Uskovatko adventistit todella Eedenin puutarhaan, naisen luomiseen miehen kylkiluusta, paratiisin käärmeeseen, Nooan arkkiin, vedenpaisumukseen ja neitseestä syntymiseen?
Hehän vaikuttavat aivan ääliömäiseltä fundamentalistilahkolta. Onko näin?
Uskovatko adventistit
6
<50
Vastaukset
- pyh!
Uskomme. Revi siitä. Jumala puhuu Raamatun kautta ja se on uskottava. Piste. Meitä ei kiinnosta teidän pilkkanne.
- Iloinen nauraja
Voi hyvänen aika kerrassaan! On siinäkin uskoa! Hah hah hah hah haa!!! :-D
Olisiko aika tunnustaa evoluutio todeksi ja kasvaa henkisestikin aikuiseksi? - pyh!
Iloinen nauraja kirjoitti:
Voi hyvänen aika kerrassaan! On siinäkin uskoa! Hah hah hah hah haa!!! :-D
Olisiko aika tunnustaa evoluutio todeksi ja kasvaa henkisestikin aikuiseksi?Emme tunnusta sa*tanasta lähteviä valheita. Meille ei sinun pilkkasi merkitse yhtään mitään, joten voit poistua takavasemmalle sinne omiesi pariin.
- tiede tukee...
Tyhjästäkö syntynyt? Ei tarvitse olla ääliö, kun nykyaikana ollaan nähty tätä tieteen kehitystä niin aina vain on helpompi uskoa Jumalaan. Keinohelmöitykset mahdollisia! Kloonaukset! Jne. Esitetty yksinkertaisesti, joten kuulostaa, jos siltä pohjalta ajattelee, yksinkertaiselta.
- b e n e d i c t u s
uskomme kaiken tuon. Jos olisimme olleet paikalla uskoa ei tarvittaisi!
Hei
Raamattu on oppi pelastuksesta. Pelasusoppi ei ole niin vaikea etteikö se olisi jokaisen tahtovan ulottuvilla. Ehtona on orientoituminen.
Skeptikolle ei jää kansiakaan käteen raamatusta. Jumalan Henki on itse ihmiselle antava ja kirkastava, ja kun ihminen sitä rakastaa, haluaa elää Jumallalle mieluista elämää rakkaudessa, edistyä siinä ymmärryksessä kuin itse omassa tunnossaan vilpittömänä uskoo niin homma pelaa että voi alkaa hissunkissun ymmärtämään erilaisia raamatun asioita.
Jeesus haluaa olla jokaisen ulottuvilla. Sanon yhden neuvon joka pätee:
- Jos Sinä sanot Jumalalle aivan vakavissasi ja aivan tosissasi syd'mesi pohjasta: "Pelasta minut." Niin huomaat eräänä kauniina päivänä jonakin hamassa ajassa että asia on tosi kohdallasi.
Ei Jumalalle mikään mahdotonta ole. Ei todellakaan.
Raamattu on oppi pelastuksesta, ei luonnontieteen eikä minkään muunkaan tieteen oppikirja että siellä olisi jokainen maailman sana.
Monista asioista on sangen niukasti.
Raamattu on kuitenkin nelisenkymmentä ihmistä kirjoittanut omana aikanaan johdonmukaisen kirjan jossa eivät ole aina toisiaan tavanneet ja toistensa tekstejä tutkineet. 2 Piet 1:21
Asioita vuosien mittaan ymmärtää.
Maailman ihmisistä kaikki usko on ääliömäistä. Hulluutta, niin Raamattu sanoo, se on ymmärrettävä Hengessä. 1 Kor 1:18.
Raamattu on kuitenkin maailman suurin viisaus. Ikuisuus on tärkein asia lyhyen maallisen elon rinnalla.
Kun ensitöikseen lukaisee Uuden Testamentin läpi pääsee kyllä selville mistä kristinuskossa on kyse.
Paljon on "salaisuuksia" joka merkitsee sitten että myöhemmin voi ymmärtää, asia on vuosien ja koko elämän työ sen avautuminen.
yst. jari
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 724757
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h724634Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1112977Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv762883Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p222226Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.592015Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska161707- 321513
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1121399- 1851298