Adventistipastoreilla on vielä riittävästi aikaa kerätä itselleen maallista mammonaa seurakuntalaistensa hyväuskoisuuden kustannuksella, ennen elämän loppua planeetallamme.
http://www.iltasanomat.fi/tiede/hubble-paljasti-linnunrata-tormaa-naapurigalaksi-andromedaan/art-1288473619585.html
http://www.iltasanomat.fi/tiede/hubble-paljasti-linnunrata-tormaa-naapurigalaksi-andromedaan/art-1288473619585.html
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sinulla ei ole pelastavaa uskoa Jeesukseen. Tee parannus.
Suomen Adventtikirkon työntekijä lepää kuusi päivää viiikossa ja tekee 2 h töitä lauantaina...palkka silti 3500 e / kk:ssa ...ei huono?
Tuntipalkka siis 1750e !
Hän matkustelee vapaa-aikanaan kuuden päivän aikana ja asuu hotelleissa kun tapaa sukulaisiaan..ja käy ulkomailla "kursseilla"...lasku srk;n jäsenille 4000e /kk:ssa.....? 4000 x11 = 44.000 vuodessa per pastori...
Ei ihme ettei srk ole kasvanut 45-vuoteen!!!
Osuit naulan kantaan. Voi tätä naurua! Hohohoo :-D
T: Iloinen nauraja
Joudut valheistasi kerran tuomiolle.
Ihmettelen aina mikä hinku teillä on puhu pötyä.
Vihityn pastorin palkka Suomen Adventtikirkossa on 2990€/kk. Se maksetaan 40h/viikko työstä kuten muissakin ammateissa. Sapattina saarnaaminen on pieni osa pastorin työstä ja olen monta kertaa aikaisemmin jo kuvaillut, mitä kaikkea pastorin työhön kuuluu. Muutama vuosi sitten tehdyn tutkimuksen perusteella pastorit tekevät töitä n. 50 tuntia viikossa. Ylityötunneista ei makseta palkkaa, joten pastori tekee kymmenkunta tuntia ilmaiseksi.
Väitteesi vapaa-ajalla hotellissa asumisesta on tuulesta temmattu. Työaikaansa kursseihin pastori voi käyttää vain työnantajan lähettämänä ja se tapahtuu hyvin harvoin. Yleensä koulutus koskee sitten kaikkia työntekijöitä.
Jos te haluatte tietää, miten kirkko oikeasti rahansa käyttää, sitä voi tiedustella kirkon keskustoimistosta.
Hei
Vielä aikaa muutama hetki kaivaa ja avata lompsaa hyväuskoisina.
On se onnellista.
Iloista antajaa Jumala rakastaa. 2 Kor 9:7
Hyvän tekemisestä ihminen iloitsee se vaan on niin. Omaisuus ei sinänsä käy kenellekään onneksi. Sananparsi "raha ei tuo onnea" on aina myönnetty todeksi niiden taholta joilla omaisuutta on.
Tein joskus hyväntekeväisyyskeräystä. En päästänyt mieleeni ketään ihmistä asiassa arvostelevaa mieleenkikään sillä olen aina ollut sitä mieltä että jokainen päättää itse oman lompsan kaivamisesta. Näin kuin kuitenoin hyvin todeksi sen että mitä isompi talo sen varmempaa ettei centtiäkään.
"Hyvä antaa vähästään ja paha ei paljostaankaan" pitänee sekin hyvin paikkansa.
Rikas ei olisi rikas jos tuhlaisi kaiken. Onhan esim. vanha ikäpolvi monet nähdeet sellaisen ajan että pienestä on kasvettu ahkeruudella, säästeliäisyydellä ja jos pankissa ovat sattuneet neuvomaan sijoituksia hyvin.
Monenlainen keräystoiminta ahdistaa rikkaita ja kyllästyvät mahdollisesti joskus ja alkavat niitä karttamaan. NIinkin varmaan on luulisin.
yst. jari
Lisäys;
Kirvesmiehen palkkaluokkia on kaksi. Pastorit edustavat sitä parempaa palkkaluokkaa ja on keskipalkka jossakin hiukan päälle 3000 euroa.
Homma on tietysti kuitenkin yliopistopohjainen mutta yliopistoista mennään paljolti tänään tavallisiin duuneihin. Ennen yliopiston tulokkaat olivat jumalien arvoisia arvostuksessa.
Saa valita heiluttaako kirvestä vai alahuulta ja palkka on sama.
t. jari