Suositelkaa hyvää psykoterapeuttia, PLEASE

Nanna79

Hei,
Toivoisin että suosittelisitte hyvää KELA-pätevyyden omaavaa psykoterapeuttia Helsingistä (tai muualta pääkaupunkiseudulta). Mieluiten suuntaus saisi olla kognitiivinen psykoterapia. Ja toiveena myös että terapeutti olisi nainen.
Olen masentunut monestakin syystä, mm. äitiysmasennus rankan raskauden jälkeen, mutta pidemmän aikaisena ongelmana on erittäin ankarat lapsuuden kotiolot ja vanhempien tekemä henkinen väkivalta ja siitä johtuva erttäin huono itsetunto. Pelkään etten enää äitiysloman jälkeen ole työkykyinen lainkaan kun mokasin täämänkin "maailman luonnollisimman asian".

11

3892

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apuasinullehkä?

      http://asiointi.kela.fi/ePTKHaku/alku/haku.faces

      ruksaa "kuntoutuspsykoterapia"
      kuntoutusmuoto "aikuisten psykoterapia"
      terapian laji "yksilöterapia"
      terapian suuntaus "kognitiivinen"
      Sitten "helsingin vakuusipiiri" ja "helsinki"

      Listalla 60 terapeuttia.
      Sitten vaan ottamaan yhteyttä ja katselemaan mikä olisi sinulle sopivin.
      Monilla on nettisivut. Niitä katselemaan.

      Oma suositukseni on Anita Jantunen.

      • parillakin käynyt

        Naisista Anita Jantunen, miehistä Lauri Varonen


    • .
    • Nanna79

      Kiitti!
      Tuota listaa katselinkin, mutta tuntuu niin uuvuttavalta vain nimen perusteella arpoa 60 joukosta ihminen, jonka pitäisi auttaa minut kokoamaan itseni. Kun listalla on varmasti paljonkin sellaisia "ei_niin_hyviä". Ja kun juuri nyt ei olisi voimia alkaa kokeilemaan mitään puoskareita. Pelkään, että jos satun valitsemaan jonkin itselleni sopimattoman, väsähdän koko touhuun ja homma jää siihen...

      Nanna

    • apuasinulleehkä?

      Terapeutilla saa käydä ns arviointikäynnillä. Jos kyseisen kanssa ei klikkaa niin ei kannata aloittaa terapiaa. Oma suositukseni oli tuossa yllä.

      • terve mt-sairas

        Arviointikäynti ei kerro mitään. Minä kävin aikanaan yhdellä terapeutilla vajaat kymmenen käyntiä, kunnes hän äkkiä pisti minut mitään selittelemättä ulos ja sanoi, ettei jatka käyntejä kanssani. Ei suostunut kertomaan syytä, se jäi minulle ikuisesti epäselväksi.

        Minusta hän oli ihan tavallinen. Tosin kyseli asiat uudestaan ja uudestaan, jolloin ehdotin, että hän tekisi muistiinpanoja, jolloin hän myönsikin, että hänen oli vaikea muistaa juuri minun kohdallani mitä olin kertonut esimerkiksi työni laadusta. Muttei meillä mitään kärhämää ollut.


      • En siis ole alalla
        terve mt-sairas kirjoitti:

        Arviointikäynti ei kerro mitään. Minä kävin aikanaan yhdellä terapeutilla vajaat kymmenen käyntiä, kunnes hän äkkiä pisti minut mitään selittelemättä ulos ja sanoi, ettei jatka käyntejä kanssani. Ei suostunut kertomaan syytä, se jäi minulle ikuisesti epäselväksi.

        Minusta hän oli ihan tavallinen. Tosin kyseli asiat uudestaan ja uudestaan, jolloin ehdotin, että hän tekisi muistiinpanoja, jolloin hän myönsikin, että hänen oli vaikea muistaa juuri minun kohdallani mitä olin kertonut esimerkiksi työni laadusta. Muttei meillä mitään kärhämää ollut.

        Outoa tuo kontaktin katkaiseminen.

        Ainoa syy, joka itselläni tulee mieleen,että psykoterapeutti joutuu lopettamaan asiakkaan kanssa eikä osaa syytä selittää on, että joku asiakkaan läheinen käy jo hänen vastaanotollaan. Jos läheinen on todella läheinen (esim. asiakkaan puoliso), on parempi, että myöhemmin aloitettu kontakti lopetetaan. Tosin siihenkin voisi yrittää jonkin selityksen antaa paljastamatta todellista syytä.

        Voi käydä niin, ettei psykoterapeutti vähään aikaan tajua asiakkaiden välsisiä yhteyksiä, kun esimerkiksi sukunimet voivat puolisoilla olla eri jne.


    • Onnellinen_Tuula

      Kävin itse kolmella eri psykoterapeutilla. Yksi oli yksityinen ja yksi Vastaamossa. Lopulta eräs ihminen suositteli ihan ohimennen Anita Jantusta. Hän oli itse käynyt lähes 30 psykoterapeutilla koekäynneillä!
      Vaihdoin nopeasti psykoterapeuttia ja se oli parasta, mitä saatoin tehdä.
      Anita Jantusen kanssa elämäni solmut aukenivat ja elämä alkoi taas sujua. Hän antoi jollain kummalla tavalla eväät elämään. Nyt käynneistäni hänen luonaan on jo yli puoli vuotta, mutta vieläkin muistan hänen neuvonsa kipeän paikan tulelen.

    • Parantumassa

      Anita Jantusta suosittelen minäkin. Hän on ensimmäinen psykologi joka on oikeasti antanut hyviä neuvoja ja harjoitteita parantumiseen. Itsellä siis paha ahdistushäiriö ja paniikkikohtauksia ja pelkoja. Näihin ainakin sain apua häneltä.

    • Tonde7

      Anita ei ole psykologi vaan lääkäri ja psykoterapeutti.

    • Anonyymi

      Lepää rauhassa, ihana Anita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. R.I.P Marko lämsä

      Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi
      Tampere
      62
      4312
    2. Vappu terveiset kaivatullesi

      otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡
      Ikävä
      155
      1813
    3. Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut

      Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html
      Maailman menoa
      14
      1523
    4. Puskaradio huutaa

      Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !
      Suomussalmi
      38
      1287
    5. Miksi aina vain seksiä?

      Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau
      Sinkut
      168
      1073
    6. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      58
      919
    7. Vieläkin jaksaa

      naurattaa. 😆 🐽🐷🤣 M - N
      Ikävä
      78
      904
    8. Martinalta vakava ulostulo

      Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      833
    9. Hei rakas A,

      olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en
      Ikävä
      54
      821
    10. Kyllä sitä on tyhmä

      Ettei aikoinaan sua ottanut. Huomenta❤️
      Ikävä
      39
      791
    Aihe