Puukot on kiellettävä

vaarallinen ase

8

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poika nimeltä päivi

      rakennustyömailla näkee ihmisillä puukkoja roikkuvan haalarista. mielestäni tulityö-, työturva-, ensiapu- jne korttien lisäksi pitäisi suorittaa puukolle jonkinlainen kortti. tehdäisiin huolelliset testit että henkilö on soveltuva puukon kantajaksi. hermostumista voitaisiin testata vaikka lyömällä raamatulla päähän pariin otteeseen.
      tai sitten kiellettäisiin puun käyttäminen rakentamisessa. metallirakenteita tehdessä puukkoa ei tarvita.
      no oikeastaan ihan sama mitä kielletään, pääasia että nyt jotain kuitenkin kielletään!

    • muisti hoi

      Ampuma-aseiden rajoittamiskiimassa näyttää taannoinen Varkauden puukotus täysin unohtuneen. Hullu puukotti työn kuoliaaksi.

    • leuka Mononen

      Irvileukaisuus on yhtä vaarallista itselleen kuin puukko lähimmäiselle...

      kielettään kieltäminen ja irvileukaisuus ja palataan normaaliin DALTTONIN Joelin leukaan !

      • joopa joo.....

        DALTTONIN PÄIVI hehehehehehehe


    • ei se noin mene

      Puukolla on hankala tappaa isompaa joukkoa ihmisiä. Erityisen hankalaa tappaminen on kaukana uhreista. Jos tappoa aikova on pienikokoinen tai muuten heikkovoimainen, tappaminen puukolla on mahdotonta.
      Helposti saatavilla oleva tuliase on käytännössä ainoa vaihtoehto.

    • kokeiltapuukotpois

      Kokeilta pitää kieltää myös voiveitsen käyttö kaikkien muiden veitsien ohella, ellei voiveitsi ole valmistettu puusta tai muovista.

      Varsinkin jos ovat työttömänä = syrjäytymisvaarassa.

    • laos tse-tse

      Miksi heittotähtien omistus on sallittu - ei niillä ole mitään rauhanomaista käyttöä.
      Itämaisen potkuri-ninja -kulttuurin kukkasia.

    • hrthkukyu

      Espanjassa puukot on varmaan jo kielletty, yritin meinaan löytää paikallisesta Herramientaksesta sopivaa retkeilypuukkoa mutta ei niillä ollut myynnissä kuin näitä Opinelin hajoavia leluja ja jotain vielä nopeammin hajoavia espanjalaisia linkkareita. Toisaalta taas käydessäni Madridin Plaza Majorilla niin matkamuistomyymälä olisi tarjonnut ihan aitoja kalpamiekkoja ja säiliä edullisesti. Entisaikaan herrasmiehellä tuli aina keikkua sellainen vyötäisillään ja miekkailun opettelu oli arvostettua puuhaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5070
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      113
      1604
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1259
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1189
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1133
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1017
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      979
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      3
      895
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      779
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      753
    Aihe