Vihreiden nuoriso vaatii yo-kirjoitusten poistamista.

Huom!

Vihreiden nuoriso vaatii ylioppilaskirjoitusten poistamista.

Asia selvä, ja ikään kuin tukena tälle minä tulen vaatimaan kaiken muunkin tasonäytön poistamista jokaiselta kuviteltavissa olevalta alalta!
Jokaisella on oikeus yksinkertaisesti vain alkaa harrastamaan ammattia, sillä "nykyaikana kun ei tarvitse mitata osaamista koska koulutusjärjestelmä on kehittynyt huikeasti".
Tällä hetkellä en ole vielä täysin selvillä minkä alan ammattilaiseksi tulen ryhtymään, sillä valikoima on melko laaja.
Oikeastaan kirurgin toimi kiinnostaisi osa-aikaisesti ydinvoimainsinöörin työn ohessa.

Politiikka 02.06.2012 12:47 Viimeksi päivitetty 02.06.2012 12:52 Kirjoittanut VERKKOUUTISET

Vihreiden nuorten ja opiskelijoiden liitto haluaa luopua ylioppilaskokeista.

- Ylioppilaskirjoitukset ovat jäänne menneeltä aikakaudelta, jolloin lukiolaiset ympäri Suomen pyrkivät maan ainoaan yliopistoon Helsinkiin. Suomalainen koulutusjärjestelmä on kehittynyt huikeasti noista ajoista. Lukiokoulutus tarvitsee nykyaikaisen tavan mitata osaamista, perustelee liiton puheenjohtaja Aleksi Laine.

Vihreiden nuorten ja opiskelijoiden mielestä esimerkiksi taideaineissa sovellettava diplomityö tai lukion päättötodistus olisivat parempia keinoja jatko-opintokelpoisuuden arviointiin kuin ylioppilaskirjoitukset.

- On ikävää, että ylioppilaskirjoituksia pidetään pyhänä, eikä niitä kyetä tarkastelemaan kriittisesti. Olisi tulevien lukiolaisten ja koko koulutusjärjestelmän etu, että ylioppilastutkintoa kehitettäisiin rohkeasti ja avoimesti vastaamaan nykyajan tarpeita, huomauttaa Laine.

12

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näinkö on??

      Huonommin menestyvien tulokset verrattuna paremmin menestyvien tuloksiin on rasismia ja epätasa-arvoa.

      • valeylioppilas.

        Tähän liittyen lukiovertailujen julkaiseminen voitaisiin lopettaa. Sillä kun ei ainakaan ole mitään merkitystä mistä lyseosta valkolakin on pokannut.


    • Vihreät tavoitteet

      Kolme keskeistä VIHREIDEN kansalaistavaoitetta

      - - Ylioppilaskirjoitukset ja lukionkäyntipakko saatava Suomesta pois.

      - - Valtiovallan on pyynnöstä myönnettävä kaikilla halukkaille kansalaisille lukion päästötodistus ja ylioppilastodistus.

      - - Lisäksi valtiovallaon on taattava 2.000€/kk suuruinen Kansalaispalkka kaikille Suomen kansalaisille.

      _____________
      -Vihreä Liitto r.p.

    • tyherregr

      Onhan se selvä kuin pläkki että kaikenlainen osaaminen ja ammattitaitoisuus on vihreille kuin punainen vaate tuskissaan mölisevälle sonnille kun aidossa mokutushengessä pitäisi tunkea näitä luku- ja kirjoitustaidottomia afrikkalaisia psykopaatteja työmarkkinat täyteen. VIhreät voisivat näyttää esimerkkiä ja käyttää omat lapsensa täysin ammattitaitokriteerit täyttämättömällä poppamiehellä ja lentää tunarimamujen huoltamilla ja liikennöimillä lentokoneilla niin kenties, KENTIES ajan oloon tämä rotupiirteisiin liittyvä patologisen matalan ÅO:n ongelma hoitaisi kuntoon niin itsensä kuin vihreät.

    • vihreitä ovat

      tyhmiä kakaroita riittää

    • Vihreää politiikkaa
      • .

        Vihreät tarvitsevat uusia äänestäjiä.


    • Vihreää räikeyttä

      Eu antoi juuri kovatillikan Suomen hallitukselle laittomien siirtolaisten työllistämisestä:
      http://www.hs.fi/talous/EU Suomi liian lepsu laittomien siirtolaisten työllistäjiä kohtaan/a1305572137100

      Totta kait niitä tänne virtaa kun on paremmat palvelut kuin paikallisilla:

    • tjyjfghf
    • Heidi 100k Somaleita

      Tämä oli vuonna 2007 Heidi Hautalalta tosiaan aika paha moka ja typerä linjanveto jonka hän julkaisi alun perin Turun Sanomissa.

      "Heidi Hautala haluaa 100.000 maahanmuuttajaa Afrikasta. Rekrytointipisteitä Afrikkaan"
      http://aijaa.com/0096910294748

      Aikamoinen riesa on noista nykyisistäkin puukon kanssa hilluvista Afrikan Someleista.

      Niitä ei saada millään komennnettuia heidän koulutustasoaan vastaaviin normaaleihin perustöihin, kuten vaikak siivoamaan.

      Päin vastoin, kunnan maksamat suomalaiset siivoojat käyvät siivoamassa Somaleiden asuntoja.

    • WTT

      Vihreät on kieroutuneita idiootteja. Täällä on ollut hyviä, kriittisiä kirjoituksia.

    • Oikeuteen vaan

      Silkkaa perussuomalaista vihapuhetta. Kielletty Suomessa on lain mukaan tämä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1979
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      989
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      868
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      747
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      740
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      718
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      683
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      80
      674
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      662
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      207
      655
    Aihe