Nyt puhuu kristitty

vapaa sorrosta

On se kumma elleivät suomalaiset kristityt ymmärrä puolustaa uskontoveriaan rotusorrolta. No, antikristus vaikuttaa jopa herätysliikkeen sisällä joten en minä ihmettelisi vaikka moni perussuomalainen vihaa ja sortoa kannattaisi jatkossakin.

"Israelilaisten siirtolaisten määrä miehitetyillä palestiinalaisalueilla on noussut jo yli puoleen miljoonaan. Tuhoaako tämä suuntaus toiveet Palestiinan itsenäistymisestä, kansainvälisesti palkittu ajattelija, Palestiinan kristitty, teologian tohtori Mitri Raheb?

”Koko siirtokuntapolitiikan tarkoitus on ollut muuttaa Länsiranta emmentaljuustoksi. Israel saa juuston - maan, vesivarat, arkeologiset kohteet - ja palestiinalaiset kolot. Israel sai mallin aikanaan Etelä-Afrikan rotuerotteluhallitukselta, joka neuvoi, miten pilkkoa Palestiina ’itsenäisten kotimaiden’ eli bantustanien tapaan.”

”Kahden valtion, Israelin ja Palestiinan vaihtoehto, on jo melkein hukattu. Näen, että olemme siirtymässä hitaasti mutta varmasti kohti yhden valtion mallia.”

Suuri osa siirtokuntien israelilaisista valitsee asuinpaikkansa vahvojen uskonnollisten, kiihkokansallisten ja poliittisten syiden perusteella. Miten heidän kanssaan voi käydä vuoropuhelua?

”Valtaosa muuttaa sinne, koska Israel tekee sen heille edulliseksi. He saavat halpoja lainoja, uusia taloja ja suuria verohelpotuksia. Mutta hekään eivät ole valmiita vuoropuheluun, muutenhan he eivät olisi muuttaneet miehitetyille alueille. Siirtokunnat rakennetaan aina kukkuloille, katsomaan meitä alaspäin.”

Olisiko yhtenäinen, palestiinalaisalueet sisältävä valtio Israelille helpompi vaihtoehto kuin itsenäinen Palestiina?

”Israelin politiikkaa on leimannut toiveajattelu, että miehitys jatkuu ikuisesti kunnes palestiinalaiset vain häviävät muualle olojen käytyä heille liian vaikeiksi. Niin ei käy. Tuhoamalla itse kahden valtion vaihtoehdon he ovat pakottamassa kaikki meidät samaan valtioon. Sitä emme ole halunneet, eikä se ole heille helppoa.”

Mistä syystä?

”He saavat suuren palestiinalaisen kansanosan, jolle on annettava tasaveroiset oikeudet. Rotuerottelua ja bantustaneja eivät hyväksy enää edes Israelin tärkeimmät tukijat.”

”Ihmisoikeusnäkökulmasta Israel on jo menettänyt uskottavuutensa - yksikään kansainvälinen ihmisoikeusjärjestö ei tue sen tapaa kohdella palestiinalaisia.”

Miten palestiinalaiset voivat parhaiten edistää omaa itsemääräämisoikeuttaan?

”Tarvitsemme kansallista heräämistä. Pelkkä hengissä pysyminen ei riitä. Kansallistunteen voimakkain herättäjä on kulttuuri - ajatelkaa omaa kansallista heräämistänne, joka syntyi kuvataiteen, arkkitehtuurin ja musiikin voimasta. Perustamani Dar Al-Kalima -kulttuurikeskuksen päätavoite on muuttaa nykyinen palestiinalainen identiteetti.”

Millainen se identiteetti on?

”Se on muovattu vuoden 1948 jälkeisistä pettymyksistä, tappioista ja epäonnistumisista. Tarvitsemme rohkaisevia esimerkkejä, esikuvia, vahvaa kansallistunnetta, joka luo yhteenkuuluvuutta uskonnollisista tai poliittisista eroista huolimatta. Vain siten voimme valmistautua kansakuntana tuleviin haasteisiin, ettemme aina vain reagoisi tapahtumiin.”

Saitte hiljattain suuren saksalaisen mediapalkinnon. Israel ja sen tukijat ovat vastustaneet katkerasti palkitsemistanne ja työtänne. Miksi?

”Hyökkäykset ovat johtuneet siitä, että olen käynnistänyt uuden tarinan palestiinalaisista. Lisäksi me palestiinalaiset kristityt muodostamme pahimman mahdollisen uhan Israelin hallitusta ja sen miehityspolitiikkaa aina sokeasti tukeville äärikristityille. Jos emme olisi kompastuskivenä, koko konfliktia voisi markkinoida islamin uhkana Herran kansaa vastaan. Nyt pelkkä olemassaolomme todistaa, ettei kyse ole uskonnollisesta vaan poliittisesta kiistasta.” (SK)

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • just joo taas

      mikähän kristitty siinä nyt taas puhuu?
      Palestiinalaisghettoalueet, ovat Israelin kansallisvaltion alueella olevaa itsenäisen Israelin valtion omistamaa maata. Omistus-suhteen legaliikkaa on yksiselitteinen. ei ole olemassa mitään "itsenäistä" palestiinan valtiota, sen enempää kuin palestiinan kansaa tai yhtenäistä palestiinan kansan historiaa ja kulttuuria. Ns. Israelin arabivähemmoistö koostuu alkuperältään Syyriasta, Egyptistä; Jordaniasta yms, muilta seemiläisiltä alueilta tulleita maahanmuuttajia ennen ja jälkeen Israelin valtion perustamista- israelin itsenäisyys-sodan seurauksena osa heistä palasi takaisin alkuperäismaihinsa, osa jäi ja asuu edelleen Israelissa-osa ghetoissa, osa ns. vapaalla vyöhykkeellä. Palestiinalais nimitys juontaa Rooman vallan aikaan, n vuoteen 130jkr, jolloin Roomalaiset tuhottuaan Israelin provinssin, nimesivät sen ammoin sukupuuttoon kuolleen Filistealaisen kansan mukaan.

      Israelilla on vaikea sisäpoliittinen ongelma, jota mm. yk ja eu ovat hämmentämisellään sotkemassa- EU:n alueella tapettiin vasta 70v sitten kolmasosa koko Israelin kansasta, eipä ne kai tule jumalauta keneltäkään täällä kysymään, mitä maassaan tekevät.

    • ei tajuu

      miten Israelilaiset voivat m i e h i t t ä ä Israelia?

      Siis, miehittävätkö suomalaiset lappeenrantaa?

      Juu, en ymmärrä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      47
      5505
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      61
      2436
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      18
      1900
    4. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      146
      1773
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      1635
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      36
      1622
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      5
      1418
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1125
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1098
    10. Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?

      Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se
      Maailman menoa
      228
      1089
    Aihe