Osaako joku kertoa tai sanoa millaisia ihmisoikeuseettisiä asiakirjoja tai julkilausumia jehovan todistajat ovat allekirjoittaneet? Joku sanoo, että ne muka vaihtelisivat maittain? Millainen on jehovan todistajien ympäristõpolitiikka? Mitkä sertifkaatit on hankittu? Ja mitkä sopimukset ja tavoitteet on allekirjoitettu?
Onko tietoa?
7
97
Vastaukset
- Ilmestys 11:18
*Millainen on jehovan todistajien ympäristõpolitiikka?*
Kuulema Jumala tuhoaa ne jotka"turmelevat maata",
joten maapallon vesistöjen saastuttaminenkin
on pian loppu, Jehova lopettaa sen :)
18 Mutta kansakunnat vihastuivat,
ja tuli sinun oma vihastuksesi sekä määräaika tuomita kuolleet ja antaa palkka orjillesi, profeetoille, ja pyhille ja nimeäsi pelkääville,
pienille ja suurille,
ja _saattaa turmioon ne, jotka turmelevat maata_.”
http://www.watchtower.org/fi/raamattu/re/chapter_011.htm- ko.koo
Wc-seuran Ihmisoikeusajattelusta kertoo minusta aika paljon karttaminen. Samoin tupakka- ja aseteolsuuden osakkeiden omistaminen. Tupakointi ja armeijan käyminenhän on kielletty jäseniltä.
Samoin se, että kuuluivat YK:hon vain (omien sanojensa mukaan vain päästäkseen YK:kirjastoon (hoh ja heh). Ei ihmsoikeuksien ajamiseksi.
Mätä lahko minusta.
- virrLsi 440
tässäpä vanha virsi joka kertoo
KAIKEN:
http://youtu.be/ylb2MoUhcs4
JULKILAUSUMA
voittaa kirkkaasti " ko.koon Innasen Siioninvirret "
:) Tuo virsi jonka mainitset, tekijä on Haqvin Spegel (ruotsalainen) 1645 - 1714.
Virsi poistettiin uudistetusta virsikirjasta.- osuvat sanat:
Harmi, sillä se on niin OSUVA kuvatessaan nykyistä-KIN sortoa...
Kaipa se pohjautuu joihinkin raamatun jakeisiin?
Kyllä tuo virsi pohjautuu Psalmiin 58. Jäi mainitsematta minulta.
- jaakobista
Kansantaiteilija Tykkyläinen on varsin mainio veikkonen omaperäisine tempauksineen, elämäniloinen "luonnonlapsi".
- tuon huvittavankin esiintymisen taustalta voi löytää oivaltavia ajatuksia, ettei elämän pidä muodostua aivan hissutteluksi tai liian vakavaksi, jolloin ilo katoaa kaiken muun peittoon.
- Tykkyläinen ei myöskään ole pahansuopa, ilkikurinen kylläkin, väriläiskä koillismaalta.
Monet virret ovat sanoitukseltaan oivaltavia ja sävelmiltään hienoja edustaen suomalaisille kansan sävelmille ominaista hidasta poljentoa, jopa "laahaavuutta" tai kuuluisampien säveltäjien teoksia: uruille, sovitettuna pianolle, orkesterille, puhaltimille.
Raamatuntutkijat voivat laulaa myös niitä virsiä joissa on sopivat sanat, vaikka Raamatuntutkijoilla on omia laulukirjoja, ovat nuo kirjat käytössä vaihtelevasti ja monet Raamatuntutkijoiden lauluista onkin sävelletty ja sovitettu nimenomaan pianolle;
- Raamatuntutkijoiden vanhoja lauluja kuunneltavina tiedostoina:
www.heraldmag.org
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 58869
- 119694
J-mies, miten voit olla niin varma siitä
että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp79670Jani Wickholm on kuollut
Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm31584- 35542
- 86527
Alan pikkuhiljaa olemaan sinut
sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante103505- 41481
- 37465
- 70436