Tervehdys!
Tuli sitten hommattua aarin kokoinen viljelypalsta käyttöön, vaikka en ole koskaan aikaisemmin viljellyt mitään. Olen hankkinut siemenet ja joitakin puutarhavälineitä mutta en isompia, kuten lapio. Tarvitseeko edes lapiota? Palstan maa näkyy olevan valmiiksi raktorilla käännetty, että maa on kaiketi valmis kylvettäväksi?
Menenkö nyt sitten vain laittamaan siemenet maahan pussin ohjeiden mukaan? Kertokaa vinkkejä.
Viljelypalstan hoitamisen alkeet
5
2609
Vastaukset
- husovarnatar
Niinhän se on parasta tehdä! Haraa tasaiseksi, lannoita siinä samalla jotain,
Puutarha-Yytä vähän.Vinkkinä sanon, että kylvä/istuta porkkana ja sipuli vuororiveihin.Ne torjuvat toistensa ötököitä. Ota kasvuharso kylvösten/taimien
päälle, etteivät tuhohyönteiset haukkaile kasvien lehtiä.Kiviä painoksi harson reunoille. Ja ei kun viherpeukaloimaan ;-)- Seminaarin hortonomi
Harsoa ei kuitenkaan kannata pitää koko kesää. Kasveille tulee liian tukalat oltavat.
Kylvetyt siemenet on hyvä tampata maahan esimerkiksi rautaharavalla. Myös kastelu heti kylvön jälkeen tekee hyvää, ellei satu satamaan.
- siementä vakoon
Kiitoksia vastauksista! Kävin laittamassa osan pellosta alulle. Ihmettelin kyllä yhtä juttua. Minkä takia lähes kaikki olivat tehneet pellolleen eräänlaisia pengerryksiä tai penkkoja? Kasvaako jotenkin paremmin kuin tasaisella pellolla?
- Seminaarin hortonomi
Tavalliset hyötykasvit kuten porkkana, sipuli, salaatti ja herne menestyvät hyvin tasaisella maalla. Ukkoskuuro voi viedä eräänlaiset pengerrykset ja penkat. Paljon lämpöä vaativat kasvit voi laittaa kohopenkkiin, esimerkiksi kurkku. Perunaa viljellään yleensä eräänlaisessa penkissä.
- siementä vakoon
Noniin, hieman olen itse jo kantapään kautta oppinut.
Aivan aluksi maa tulee kääntää ja samalla tulee kerätä rikkakasvien juuret, jotka ovat myös monivuotisten rikkakasvien varasto-osia. Tämä ehkäisee rikkakasveja. Sopiva työkalu on talikko tai lapio. Seuraavaksi tulee maa lannoittaa ja kalkita. Joskus tarvitaan multaa parantamaan maaperää.
Sitten päästään tekemään kylvöt. Joko suoraan siemenet itämään tai sitten esikasvatetut taimet. Siemenpusseissa tarkemmat idätysojeet ja rivi- ja taimivälit. Kannattaa laittaa suoriin riveihin, niin on helpompi kitkeä. Saattaa olla hyvä laittaa esim. joka neljännen rivin kohdalle polku, niin ylettyy kitkemään ja saa harson vedettyä kasvien yli.
Aluksi kasvit on yleensä hyvä peittää suojaharsolla, joka estää tuholaisia, suojaa tuulelta ja pitää kosteutta tasaisempana. Harson voi pingottaa telttamaisesti, jolloin kasvit mahtuvat paremmin alle. Sopivia kaaria saa taivutettua nuorista pajuista.
Ylläpitohoitona kitketään rikkakasveja, tarkkaillaan kasvintuhoajia jne. Vettä voi joutua kantamaan kuivina kesinä. Vinkkinä tuhkan ripottelu ainakin pienien lanttujen ja nauriiden päälle torjuu kohtalaisesti kirppoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3093055Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612353- 1242057
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492043Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271733- 671399
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121395- 661337
- 691270
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781243