ponin pitkä kuljetus!:) APUA!

onnistuuko?

Oltais siis lähössä perheenkansaa ehkä landelle kuukaudeks, ja otettais meijän poni mukaan. Siellä on sille heppaseuraa entinen tarhakaveri ja pari uutta. Ongelma tulee siinä että matkaan menee sen 10h. Voiko ponia kuljettaa niin pitkään? Pitäisikö lähteä illasta että ollaan aamulla perillä vai aamusta että ollaa illalla perillä? Pitäiskö kuljetuksen jälkeen juoksuttaa tai kävelyttä ponia? ja entäs suitset ja riimu vai pelkkä riimu, siitäkin ollaa niin montaa meiltä.. kiitos kaikille vastanneille ja hyvää kesää!:)

6

430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • H3BUL11NU

      No ehkä jos pitää välil taukoo eli pysähtyy autol jonnrkki vähäks aikaa vaik tunnin välein..

    • joo moi :DD

      Hei! Tosta suitsi/riimu jutusta en oikeen osaa sanoa kumpi olis parempi, mutta kyllä toi matka ihan hyvin vois sujua, kunhan tunnin tai kahden välein pysähtyy juottamaan ja jos taarve niin antaa väkirehut yms. niin että ruokintarytmi pysyis mahollisimman normaaliana. Ja vois olla hyvä jos välillä pysähtyy niin että ottaa pois autosta ja antaa vähän kävellä niin, että ei aivan lihakset jäykisty (lämpölinimenttiäkin voi laittaa) yms. toi pysähtymisvälikin riippuu vähän ponista että kuinka rauhallinen matkustaja on kyseessä ja kuinka kuuma on, että kuinka usein tarvitsee juottaa (:

    • vuonisVÄLKKY:)

      moi!
      Suosittelen riimua:)
      Ja voi kuljettaa kunhan välillä tarkistatte että kaikki OK, riipuu myös siitä minkälainen on kuljettaa...:)
      Kunhan on heinää tarjolla ja välillä juotatte niin MINUN mielestä voi muistakaa laittaa hyvät kuljetus suojat:)
      ps: Hyvää kesää!! toivottavasti tästä oli apua!:)

    • XDminäXD

      mun mieestä olis parempi ajaa aamusta iltaan koska ponikin tarvitsee lepoa öisin ja eihän kuljetus kopissa voi oikein kunnolla levätä!

    • ambuvanse

      hevonen nukkuu myös pitkin päivää ja onkin hereillä enemmän öisin, vaikka ihmisillä onkin toisin. Lisäksi päivällä on kuuma kopissa. Minä lähtisin ajamaan yöllä, jos mahdollista. tai ei ainakaan kuumana hellepäivänä :) ja kannattaa jättää se luukku auki, että ilma kiertää tarpeeksi. Kuljetuksen ajaksi vahva laadukas nahkariimu on kaikkein paras, ei suitsia tai nailonriimua mielellään.

      Hevosen juottoa ja kunnon tarkistusta vähintään 2 tunnin välein, jaloittelua ainakin 4 tunnin välein. Liian usein ei kannata ottaa autosta kun joitain se edestakas ramppaaminen saattaa stressata, jotkut saattaa vaatia useammanki kerran jaloittelun, vähän omalla intuitiolla kahtoo sen :)

      Suojista vielä, tietysti ois parhaat sellaset kunnon kuljetussuojat, mutta joskus ne saattaa hiostaa ja alkaa kutiamaan hevosen jaloissa ärsyttävästi varsinki kesällä. niiden tilalle voi harkita laittavansa jotku kevyemmät suojat, esim jos löytyy jotku hyvät neopreeni/kenttäsuojat on ihan jees ja niihin yhdistettynä putsit. riippuu tietysti miten poni käyttäytyy kuljetettaessa.

      Kun pääsette perille niin hevosen juottoa ja jotain pikku välipalaa. minä päästäisin laitumelle, mutta jos ei ole niin voihan sitä vaikka kävelyttää pikkusen. jos on hikinen ja on lämmin päivä niin pesu virkistää :)

      Kyllä tuo matka on mahdollinen jos huomioi hevosen tarpeet jne.

    • Agrologi AMK

      Ravihevoset matkustaa tuollaisia matkoja useinkin, joten se ei ole ongelma. Matkustutuksen kellonajalla ei ole oikeastaan väliä. Jos hevonen on "normaali käytöksinen" niin kannattaa laitta pelkät päitset. Kuolaimet haittaa hevosen syömistä ihan turhaan.

      Reisussa juotto vähintään 4 tunnin välein, jos on vähänkin lämpimämpää niin 2 tunnin välein. Koppiin hevoselle heinäverkkoon heiniä evääksi (jos hevonen on ahne syömään, niin heiniin kannattaa sekoittaa olkia). Väkirehua ei matkalla kannata antaa. Väkirehu altistaa hevopsta turhaan ähkylle. Taukoja riittää tuolle matkalle 2, näin ne eivät venytä matkustusaikaa turhaan. Hevosen kannalta olisi hyvä, jos se otettaisiin jaloittelemaan kerran tuolla matkalla, mutta hevosen kävelyttäminen huoltoaseman parkkiksella tms. on turvallisuusriski, joten on parempi että hevosta ei oteta kopista pois, jos matkan varrelle ei sattumalta osu jotain tuttua tallia tms. jonka pihalla hevosta voisi kävelyttää varmasti turvallisesti.

      Matkapäivänä tai edellisenä päivänä, jos lähtö on aamulla kannattaa hevosta liikuttaa kohtuullisesti. Tosi kova treeni ja sen jälkeen pitkä matka jäykistää lihakset armottomasti taas vapaapäivä ja matkapäivä kerää hevoseen turhaa virtaa ja altistaa suolisto-ongelmille. Heti perille pääsyn jälkeen hevosta kävelytetään vähintää 15min. Sen jälkeen pieni tuokio tarhassa tai laitumella ei ole pahitteeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1979
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      989
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      868
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      747
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      740
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      718
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      683
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      80
      674
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      662
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      207
      655
    Aihe