Puukot on kiellettävä
vaarallinen ase
861
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
rakennustyömailla näkee ihmisillä puukkoja roikkuvan haalarista. mielestäni tulityö-, työturva-, ensiapu- jne korttien lisäksi pitäisi suorittaa puukolle jonkinlainen kortti. tehdäisiin huolelliset testit että henkilö on soveltuva puukon kantajaksi. hermostumista voitaisiin testata vaikka lyömällä raamatulla päähän pariin otteeseen.
tai sitten kiellettäisiin puun käyttäminen rakentamisessa. metallirakenteita tehdessä puukkoa ei tarvita.
no oikeastaan ihan sama mitä kielletään, pääasia että nyt jotain kuitenkin kielletään!
Ampuma-aseiden rajoittamiskiimassa näyttää taannoinen Varkauden puukotus täysin unohtuneen. Hullu puukotti työn kuoliaaksi.
Irvileukaisuus on yhtä vaarallista itselleen kuin puukko lähimmäiselle...
kielettään kieltäminen ja irvileukaisuus ja palataan normaaliin DALTTONIN Joelin leukaan !
DALTTONIN PÄIVI hehehehehehehe
Puukolla on hankala tappaa isompaa joukkoa ihmisiä. Erityisen hankalaa tappaminen on kaukana uhreista. Jos tappoa aikova on pienikokoinen tai muuten heikkovoimainen, tappaminen puukolla on mahdotonta.
Helposti saatavilla oleva tuliase on käytännössä ainoa vaihtoehto.
Kokeilta pitää kieltää myös voiveitsen käyttö kaikkien muiden veitsien ohella, ellei voiveitsi ole valmistettu puusta tai muovista.
Varsinkin jos ovat työttömänä = syrjäytymisvaarassa.
Miksi heittotähtien omistus on sallittu - ei niillä ole mitään rauhanomaista käyttöä.
Itämaisen potkuri-ninja -kulttuurin kukkasia.
Espanjassa puukot on varmaan jo kielletty, yritin meinaan löytää paikallisesta Herramientaksesta sopivaa retkeilypuukkoa mutta ei niillä ollut myynnissä kuin näitä Opinelin hajoavia leluja ja jotain vielä nopeammin hajoavia espanjalaisia linkkareita. Toisaalta taas käydessäni Madridin Plaza Majorilla niin matkamuistomyymälä olisi tarjonnut ihan aitoja kalpamiekkoja ja säiliä edullisesti. Entisaikaan herrasmiehellä tuli aina keikkua sellainen vyötäisillään ja miekkailun opettelu oli arvostettua puuhaa.