Philo T. Farnsworth ja televisio

Sivusta seuraava

En löytänyt enää keskustelua jossa Tapani1 mainitsi Philo T. Farnsworthin television keksijäksi.

Joku kirjoittaja oli etsinyt wikipediasta eikä löytänyt Philon nimeä television kehityksessä.

Autetaan hiukan wikipedian tekstillä:

Philo Taylor Farnsworth (August 19, 1906 – March 11, 1971) was an American inventor and television pioneer.[2] Although he made many contributions that were crucial to the early development of all-electronic television, he is perhaps best known for inventing the first fully functional all-electronic image pickup device (video camera tube), the "image dissector", the first fully functional and complete all-electronic television system, and for being the first person to demonstrate such a system to the public.[3][4] Farnsworth developed a television system complete with receiver and camera, which he produced commercially in the form of the Farnsworth Television and Radio Corporation, from 1938 to 1951.[5][6]

Siinä on aika monta "first"iä television alalla.

5

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ent. jäsen

      Keskusteluketju liittyi yleiseen ihmetykseeni siitä, että mormonien parista ei ole noussut kansainvälisesti arvostettuja kirjailijoita, säveltäjiä tai taidemaalareita, ei myöskään tiedemiehiä. Mormonien lukumäärään suhtetettuna joukosta kuuluisi löytyä edes muutama Nobel-palkittu.

    • Ent. jäsen

      Hienoa, että Farnsworth on kehittänyt televisiota eteenpäin. Yksi ansioitunut mormonitiedemies siis löydetty!
      Missä muut tieteen edustajat? Missä kansainvälisesti merkittävät taiteilijat?

      • mormonimamma

        Tutkipa seuraavaksi Harvey Fletcher.


      • mormonimamma

        Ja uudemmista Alan Ashton.


      • Ent. jäsen
        mormonimamma kirjoitti:

        Tutkipa seuraavaksi Harvey Fletcher.

        Nyt on aivan turha juoksutta minua etsimässä enghlannin kielellä tietoa joistain television tai kuulolaitteen edelleen kehittelijöistä tai sketsisarjojen televisiotähdistä. Ymmärrät varsin hyvin, että tarkoitan kansainvälisesti merkittäviä tiedemiehiä ja taiteilijoita, esimerkiksi Nobel-palkittuja mormonikirkon jäseniä.

        Vuodesta 1830 lähtien mormoneilla on ollut aikaa rikastuttaa ihmiskunnan tiede- ja kulttuuriperintöä. Mormoneja on niin paljon, että prosentuaalisesti joukkoon on pakko kuulua Tove Janssonin, Jean Sibeliuksen tai Edvard Munchin tasoisia tekijöitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1947
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      891
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      855
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      732
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      717
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      696
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      673
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      649
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      648
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      201
      640
    Aihe