Apua hengelliseen tiehen

Olen elänyt toisaalta hyvää ja toisaalta taas rankkaa elämää. En ole varsinaisesti uskovainen mutta Jeesus merkitsee kuitenkin minulle paljon. Haluaisin tietoa, kannustusta ja ohjausta uuteen elämään. Onko täällä ihmistä joka haluaa auttaa minua löytämään oikea polku? Olisin kiitollinen avusta ihmisiltä jotka todella ovat löytäneet Jeesuksen ja haluavat auttaa muita samaan.
3203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Se on ainoa tie: antaa itsensä kokonaan Jumalalle.
Raamattu sanoo että antakaa itsenne elävänä ja pyhänä ja otollisena uhrina Jumalalle. Tämä on teidän järjellinen Jumalan palveluksenne.
Katsos! Kun Aabraham aikoinaan uskoi Jumalaa.
ja meinasi uhrata ainoan poikansa Jumalalle.
Niin Jumala LUKI ( huomaa ) LUKI. sen hänelle vanhurskaudeksi. Mutta sinun ei tarvitse uhrata mitään, vaan kun Jumala näkee että sinä uskot että Jeesus Kristus on neitsyestä syntynyt, ei miehen siemenestä, niin Jumala LUKEE sen sinulle vanhurskaudeksi.
Näin on kirjoitettu, tuntui miltä tuntui, näytti miltä näytti, niin Jumala LUKEE sen sinulle vanhurskaudeksi. Ja jos sinä vielä annat koko itsesi kokonaan Jeesukselle, ja tunnustat hänet Herraksesi, niin sinä pelastut. Sillä raamattu sanoo: Että sydämelleä uskoen tullaan vanhurskaaksi, ja suun tunnustuksella pelastutaan.

Kanadan Olavi

Äänestä

>>löytämään oikea polku?

Äänestä

Hei Etsikko, ja onnittelut siitä, että kuulet Hyvän Paimenesi, Jeesuksen, kutsun :)

Vaikka omistaisit mitä, niin tuon kutsun kuuleminen on nyt arvokkainta mitä sinulla on. Pidä kiinni siitä, vaikka moni asia vastustaisi sen kutsun kuulemista. Hänellä, joka sinua kutsuu, on tarjolla todellinen elämä - yltäkylläinen sellainen - ei välttämättä maallisesti rikas, mutta toisella tavalla.

Olen saanut elää noin 17 vuotta Jeesuksen omana, ja se on ollut hienoa aikaa: ylämäkineen ja alamäkineen koko ajan on saanut elää siinä tietoisuudessa, että seison Jumalan armon tukevalla kalliolla. Sen armon perustuksena on Jeesuksen työ ristillä, ja siksi se kestää.

Jos haluat jutella enemmän, kirjoittele osoitteeseen [email protected]

Täällä on muuten sivu, joka on kirjoitettu etsikkoaikaansa
elävälle. Siinä selitetään taivaan tie, yksinkertainen pelastava
usko Kristukseen:
http://www.sley.fi/eo/tampere/etsikko2.html

Siunausta ja varjelusta uuden elämän alkuun!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Etsikko... kirjoitti:

Olen elänyt toisaalta hyvää ja toisaalta taas rankkaa elämää. En ole varsinaisesti uskovainen mutta Jeesus merkitsee kuitenkin minulle paljon. Haluaisin tietoa, kannustusta ja ohjausta uuteen elämään. Onko täällä ihmistä joka haluaa auttaa minua löytämään oikea polku? Olisin kiitollinen avusta ihmisiltä jotka todella ovat löytäneet Jeesuksen ja haluavat auttaa muita samaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu