VT:n ja UT:n jumaluuksien erot

omegawave

Raamattu sisältää monentasoisia ristiriitoja ja asiavirheitä. Otan tässä aloituksessa esiin erään huomattavimman ja kokonaisvaltaisimman Raamatun ristiriidan, Jumalan persoonallisuuden eron Vanhan ja Uuden testamentin välillä.

Olkoonpa Jeesus sitten itse Jumala tai Jumalaa alhaisempi poika (en ota kantaa ns. kolminaisuus kysymykseen), niin joka tapauksessa Uusi testamentti esittää, että Jeesus toimi Jumalan asialla ja opetti Jumalan hänelle opettamia asioita (vrt. Joh. 5:19; 10:30). Toisin sanoen Raamattuun uskovat ihmiset väittävät Raamatun jumaluuden olevan yksi ja sama tiedon lähde, ei kaksi eri jumalaa.

Kuinka siis Jeesuksen opetukset armosta ja anteeksiannosta ovat sovitettavissa yhteen Vanhan testamentin äkkipikaisen, kostonhaluisen ja väkivaltaisen jumaluuden kanssa?

Otetaan tähän ehkä vielä alustukseksi ajatus wikipedian artikkelista:

"Eri aikoina ihminen on kuitenkin kristinuskon mukaan pyrkinyt muodostamaan itselleen Jumalasta käsityksen, joka pohjautuu tulkintoihin erityisestä ja yleisestä ilmoituksesta, vallitsevasta todellisuuskäsityksestä sekä ihmisen omista mielikuvista. Kristinuskon alkuajoista lähtien kristityt ovat kuvanneet Jumalaa erilaisin sanallisin ja kuvallisin vertauskuvin."

http://fi.wikipedia.org/wiki/Jumala_(kristinusko)

1

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alfa123om

      I ja II Mooseksen kirjan jutut ovat hienointa kaunokirjallisuutta aina siihen asti kun kymmenen käskyn laki annetaan. Sitten muuttuu koko tyyli toiseksi. Nuo lakitekstit ovat kuin eri kieltä. Kuin eri kirjoitusjärjestelmä.

      Kun VT:n alku on ajatusta niin kuin Johanneksen evankeliumi UT:ssa on 10käskyn laista alkaen kuin puhetta niin kuin Koraani. Onhan UT:ssakin Paavalin kirjeet saneltuja eli ne ovat puhetta ja yhtä tylsiä kuin Mooseksen laki verrattuna Johanneksen evankeliumiin ja kirjeisiin, jotka ovat ajatuksia.

      Eli kyse on ajatusten, sanojen, puheen tai näkyjen kirjaamisesta ylös. Jeesus sanoo vuorisaarnassa (Berkeley Revised edition), että: Te olette kuulleet sanotun kaukaisten, muinaisten aikojen vanhimmille: Silmä silmästä, hammas hampaasta. Eli Jeesus ei viittaa tässä Mooseksen lakiin, vaan vielä vanhempaan lakiin ennen vedenpaisumusta.

      Intian Ramajana eeppksessa Jehova esiintyy hellänä ja armollisena. Hän tappaa kylää vaivanneen demonin ja katuu sitä ja on valmis menemään seitsemäksi vuodeksi metsään erakoksi sovittaakseen tekonsa. Ramajanassa Jehova ei tee pienitäkään tekoa ilman jälkiseuraamusta. Ja hänelle hyvät ja pahat ovat siinä samanarvoisia. Jos hän tekee pahaa pahalle niin silloinkin hän tahtoo sovittaa ja mennä vankeuteen.

      Intian Bhagavadgita antaa taas raadollisen kuvan Jeesuksesta. Jeesus on valtava kosminen peto, joka ahmii kaiken nieluunsa aiheuttaen kidutusta, tuskaa ja valitushuutoja.

      Eli hindulaisilla nuo roolit ovat jokseenkin päinvastoin. Jehova on hellä ja lempeä, mutta Jeesus on se, joka on kaiken pahuuden takana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      196
      1502
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      944
    3. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      921
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      816
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      711
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      710
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      671
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      664
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      636
    Aihe