Hei,
Toivoisin että suosittelisitte hyvää KELA-pätevyyden omaavaa psykoterapeuttia Helsingistä (tai muualta pääkaupunkiseudulta). Mieluiten suuntaus saisi olla kognitiivinen psykoterapia. Ja toiveena myös että terapeutti olisi nainen.
Olen masentunut monestakin syystä, mm. äitiysmasennus rankan raskauden jälkeen, mutta pidemmän aikaisena ongelmana on erittäin ankarat lapsuuden kotiolot ja vanhempien tekemä henkinen väkivalta ja siitä johtuva erttäin huono itsetunto. Pelkään etten enää äitiysloman jälkeen ole työkykyinen lainkaan kun mokasin täämänkin "maailman luonnollisimman asian".
Suositelkaa hyvää psykoterapeuttia, PLEASE
10
1807
Vastaukset
- apuasinullehkä?
http://asiointi.kela.fi/ePTKHaku/alku/haku.faces
ruksaa "kuntoutuspsykoterapia"
kuntoutusmuoto "aikuisten psykoterapia"
terapian laji "yksilöterapia"
terapian suuntaus "kognitiivinen"
Sitten "helsingin vakuusipiiri" ja "helsinki"
Listalla 60 terapeuttia.
Sitten vaan ottamaan yhteyttä ja katselemaan mikä olisi sinulle sopivin.
Monilla on nettisivut. Niitä katselemaan.
Oma suositukseni on Anita Jantunen.- parillakin käynyt
Naisista Anita Jantunen, miehistä Lauri Varonen
- .
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10711125
Tuolla on. - Nanna79
Kiitti!
Tuota listaa katselinkin, mutta tuntuu niin uuvuttavalta vain nimen perusteella arpoa 60 joukosta ihminen, jonka pitäisi auttaa minut kokoamaan itseni. Kun listalla on varmasti paljonkin sellaisia "ei_niin_hyviä". Ja kun juuri nyt ei olisi voimia alkaa kokeilemaan mitään puoskareita. Pelkään, että jos satun valitsemaan jonkin itselleni sopimattoman, väsähdän koko touhuun ja homma jää siihen...
Nanna - apuasinulleehkä?
Terapeutilla saa käydä ns arviointikäynnillä. Jos kyseisen kanssa ei klikkaa niin ei kannata aloittaa terapiaa. Oma suositukseni oli tuossa yllä.
- terve mt-sairas
Arviointikäynti ei kerro mitään. Minä kävin aikanaan yhdellä terapeutilla vajaat kymmenen käyntiä, kunnes hän äkkiä pisti minut mitään selittelemättä ulos ja sanoi, ettei jatka käyntejä kanssani. Ei suostunut kertomaan syytä, se jäi minulle ikuisesti epäselväksi.
Minusta hän oli ihan tavallinen. Tosin kyseli asiat uudestaan ja uudestaan, jolloin ehdotin, että hän tekisi muistiinpanoja, jolloin hän myönsikin, että hänen oli vaikea muistaa juuri minun kohdallani mitä olin kertonut esimerkiksi työni laadusta. Muttei meillä mitään kärhämää ollut. - En siis ole alalla
terve mt-sairas kirjoitti:
Arviointikäynti ei kerro mitään. Minä kävin aikanaan yhdellä terapeutilla vajaat kymmenen käyntiä, kunnes hän äkkiä pisti minut mitään selittelemättä ulos ja sanoi, ettei jatka käyntejä kanssani. Ei suostunut kertomaan syytä, se jäi minulle ikuisesti epäselväksi.
Minusta hän oli ihan tavallinen. Tosin kyseli asiat uudestaan ja uudestaan, jolloin ehdotin, että hän tekisi muistiinpanoja, jolloin hän myönsikin, että hänen oli vaikea muistaa juuri minun kohdallani mitä olin kertonut esimerkiksi työni laadusta. Muttei meillä mitään kärhämää ollut.Outoa tuo kontaktin katkaiseminen.
Ainoa syy, joka itselläni tulee mieleen,että psykoterapeutti joutuu lopettamaan asiakkaan kanssa eikä osaa syytä selittää on, että joku asiakkaan läheinen käy jo hänen vastaanotollaan. Jos läheinen on todella läheinen (esim. asiakkaan puoliso), on parempi, että myöhemmin aloitettu kontakti lopetetaan. Tosin siihenkin voisi yrittää jonkin selityksen antaa paljastamatta todellista syytä.
Voi käydä niin, ettei psykoterapeutti vähään aikaan tajua asiakkaiden välsisiä yhteyksiä, kun esimerkiksi sukunimet voivat puolisoilla olla eri jne.
- Onnellinen_Tuula
Kävin itse kolmella eri psykoterapeutilla. Yksi oli yksityinen ja yksi Vastaamossa. Lopulta eräs ihminen suositteli ihan ohimennen Anita Jantusta. Hän oli itse käynyt lähes 30 psykoterapeutilla koekäynneillä!
Vaihdoin nopeasti psykoterapeuttia ja se oli parasta, mitä saatoin tehdä.
Anita Jantusen kanssa elämäni solmut aukenivat ja elämä alkoi taas sujua. Hän antoi jollain kummalla tavalla eväät elämään. Nyt käynneistäni hänen luonaan on jo yli puoli vuotta, mutta vieläkin muistan hänen neuvonsa kipeän paikan tulelen. - Parantumassa
Anita Jantusta suosittelen minäkin. Hän on ensimmäinen psykologi joka on oikeasti antanut hyviä neuvoja ja harjoitteita parantumiseen. Itsellä siis paha ahdistushäiriö ja paniikkikohtauksia ja pelkoja. Näihin ainakin sain apua häneltä.
- Tonde7
Anita ei ole psykologi vaan lääkäri ja psykoterapeutti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341998Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291037- 69877
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261763Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65751- 13725
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686- 83685
- 26669
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.210668