Rikkaiden verottaminen väärin

Lapio kädessä

Rikkailla on oikeus olla vihaisia koska heiltä otetaan paljon rahaa pois verottamalla. Suurin osa kansasta kuitenkin tekee työtä halvalla ja näin mahdollistaa rikkaiden ihmisten omaisuuden kertymisen. Kansan enemmistöllä on vielä suurempi oikeus olla vihainen. Miksi kansan enemmistö ei pääse käsiksi näihin rikkauksiin, vaikka se tekee kaiken työn?
Tähän rikkaat voivat todeta, että "me mahdollistamme teidän työpaikkanne, miksi meidän sen lisäksi pitäisi kustantaa laiskojen työtä tekemättömienkin ihmisten elämä?" Tähän tavallinen ihminen taas vastaa, että "emmekö mekin mahdollista teidän yrittäjyytenne, vai kuka ne työt teille tekisi jos emme me?" Sen lisäksi tavallinen ihminen voi todeta, että rikkaat eivät löytäisi halpaa työvoimaa, jos köyhyyttä ja työttömyyttä ei olisi. Mitä enemmän on köyhiä ja työttömiä, sen suurempi on kilpailu työpaikoista, se taas tarkoittaa sitä että työntekijät joutuvat tyytymään huonoon palkkaan. Ja nän rikkaat rikastuvat entisestään. Sen jälkeen he taas kitisevät verotuksesta. On tämä maailma niin epäoikeudenmukainen rikkaita kohtaan!

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TOISILLAONKAIKKEA

      SÄÄLIKSI KYLLÄ KÄY

      OLISIPA MINULLA EDES VOITA LEIVÄN PÄÄLLE

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2005
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1052
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      878
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      766
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      752
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      735
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      688
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      673
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      671
    Aihe