Typerykset!

Antimainos

Tässä pätkä sähköpostikeskustelua mainostoimiston kanssa liittyen tähän:
http://www.bobhelsinki.fi/blog/298/joisitko-vahemman/

Aika typerää ummistaa korvansa niiltä jotka eivät ole samaa mieltä kuin itse.

On 30.5.2012 17.46, "Xxxxx Xxxxxxx" wrote:

"Joisitko vähemmän jos tätä mainosta ei olisi?"
Ei kai kukaan mainosta alkoholia jos sen tarkoitus ei ole lisätä positiivista asennetta kyseistä tuotetta kohtaan! Kaikenlainen alkoholimainonta lisää alkoholimyönteistä ilmapiiriä. Myös silloin jos tarkoitus on että kuluttaja - anteeksi loukkaava nimitys, tarkoitan tietenkin kansalainen - vaihtaa yhden alkoholituotteen toiseen tuotteeseen.

Olin menossa kauppakeskukseen ja näin tuon mainoksenne. Se ärsytti niin paljon että jätin alkossa käynnin väliin, vaikka tarkoitus oli ostaa samalla pari viinipuolloa vierasvaroiksi.

Muutenkin nykyinen mainonta on täysin kusipäistä ihmisten järkeä aliarvioivaa. Voisin mainita lukusia esimerkkejä siitä kuinka mainonta kääntyy itseään vastaan ja jopa vähentää myyntiä.

Tutkimusten mukaan mainontaan suhtaudutaan yllättävän positiivisesti, mutta se on tilastoharha, sillä vastauksia saatte vain tietyn tyyppisiltä ihmisiltä. (Mielestäni keskimääräistä tyhmemmiltä.)

Ääriesimerkki: Jos joku tekisi gallupkyselyn että vastaako gallupkyselyihin, niin tämä tutkimus antaisi tulokseksi että 100% vastaa niihin.

Teidän nettisivustossa ei ole yhtään kommenttia alkuperäisestä aiheesta sen takia että se ei toimi! Rekisteröitymisestä tulee virhe! Facebookkia ei ole eikä tule joten en tiedä mitä siellä puhutaan ko. aiheesta.

Yyyyy Yyyyyyy kirjoitti 30.5.2012 kello 18.08:

Kiitos oikein raikkaista ja rakentavista mielipiteistä. Näistä on hyvä jatkaa.

T. Yyyyy Yyyyyyy

Lähettäjä: Xxxxx Xxxxxxx
Päiväys: 30. toukokuuta 2012 20.19.13 GMT 03:00
Vastaanottaja: Yyyyy Yyyyyyy
Aihe: Vastaus: Pidättekö meitä idiootteina?

Tulkitsen tuon sarkasmiksi.
Jokainen fiksu kuitenkin osaa ottaa oppia kritiikistä, varsinkin jos sille on hyvät perusteet. Ihan riippumatta siitä mihin "äänensävyyn" ne on sanottu.
Vai väitätkö että olen väärässä?

ystävällisin terveisin
Xxxxx Xxxxxxx

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Stefu LOISTAVAA!

        Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
        Kotimaiset julkkisjuorut
        134
        1947
      2. Msisa on eronnut

        Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        28
        891
      3. Missä sinuun mies voisi

        näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
        Ikävä
        69
        855
      4. Venäläisiä keksintöjä?

        Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
        Maailman menoa
        259
        732
      5. Tiedän että on aika luovuttaa

        En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
        Ikävä
        64
        717
      6. Raviskalla tappo?

        Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
        Oulainen
        10
        696
      7. Katumuksesta

        Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
        Sinkut
        132
        673
      8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

        Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
        Ikävä
        26
        649
      9. Sun mies on mun

        Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
        Ikävä
        77
        648
      10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

        KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
        Maailman menoa
        201
        640
      Aihe