Usko ainoastaan viralliseen adventismiin

pelastussanomana

Onko se totta että adventisteilla on ainoastaan usko seitsemännen päivän adventistipastoreiden viralliseen opetukseen?
Onko adventistien pakko uskoa vain omaa profeettaansa vai voivatko he uskoa muiden kristittyjen profetioihin?
Miten usein ei-adventistipastorit ja evankelistat pääsevät opettamaan adventtikirkkoon?

Tutkikaa Jumalan kehoituksen mukaan että onko seuraava profetia totta Raamatun valossa (eikä Ellen Whiten hengessä) perustellen kokonaisvaltaisesti Raamatulla?
http://lopunaika.nettisivu.org/ilmestyksia/mary-kbaxterin-naky-helvetista/

Onko Adventtikirkossa käytössä sapattisin ollenkaan kristittyjen yhteinen Apostolinen uskontunnustus?

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei

      Et varmaan ole nähnyt missään tavalliseksi asiaksi pitää muiden piirien puhujia hoitamassa sellaisia toimia ?
      Kyllä asia kuuluu aina jokaisen seurakunnan omaan harkintaan kun on kyse vierailijoista. Siis vierailijoista.

      Tuo linkki oli niin pitkä että siinä menisi aikaa.

      Luin sitä jonkun matkaa että voin sanoa tämän;

      - Jumala voi antaa ihmiselle ilmestyksiä ihmisen oman uskon tueksi.
      Olen itsekin saanut katsella taivallisia näkyjä joskus 1984- tai 1985 ja en ollut uskossakaan silloin. Oli ihmeellistä katsella taivaallisia näkyjä ja olentoja. Kristus oli vyötetty ja jakoina tuli ja saappaat. Tikapuut taivaaseen merkitsee pelastusta. Näin vuoren jota johti kapea polku ja siinä kansan. Poikkesin itse välillä. Olen saanut itsekin katsella mutta se oli oman itseni vuoksi. Ei profetian lahjaa koska siinä ei ollut sanomaa hyödyksi muille.

      Kuitenkin pitää asiassa huomata yksi asia; - Profetian lahja merkitsee profetian lahjaa vasta kun sillä on joku sanoma seurakunnalle muidenkin hyödyksi.
      Se ei ole profetian lahjaa jos sillä ei muita auttavaa sanomaa ole.
      Paljon on ollut vertauskuvallista ilmaisua; mm. kts Apt 10 luku jossa Pietari näkee purjeita ja syötävää ja kyse olikin että kaikki ihmiset "pakanat" mukaanlukien kelpaavat jumalalle eikä ruoasta siis ollenkaan. Näky selitetään myös siellä.

      Minä en pidä opettajan virkoja, olen ollut keskustelija 2006 saakka.
      Ei kukaan joudu helvettiin että virkoja joihin on määräaikapestit.
      A-kirkossa valitaan sellaisiin tehtäviin ihmisiä käsiäänestyksillä 1-2 kertaa kahden vuoden aikana.

      Uskosta luopuminen kokonaan on sitten katkeria tulikivien paikka niille joille kaikki sana on hallussa varsinkin. Erehdyksiä sattuu inhimillisille olennoille aina joskus ja synti ei ole leikin asia. Raamattu kertoo uskon suurmiesten harha-askelista. En minä tiedä kuin Danielin jolla ei olisi harha-askelta ollut mainittuna raamatussa. Synnille on ainoa puolustus Kristus, ei mikään muu kelpaa.
      Naapurin Reiska ei asiassa paina. Minä eikä Reiska ei saa ketään koskaan uskoonkaan. Vain Pyhä Henki voi tehdä sellaista virkaa.
      Jumala puhuttelee ja kasvattaa, nuhtelee ja kurittaa omansa itse aina. Lohduttaa ja ilahduttaakin itse. San 24:16.

      Aito synnin suru on ainoa mahdollinen tapa. Ei naapurin Reiska voi näytellä koskaan mitään osaa eikä pihan akatkaan kenenkään uskon asioissa.
      Vain Jumalan edessä käsi sydämellä on ainoa tie onneen ja autuuteen ja helvetin lieskoihinkin miten siinä sitten menettelee.

      Jumala näkee itse ihmisen sydämen ja alun lopusta ja lopun alusta mutta ihminen tekee itse ratkaisunsa aina on ihmisellä itsellään valta olla huomenna eri mieltä kuin tänään ja eri tapainen.

      Kun uskova lankeaa se on varraton tapahtuma, hyvin perusteellinen josta ei heti ole paluuta usein. Jumalan Henki puhuttelee itse ajallaan ja kyselee mitä sälli aikoo duunata.

      Minulla ei ollut aikaa lukea noin pitkää kirjoitusta ja en siksi sano siitä enempää.

      Kaikessa mitä profetiaksi väitetään pätee Raamatun neuvo 1 Tess 5:20-23.
      Mertkitsee että pidä se minkä näet hyväksi ja hylkää loppu mitä et näe itse, siis itse hyväksi. Ainoa millä varmasti voi tulkita profetian ja henkien aitoutta on Jumalan 10 käskyn laki on pakko olla sovussa lain kanssa. Jos ei ole sovussa lain kanssa saa ja pitääkin hyljätä heti.

      Muutenm erilaisten ilmestyksien merkityksiä sitten voi itse kukin miettiä ja pähkäillä.

      yst.t. jari

    • pyh!

      >> Miten usein ei-adventistipastorit ja evankelistat pääsevät opettamaan adventtikirkkoon?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      72
      4294
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      100
      3740
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3429
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3010
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      40
      2498
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2429
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      2202
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      1836
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      14
      1625
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      33
      1612
    Aihe