'
Venäjällä ei oel toimivaa ay-liikettä.
Voitte vaan kuvitella, miten huono työntekijän asema on yksityisissä firmoissa.
Venäjällä ei oel toimivaa ay-liikettä.
Voitte vaan kuvitella, miten huono työntekijän asema on yksityisissä firmoissa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Onhan Venäjällä monisatavuotiset perinteet maaorjuudessa. Kommarivallan aikana kaikki olivat orjia vankileirien saaristoineen pientä eliittiklikkiä lukuunottamatta.
Orjuuttaahan ne täälläkin työväen luokan haluavat. Kokoajan tuloeroa kasvatetaan ja tavoite on se että työnorjat voivat niukin naukin ostaa ruoan ja maksaa katon päänsä päälle. Kaikki enempi tekee työntekijöistäö laiskoja ja tehottomia.
Eli mikä ero orjan ja matalapalkkaisen olikaan? Orjan isäntä maksaa orjan ruoan ja asumisen kun taas matalapalkkainen tekee sen itse. Muuten molemmat on ihan samoja
Veronkorotukset kylläkin tasaavat jo ennestäänkin maailman pienimpiä tuloeroja ja täällä matalapalkkaisellakin on halutessaan Bemari ja ainakin läppäri.
Suomesta tehdään yli miljoona ulkomaanmatkaa joka vuosi, mihin orjilla ei ole mahdollisuutta, eikä useimmilla venäläisilläkään, koska heille ei myönnetä ulkomaanpassia.
Palkkataso on Venäjällä n. puolet Suomalaisesta, mutta koska siellä tuloerot ovat huikasevan suuret, niin musikalle ei paljon jää käteen, vaan Moskovan miljardöörikerho vetää välistä melkein kaiken.
Siellä se matalapalkkainen tiukilla on. On aina ollut.
Suomessa vetää samalla tavalla porvari työntekijän kyykkyyn, eipä ole suurikaan tuo ero nylkemisestä.
Miksi te sitten äänestätte aina Porvareita ?
Työläiset. Eläkeläiset Työttömät voivat valita Päättäjät.
Muutama tuhat Porvaria ei voi valita yhtään mitään...
äänestäisivät punikkeja?
Työnantajathan eläkkeet maksavat ja siksi ne ovat niin hyvät verrattuna esim. Venäjään.
Suomen ay-liike ja duunarit ovat sielunlaissa vain naurettavaa pikkuporvaristoa eli epädemokraattista roskajoukkoa.
ps. Minä en ole kommari vaan ajaton jumala.