Työurien pidentämisestäkö ratkaisu?

TilastotieteilijäHki

HS 2.6.2012 pääkirjoituksen mukaan työuria tulisi pidentää. Eipä se taida mitään auttaa. Jokainen päivä mitä vanhukset tekevät enempi, se on nuorisolta pois. Ei työn määrä tällä lisäänny. Espanjassakin jo puolet nuorista on työttömänä. Ja vaikka työttömyyskin on kuulemma ongelma (koko ajan 250.000 ilman töitä), niin tässäkin puhutaan ongelmista ihan väärillä nimillä, tekemätöntä työtä olisi vaikka kuinka paljon. Jos tehtäisiin minimipalkkalaki ja kaikille olisi maksettava 5 tonnia kuussa, sanoisin kaikki työntekijät irti. Ei meillä olla saatu edes vähän pienempiäkään palkankorotuksia vietyä täysimääräisesti asiakashintoihin. Jos taas tulisi enimmäispalkkalaki niin, että 5 euroa isompaa palkkaa ei saisi maksaa, ottaisin töihin kaikki ihmiset mitä ehtisin, ennen kuin työvoima loppuu. Töitä olisi kyllä. Tämä nyt vähän kärjistettynä, mutta punaisena lankana se, että ongelmat eivät ratkea ikinä, jos ei puhuta niistä niiden oikeilla nimillä. Esim. ei työttömyys ole mikään ongelma, vaan se, mistä otetaan rahat palkkojen maksuun, kun sitä rahaa ja kykyä työllistää ei nyt ole. Vai otetaanko velkaa ulkomailta? Kreikassa kokeiltiin tätäkin.

2

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taloustieteilijä

      "Esim. ei työttömyys ole mikään ongelma, vaan se, mistä otetaan rahat palkkojen maksuun, kun sitä rahaa ja kykyä työllistää ei nyt ole."
      Tuo on totta.
      Totta on myöskin se, että mitä yrityksillä ja niiden työvoimalla tehdään jos ihmisillä ei ole rahaa ostaa yritysten tuotteita.

      "...enimmäispalkkalaki niin, että 5 euroa isompaa palkkaa ei saisi maksaa, ottaisin töihin kaikki ihmiset mitä ehtisin, ennen kuin työvoima loppuu. Töitä olisi kyllä. "
      Taas varmaan totta. Kenelle myisit tuotteitasi, kun ihmisillä ei olisi rahaa ostaa niitä. Kuinka kauan olisi töitä?

      Tämäkin oli kärjistys. Se vain osoittaa sen, että asiat eivät ole mustavalkoisia 'joko - tai' -asioita

    • paskajopi

      40 vuotta työtä tuli täyteen ja vielä saman palveluksessa ,enkä vieläkään pääse eläkkeelle ....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      228
      3945
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      139
      1418
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      126
      925
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      909
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      900
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      288
      759
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      757
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      736
    Aihe