Pystynkö enään ratsastamaan shettiksellä?

Huolestunut

Siskollani on shetlanninponi (säkä n. 103), voisinko minä ratsastaa sillä? Painan noin 47 kg, ja pituus 149 cm ja risat. Voinko ratsastaa?

9

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shettistietäjä

      pystyt varmaan ratsastamaan sillä välillä mutta kisaamista ei kannata edes harkita

    • koko

      Ei sun varmaan mitään esteitä kannata hyppii mut kyllä kyl semmonen kevyt normi ratsastus viel onnistuu.

    • Heppatyttö

      En tiiä.. voisko joku vastata tohon mun kysymykseen siitä, että mikä on 117,5 cm säkäisen shettiksen ratsastajan painoraja? (:

    • Naapurinpertti

      A-kategoria
      Lähdöissä voi ohjastajana toimia enintään 14-vuotias P-ajoluvan haltija. Ratsastajan enimmäispaino varusteineen on 50 kg. Ponin säkäkorkeuden tulee olla vähintään 100 cm. Lisäksi ratsukon on oltava sopusuhtainen.

      B-kategoria
      Lähdöissä voi ohjastaa vain P- tai C-ajoluvalla. Ratsastajan enimmäispaino varusteineen on 55 kg, jos ponin säkäkorkeus on enintään 107,1 - 120,0 cm ja 65 kg, jos ponin säkäkorkeus on 120,1 - 130,0 cm. Lisäksi ratsukon on oltava sopusuhtainen.

      Eli näinkin rasittavassa lajissa, kuin montessa 100-107cm kantaa 50kg varusteineen, 107-120cm 55kg varusteineen ja 120-130cm poni 65kg varsteineen (maximit), niin millä ***** aivoilla tet mietitte, että 60kg ei voisi isolla ja vankalla shettiksellä esim. köpötellä pientä maastoreissua?.. Ja jos ratsastaja on kokenut, hallitsee vartalonsa ja pystyy istumaan tasapainossa pienen ponin selässä, niin esim. 110cm ponille 60kg ratsastaja voi tuntua mukavammalta ja kevyemmältä, kuin esim. 50kg aloittelia joka hölskyy ja hyppii. Eli toisin sanoen, itse ainakin laitan ponieni selkään mielummin vanhemman ja kokeneemman ratsastajan vaikkakin isomman ja painavamman, kuin jonku pikkupenikan joka ei osaa ratsastaa. AAMEN

    • SHETUN OMISTAJA

      SE EI OO ENÄÄ SHETTIKSEN SALLITTU SÄKÄ KORKEUS!!!(117CM)

      • PERUNASIENI

        SUOMESSA ON KYLLÄ MONIA YLI SATA 102CM KORKEITA SHETTIKSIÄ JA IHAN MUISSAKIN MAISSA, JA JOS SELLANEN SATTUU SYNTYMÄÄN SIIS YLI KORKEE NIIN TAPPAAKKO SE PITÄS??? :D EI SE NIIN VAARALLISTA OO JOS SHETTIS ON YLIKORKEA KOSKA MONILLA NIITÄ SATTU OLEMMAAANNNN!! :)


      • PERUNASIENI
        PERUNASIENI kirjoitti:

        SUOMESSA ON KYLLÄ MONIA YLI SATA 102CM KORKEITA SHETTIKSIÄ JA IHAN MUISSAKIN MAISSA, JA JOS SELLANEN SATTUU SYNTYMÄÄN SIIS YLI KORKEE NIIN TAPPAAKKO SE PITÄS??? :D EI SE NIIN VAARALLISTA OO JOS SHETTIS ON YLIKORKEA KOSKA MONILLA NIITÄ SATTU OLEMMAAANNNN!! :)

        ja sori kirjotus virheet ku nniiisstä näyttää monet valittavan nykyään eri ihmisillee ;PPP


      • yh.
        PERUNASIENI kirjoitti:

        ja sori kirjotus virheet ku nniiisstä näyttää monet valittavan nykyään eri ihmisillee ;PPP

        Se shettis ei varmasti ole 117cm :DD Korkeimman shetun mitä oon nähny oli 112cm ja aivan valtava shetuks,onko muka puhas :D


      • PERUNASIENI
        yh. kirjoitti:

        Se shettis ei varmasti ole 117cm :DD Korkeimman shetun mitä oon nähny oli 112cm ja aivan valtava shetuks,onko muka puhas :D

        no kyl niit on, oon nähny ilmotustauluil monesti! siis myynti ilmotuksil.. o.O ei se ny niin ihmeellistäkään oo. jos on esim 110cm shetun vanhemmat niin voi kyllä shettis varsa kasvaa ton yli että ei siin mitään!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      211
      3620
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      14
      3469
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      88
      2601
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      11
      2190
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      55
      2122
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      11
      1919
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      42
      1728
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1591
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1163
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1160
    Aihe