Viljelypalstan hoitamisen alkeet

siementä vakoon

Tervehdys!

Tuli sitten hommattua aarin kokoinen viljelypalsta käyttöön, vaikka en ole koskaan aikaisemmin viljellyt mitään. Olen hankkinut siemenet ja joitakin puutarhavälineitä mutta en isompia, kuten lapio. Tarvitseeko edes lapiota? Palstan maa näkyy olevan valmiiksi raktorilla käännetty, että maa on kaiketi valmis kylvettäväksi?

Menenkö nyt sitten vain laittamaan siemenet maahan pussin ohjeiden mukaan? Kertokaa vinkkejä.

5

2540

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • husovarnatar

      Niinhän se on parasta tehdä! Haraa tasaiseksi, lannoita siinä samalla jotain,
      Puutarha-Yytä vähän.Vinkkinä sanon, että kylvä/istuta porkkana ja sipuli vuororiveihin.Ne torjuvat toistensa ötököitä. Ota kasvuharso kylvösten/taimien
      päälle, etteivät tuhohyönteiset haukkaile kasvien lehtiä.Kiviä painoksi harson reunoille. Ja ei kun viherpeukaloimaan ;-)

      • Seminaarin hortonomi

        Harsoa ei kuitenkaan kannata pitää koko kesää. Kasveille tulee liian tukalat oltavat.
        Kylvetyt siemenet on hyvä tampata maahan esimerkiksi rautaharavalla. Myös kastelu heti kylvön jälkeen tekee hyvää, ellei satu satamaan.


    • siementä vakoon

      Kiitoksia vastauksista! Kävin laittamassa osan pellosta alulle. Ihmettelin kyllä yhtä juttua. Minkä takia lähes kaikki olivat tehneet pellolleen eräänlaisia pengerryksiä tai penkkoja? Kasvaako jotenkin paremmin kuin tasaisella pellolla?

      • Seminaarin hortonomi

        Tavalliset hyötykasvit kuten porkkana, sipuli, salaatti ja herne menestyvät hyvin tasaisella maalla. Ukkoskuuro voi viedä eräänlaiset pengerrykset ja penkat. Paljon lämpöä vaativat kasvit voi laittaa kohopenkkiin, esimerkiksi kurkku. Perunaa viljellään yleensä eräänlaisessa penkissä.


    • siementä vakoon

      Noniin, hieman olen itse jo kantapään kautta oppinut.

      Aivan aluksi maa tulee kääntää ja samalla tulee kerätä rikkakasvien juuret, jotka ovat myös monivuotisten rikkakasvien varasto-osia. Tämä ehkäisee rikkakasveja. Sopiva työkalu on talikko tai lapio. Seuraavaksi tulee maa lannoittaa ja kalkita. Joskus tarvitaan multaa parantamaan maaperää.

      Sitten päästään tekemään kylvöt. Joko suoraan siemenet itämään tai sitten esikasvatetut taimet. Siemenpusseissa tarkemmat idätysojeet ja rivi- ja taimivälit. Kannattaa laittaa suoriin riveihin, niin on helpompi kitkeä. Saattaa olla hyvä laittaa esim. joka neljännen rivin kohdalle polku, niin ylettyy kitkemään ja saa harson vedettyä kasvien yli.

      Aluksi kasvit on yleensä hyvä peittää suojaharsolla, joka estää tuholaisia, suojaa tuulelta ja pitää kosteutta tasaisempana. Harson voi pingottaa telttamaisesti, jolloin kasvit mahtuvat paremmin alle. Sopivia kaaria saa taivutettua nuorista pajuista.

      Ylläpitohoitona kitketään rikkakasveja, tarkkaillaan kasvintuhoajia jne. Vettä voi joutua kantamaan kuivina kesinä. Vinkkinä tuhkan ripottelu ainakin pienien lanttujen ja nauriiden päälle torjuu kohtalaisesti kirppoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      149
      5129
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      82
      2724
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      85
      1727
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1196
    5. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      48
      944
    6. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      902
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      883
    8. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      883
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      862
    10. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      808
    Aihe