http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194745627132/artikkeli/jarkyttavaa koyhan lapsella suurempi todennakoisyys kuolla 1-4-vuotiaana.html
Linkin takaa kertoo Aamulehti:
Suomessa vanhempien koulutus ja tulot vaikuttavat lastenkin kuolleisuuteen. Tuoreen väitöstutkimuksen mukaan vähemmän koulutettujen, vähemmän ansaitsevien vanhempien ja yksinhuoltajaperheiden lasten kuolleisuus on selvästi parempiosaisia perheitä korkeampaa.
---
Ja kun Aamulehti on porvariaviisi, niin tuo ylläkerrottu on varmaan totta.
Mikä neuvoksi, sillä onhan pieni lapsi kuin kirjoittamaton lehti? Jopa köyhän lapsesta saattaa tulla ihminen = ei-köyhä, jos hänellä on puolueettomat opettajat kouluvuosinaan.
Mutta siis mikä neuvoksi? Nostammeko asumistuen omavastuu osuutta?, vaiko lisäämmekö palkattoman pakkotyön teetämistä perusturvan varaan joutuneilla työttömillä? Vai löytyisikö joku muu peri-SDP:nen ratkaisu tähän uuteen ilmaantuneeseen ongelmaan? Vai onko tuo ongelma ollenkaan?
Köyhän lapsella suurempi todennäköisyys kuolla 1-4-vuotiaana
11
69
Vastaukset
- Järkimies75
Mutta hetkinen. Tilasto kertoo että köyhän lapsella on suurempi todennäköisyys kuolla 1-4-vuotiaana, mutta ei missään perustella että se johtuisi köyhyydestä.
Luultavasti se johtuu siitä että köyhien joukossa on keskimäärin (toistan, keskimäärin...suurin osa köyhistä vanhemmista on vastuullisia ja asiallisia siinä missä rikkaatkin) enemmän sellaisia jotka eivät pidä lapsistaan huolta. On juoppoja, narkkareita, jne. Jokainen myös tietää millainen vaikutus raskausajan juopottelulla ja narkkaamisella on lapsen terveyteen. Lienee selvää että alkoholisti tai narkkari on yleensä köyhä, koska työelämässä ei pärjää jos vetää päänsä sekaisin päivittäin eikä hoida asioitaan kunniallisesti.
Syy korkeampaan lapsikuolleisuuteen onkin sama kuin syy köyhyyteen. Ja koska onneksi Suomessa on alhainen lapsikuolleisuus, kovin montaa surullista tapausta ei tarvita ennen kuin niillä on merkittävä vaikutus tilastoihin. - hmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
Suomessa on jo nyt isommat elinikäerot rikkaiden ja köyhien välillä kuin missään Länsi-Euroopassa. Köyhä kuolee tilastollisesti 12,5 vuotta rikasta aikaisemmin. Valtava häpeä mielestäni.
http://www.kansanuutiset.fi/mielipiteet/paakirjoitus/2296043/koyhyys-syrjaytyminen-ja-alhainen-koulutus-ovat-tappava-yhdistelma- Elämä on valintoja
Niin se on, ja maailmalla liikkuessa huomaa, että suomalainen fiksu ja koulutettu ihminen on tupakoimaton, syö terveellisesti ja harrastaa liikuntaa huomattavasti useammin kuin keskieurooppalainen kollegansa.
Suomessa ihmiset alkaa jo peruskoulun jälkeen jakautua menestyjiin ja luusereihin: amiskalaiset polttaa tupakkaa ja juopottelee paljon enemmän kuin lukion ja korkeakoulun valitsevat. Amiskasta pääsee töihin heikomin kuin korkeakouluista. Eniten juopottelevat ja polttavat ne, jotka eivät ollenkaan lähde opiskelemaan, eikä ilman koulutusta pääse juuri kukaan töihin.
Olisiko tällä ilmiöllä jotain tekemistä sen kanssa, että Suomessa tosiaan kuka tahansa voi valita vapaasti ilmaisen koulutuksen, kun tekee ahkerasti töitä. Voi myös valita vapaasti olla tekemättä töitä ja elää n.s. helppoa ja nautintohakuista elämää, jonka sossu maksaa.
Ja nyt ettei kukaan luule, että tämän kirjoittaja on joku kultalusikka suussa syntynyt porvaripentu, niin tiedoksi vain että olen yh-äidin ja juopon perheen lapsi, joka on itse tehnyt erilaisia valintoja kuin osa muista perheenjäsenistä. Onneksi se on meillä Suomessa mahdollista, toisin kuin monissa muissa Euroopan maissa.
- Järkimies75
"Ryynäsen ja THL:n pääjohtajan Pekka Puskan mukaan suomalaisten yleisimpiä kuolinsyitä ovat köyhyys, syrjäytyminen ja alhainen koulutustaso."
Kuolinsyitä? En ole lääkäri mutta eivät nämä mitään kuolinsyitä ole. Kuolinsyitä ovat sydänkohtaukset, keuhkosairaudet, ym. Niitä aiheuttavat tupakointi, alkoholi, liikunnan puute ja tietyissä määrin syrjäytymisestä (ei siis tulonsiirtojen liian alhaisesta tasosta vaan siitä että elää tulonsiirtojen varassa ilman sosiaalisia kontakteja ja itsenäisyyttä) johtuva masennus.
Se on häpeä. Mutta sitä ei tule käyttää syynä ajaa isompia tulonsiirtoja. Ei alkoholisti lopeta ryyppäämistä tai tuoakoitsija röökaamista saadessaan lisää rahaa. Ja tuskin lenkkipolku alkaa kiinnostamaan jos saa ostettua lisätuilla uuden läppärin tai telkkarin.
Pitää olla mahdollisuus työhön, ja myös tarve mennä töihin jos sellaista on tarjolla. Näin ongelmia ennaltaehkäistään.- Elämä on valintoja
Hei Järkimies 75, kirjoitat paljon asiaa, tykkään kirjoituksistasi.
Tosiaan tuen nostaminen ja rahan lisääminen ei lopeta juopottelua tai muuta epäterveellistä elämää terveellisemmäksi. Ei sitä kyllä tee myöskään työn tarjoaminenkaan, sillä jos on valinnut helpon elämän, ei monet tällä tukitasolla vaihda vapauttaan työssäkäyntiin.
Omalta peruskoululuokaltani jäi osa porukasta tukien varaan loikoilemaan, eikä ne koskaan aio mennä töihin tai opiskelemaan, koska sossu maksaa elämän. Lukion jälkeen porukasta tippui myös pari tyyppiä, jotka ei toisellakaan yrittämällä saaneet itselleen mieluista opiskelupaikkaa a:n papereillaan ja kutosen keskiarvoillaan. He ovat jo aika pitkälle alkoholisoituneet ja polttavat tupakkaa eikä me olla enää kavereita, kun on jo niin erilaiset harrastukset.
Nuo lukion käyneet tyypit olisi helposti voinut "pelastaa" jos olisivat saaneet jonkin opiskelupaikan, joka olisi ledes vähän lähellä sitä alkuperäistä toivetta. Heillä oli vielä lukion jälkeen halua opiskella mutta ei enää parin vuoden työttömyyden jälkeen. Ammattikorkeakoulupaikkojen karsiminen tekee varmasti lisää näitä syrjäytyneitä, koska ei lukiopapereilla saa töitäkään, jos ei saa opiskelupaikkaakaan.
Nuo peruskoulun jälkeen syrjäytneet on hankalampi kakku, koska ne asenteet että "kyllä sossu maksaa" lähti niitten kotoa ja porukasta. Mun mielestä ne olisi pitänyt poimia paremmin jo peruskoulussa erityistä tukea tarvitsevaksi ryhmäksi. Ainakin meillä opettajat oli vaan helpottuneita että ne pääsi niistä eroon, opettajatkin oli tosi väsyneitä ja muutenkin yläaste oli kamalaa aikaa. Olin itsekin tuossa porukassa jonkin aikaa mutta sain onneksi apua vähän muualtakin ja halusin paremman elämän. Tukien korottaminen ei ole ratkaisu poistaa ongelmia. Enemmän tarvitaan aikaa ja välittämistä ja keskustelua.
- Järkimies75
Hyvä kirjoitus. Tuossa on paljon totuutta. Nythän meillä on ensimmäinen sossun tukien varassa eläneiden vanhempien lasten sukupolvi. Ja se näkyy, asenteet siirtyvät vanhemmilta lapsille. Tämä on hyvinvointiyhteiskunnan varjopuoli, ongelmat kasvavat ajan myötä kun motivaatio ponnisteluun oman tilanteen parantamiseksi heikkenee.
Mitä olen nuoria seurannut, näyttää selvältä että odotukset asetetaan liian korkealla. On miljoonia tutkimuksia joissa haukutaan töitä, palkkoja, toitotetaan ajatusta köyhyysrajasta. Kun vähän huonommin asiansa hoitanut nuori vertaa saatavilla olevaa palkkaa siihen mitä asiansa vähän paremmin hoitaneen koulukaverin palkkaan, iskee tyytymättömyys. Minun kuuluisi saada, kaverikin tienaa 3000e kuussa. Minä tunnen monta kaveria joilla on koulut jätetty kesken, on ryypätty ja rällätty, rikoksiakin tehty. Mutta työ ei kiinnosta jos se on "paskaduunia" tai palkka on huono verrattuna maistereihin ja kokeneisiin duunareihin. Sitten ryypätään kaupungin kämpässä, haistatetaan pitkät yhteiskunnalle ja ahneille porvareille.
Mikä neuvoksi? Varmaan olisi hyvä jos kaikille löytyisi opiskelupaikka, siis ammattiin valmistava sellainen. Mutta jos kaikille pitäisi löytyä suurin piirtein omien toiveiden mukainen paikka, mennään äkkiä joasta allikkoon. Pettymystä siirretään tulavaisuuteen, mutta se onkin entistä suurempi kun on opiskeltu vuosia mutta taiteilijalle, Ukrainalaisen elokuvatieteen asiantuntijalle tai hevoskuiskaajalle ei löydykään "oman alan" töitä. Ei tehdastyö minunkaan toiveammattini ollut, mutta tästä saa hyvän leivän ja kun hommaan tottuu, ei se niin kamalaa ole.
Minusta olisi parempi hyväksyä tosiasiat. Aina ei saa mitä haluaa, on yritettävä saavuttaa se vaihtoehto joka on tarjolla olevista paras, sen sijaan että itketään kun just sitä omaa hommaa just sillä "kohtuullisella palkalla" ei kukaan tarjoa. Nyt tehdään nuorille selväksi että jos ei saa mitä haluaa, valtio ja kunta pitää huolen. Jos taas yrittää, homma tehdään vaikeaksi.
Nostan hattua juuri näille yritteliäille, osapäivätyöläisille ja pätkätyöläisille. Tämä on se porukka jota syrjitään, ja jonka motivaatiota nakerretaan jatkuvasti. Nyt pitäisi muuttaa asioita, ennen kuin tämä porukka väsyy yrittämiseen ja syrjäytyneiden joukko laiskistuu ja masentuu niin pahasti ettei heistä ole työelämään vaikka itse Stephen Elop tulisi kotiovelle tarjoamaan johtajan paikkaa.
Ei minulla muuta. - Elämä on valintoja
Monet nuoret kyllä on aika fiksuja ja haluaa sellaisille aloille joilta saisi töitä. Nuo ketä minä tunnen, olisi halunneet ensihoitajaksi, sairanhoitajaksi ja sosionomiksi. Niistä on ihan pula, mutta edes pääsykokeisiin ei oteta, jos ei ole hyvä todistus lukiosta. Kuitenkaan niitä aineita ei opeteta lukiossa, joten mitä ne lukionumerot oikeasti kertoo soveltuvuudesta noille aloille? Ei yhtään mitään.
Hyvä viisastella jälkikäteen ja sanoa, että jos on käytännön taitoa enemmän kuin teoriatyyppi niin olisi kannattanut opiskella lähihoitajaksi ja hakea jatkoon lähihoitajan papereilla eikä mennä lukioon. Kukaan kiltimpi oppilas ei paljon halua peruskoulusta joutua amikseen, kun ne amislaiset on koviksia ja juo ja polttaa ja kiusaa jos ei tee niin. Varsinkin kiusaaminen on ihan kauheeta, ne on tosi julmia. Siksi on parempi pysyä siinä hiljaisten porukassa ja mennä lukioon, vaikka ei olekaan niin hyvä teorioissa.
Eli sen lisäksi että AMK-paikkoja karsittiin, niitten hakusysteemit on epäreiluja ja aiheuttaa turhaa syrjäytymistä. Jopa yliopistoissa kaikki hakijat otetaan pääsykokeisiin, mutta kun nuo fiksut ja käytännön työstä kiinnostuneet kaverit ei halua sinne opiskelemaan Ukrainalaisen elokuvan asiantuntijoiksi jne.
Moni voisi lähteä tehtaaseenkin jos pääsisi, koska teollisuudessa on yleensä kunnon palkat. Tehdastöitä ei vaan ole enää paljon tarjolla eikä se taida olla tulevaisuuden ala Suomessa? - Järkimies75
Entäs lähihoitajat? Niin olen ymmärtänyt että nimen omaan lähihoitajista on huutava pula ja opiskelemaankin pääsee. Sosionomithan katsovat helposti itsensä "ylikoulutetuiksi" ja palkkavaatimuksetkin tuppaa olemaan suhteellisen kovia. Sairaanhoitajan ja ensihoitajan työpaikkoja lienee lienee vähemmän kuin lähihoitajan? Paremmin tietävät korjatkoon.
Teollisuudesta on paha sanoa. Kyllä sekin voisi olla tulevaisuuden ala, mutta palkankorotukset on vedetty liiton herrojen toimesta niin tappiin että kilpailukyky alkaa olemaan heikolla tolalla. Se on harmi koska meillä on kunnot laitteet ja osaavaa väkeä, pitäisi vaan hyväksyä ettei aina voi saada kolmea neljää tonnia. Moni kaveri teollisuudessa ei ymmärrä tätä, ja sitten meillä onkin paljon osaavaa väkeä työttömänä funtsimassa mitä sitten tekisi kun ansiosidonnainen loppuu.
Tuota pointtia lukiosta/amiksesta en tullutkaan ajatelleeksi. Hyvä näkökulma, kun omia kouluaikoja muistelee niin kyllähän moni fiksu poika tai tyttö päätyi kiusatuksi tulevien sosiaalipummien toimesta. Ehkä sielläkin voisi olla enemmän valinnan varaa, tasapäistämisen sijaan. Mutta se olisi tasapäistävän yhteiskuntamme arvojen vastaista? ;)- Hoitajapulaa on
Hakusanalla "sairaanhoitaja" löytyi mol:in sivulta 492 avointa työpaikkaa. Lähihoitajille oli 602 paikkaa. Molempia siis tarvitaan. Ei ole mitään järkeä ylioppilaan lähteä lukeman lähihoitajaksi, koska se on peruskoulupohjainen koulutus.
- ....................
Asenteiden koventuminen on myos se mika ratkaisee lapsen kohtalon!
- hoitajapula on höpöä
"Hakusanalla "sairaanhoitaja" löytyi mol:in sivulta 492 avointa työpaikkaa. Lähihoitajille oli 602 paikkaa."
492 602= 1094 työpaikkaa.
Työttömiä ainakin 350 000 henkeä. Ei ole hoitajuus lopullinen ratkaisu massatyöttömyyteen.
Tunnen erään joka pyrki tommoseen apuhoitaja koulutukseen. On oikein ulospäin suuntautunut ja ihmisiä pelkäämätön, eikä pelkää kovaa ja raskasta työtä.
Jäi kurssilta rannalle. Ei joittenkin tehtyjen testien mukaan sovi psykologisesti kyseiseen ammattiin. Ja kyseinen tulos pätee, vaikka hyvin tiedetään että se testi on varsin epäluotettava. No nyt sitten on maassa yksi pitkäaikaistyötön enemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341947Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28891- 69855
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259732Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64717- 10696
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132673- 26649
- 77648
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.201640