Työurien pidentämisestäkö ratkaisu?

TilastotieteilijäHki

HS 2.6.2012 pääkirjoituksen mukaan työuria tulisi pidentää. Eipä se taida mitään auttaa. Jokainen päivä mitä vanhukset tekevät enempi, se on nuorisolta pois. Ei työn määrä tällä lisäänny. Espanjassakin jo puolet nuorista on työttömänä. Ja vaikka työttömyyskin on kuulemma ongelma (koko ajan 250.000 ilman töitä), niin tässäkin puhutaan ongelmista ihan väärillä nimillä, tekemätöntä työtä olisi vaikka kuinka paljon. Jos tehtäisiin minimipalkkalaki ja kaikille olisi maksettava 5 tonnia kuussa, sanoisin kaikki työntekijät irti. Ei meillä olla saatu edes vähän pienempiäkään palkankorotuksia vietyä täysimääräisesti asiakashintoihin. Jos taas tulisi enimmäispalkkalaki niin, että 5 euroa isompaa palkkaa ei saisi maksaa, ottaisin töihin kaikki ihmiset mitä ehtisin, ennen kuin työvoima loppuu. Töitä olisi kyllä. Tämä nyt vähän kärjistettynä, mutta punaisena lankana se, että ongelmat eivät ratkea ikinä, jos ei puhuta niistä niiden oikeilla nimillä. Esim. ei työttömyys ole mikään ongelma, vaan se, mistä otetaan rahat palkkojen maksuun, kun sitä rahaa ja kykyä työllistää ei nyt ole. Vai otetaanko velkaa ulkomailta? Kreikassa kokeiltiin tätäkin.

2

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taloustieteilijä

      "Esim. ei työttömyys ole mikään ongelma, vaan se, mistä otetaan rahat palkkojen maksuun, kun sitä rahaa ja kykyä työllistää ei nyt ole."
      Tuo on totta.
      Totta on myöskin se, että mitä yrityksillä ja niiden työvoimalla tehdään jos ihmisillä ei ole rahaa ostaa yritysten tuotteita.

      "...enimmäispalkkalaki niin, että 5 euroa isompaa palkkaa ei saisi maksaa, ottaisin töihin kaikki ihmiset mitä ehtisin, ennen kuin työvoima loppuu. Töitä olisi kyllä. "
      Taas varmaan totta. Kenelle myisit tuotteitasi, kun ihmisillä ei olisi rahaa ostaa niitä. Kuinka kauan olisi töitä?

      Tämäkin oli kärjistys. Se vain osoittaa sen, että asiat eivät ole mustavalkoisia 'joko - tai' -asioita

    • paskajopi

      40 vuotta työtä tuli täyteen ja vielä saman palveluksessa ,enkä vieläkään pääse eläkkeelle ....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      108
      6157
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe