Viljelypalstan hoitamisen alkeet

siementä vakoon

Tervehdys!

Tuli sitten hommattua aarin kokoinen viljelypalsta käyttöön, vaikka en ole koskaan aikaisemmin viljellyt mitään. Olen hankkinut siemenet ja joitakin puutarhavälineitä mutta en isompia, kuten lapio. Tarvitseeko edes lapiota? Palstan maa näkyy olevan valmiiksi raktorilla käännetty, että maa on kaiketi valmis kylvettäväksi?

Menenkö nyt sitten vain laittamaan siemenet maahan pussin ohjeiden mukaan? Kertokaa vinkkejä.

5

2503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • husovarnatar

      Niinhän se on parasta tehdä! Haraa tasaiseksi, lannoita siinä samalla jotain,
      Puutarha-Yytä vähän.Vinkkinä sanon, että kylvä/istuta porkkana ja sipuli vuororiveihin.Ne torjuvat toistensa ötököitä. Ota kasvuharso kylvösten/taimien
      päälle, etteivät tuhohyönteiset haukkaile kasvien lehtiä.Kiviä painoksi harson reunoille. Ja ei kun viherpeukaloimaan ;-)

      • Seminaarin hortonomi

        Harsoa ei kuitenkaan kannata pitää koko kesää. Kasveille tulee liian tukalat oltavat.
        Kylvetyt siemenet on hyvä tampata maahan esimerkiksi rautaharavalla. Myös kastelu heti kylvön jälkeen tekee hyvää, ellei satu satamaan.


    • siementä vakoon

      Kiitoksia vastauksista! Kävin laittamassa osan pellosta alulle. Ihmettelin kyllä yhtä juttua. Minkä takia lähes kaikki olivat tehneet pellolleen eräänlaisia pengerryksiä tai penkkoja? Kasvaako jotenkin paremmin kuin tasaisella pellolla?

      • Seminaarin hortonomi

        Tavalliset hyötykasvit kuten porkkana, sipuli, salaatti ja herne menestyvät hyvin tasaisella maalla. Ukkoskuuro voi viedä eräänlaiset pengerrykset ja penkat. Paljon lämpöä vaativat kasvit voi laittaa kohopenkkiin, esimerkiksi kurkku. Perunaa viljellään yleensä eräänlaisessa penkissä.


    • siementä vakoon

      Noniin, hieman olen itse jo kantapään kautta oppinut.

      Aivan aluksi maa tulee kääntää ja samalla tulee kerätä rikkakasvien juuret, jotka ovat myös monivuotisten rikkakasvien varasto-osia. Tämä ehkäisee rikkakasveja. Sopiva työkalu on talikko tai lapio. Seuraavaksi tulee maa lannoittaa ja kalkita. Joskus tarvitaan multaa parantamaan maaperää.

      Sitten päästään tekemään kylvöt. Joko suoraan siemenet itämään tai sitten esikasvatetut taimet. Siemenpusseissa tarkemmat idätysojeet ja rivi- ja taimivälit. Kannattaa laittaa suoriin riveihin, niin on helpompi kitkeä. Saattaa olla hyvä laittaa esim. joka neljännen rivin kohdalle polku, niin ylettyy kitkemään ja saa harson vedettyä kasvien yli.

      Aluksi kasvit on yleensä hyvä peittää suojaharsolla, joka estää tuholaisia, suojaa tuulelta ja pitää kosteutta tasaisempana. Harson voi pingottaa telttamaisesti, jolloin kasvit mahtuvat paremmin alle. Sopivia kaaria saa taivutettua nuorista pajuista.

      Ylläpitohoitona kitketään rikkakasveja, tarkkaillaan kasvintuhoajia jne. Vettä voi joutua kantamaan kuivina kesinä. Vinkkinä tuhkan ripottelu ainakin pienien lanttujen ja nauriiden päälle torjuu kohtalaisesti kirppoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      230
      10172
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      60
      4704
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      142
      4174
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      142
      4086
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      215
      3889
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      46
      3204
    7. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      39
      2455
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      1
      2245
    9. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      18
      1779
    10. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      160
      1723
    Aihe