Wiccalainen versio suvivirrestä?

suomikristitty

2

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En ole uskovainen, mutta pidän uutta versiota ihan kamalana! Suvivirsi on osa kulttuuriperintöä, sen muuttaminen on älytöntä. Tuntuu että ne, jotka vaativat suvaitsevaisuutta, ovat itse kaikkein suvaitsemattomampia. Kyllä heidän pitäisi suvaita Suomen kristillisiä perinteitä.
      Omalta lukioajalta muistan miten kaunista (alkuperäissanaista) Suvivirttä lauloivat niin luterilaiset, uskonnottomat, katolilaiset, ortodoksit, mormonit ja muslimit ilman että kukaan olisi siinä nähnyt jotain ongelmaa. Eikö se todista että virsi kelpaa sellaisenaan kaikille, eikä tarvitse väenväkisin tehdä uskontoneutraalia, mitäänsanomatonta uussanoitusta.

    • suomikristitty

      Ei aurinko ole mikään rakkauden lähde tai sydäntä puhdistava liekki eikä maapallo ole mikään persoonallinen kiitoksen kohde.

      Uskonnottomassa versiossa ei palvoisi aurinkoa muuna kuin korkeintaan rusketuksen lähteenä ja maapallo on se mikä on, eli koti josta on pidettävä huolta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1987
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1021
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      872
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      757
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      749
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      721
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      685
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      680
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      666
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      208
      663
    Aihe