Inssisetähän voi kysellä, millainen tarkastus autolle pitää tehdä ennen jokaista liikkeellelähtöä. Mitä tähän pitäisi satuilla? Oman opettajani vastaus oli hyvin epämääräinen (heh, luulisi että näillä hinnoilla laatuakin saisi...), joten osaisiko joku auttaa täällä?
Auton tarkastus ennen liikkeellelähtöä
Annnnnnnnas
34905
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itse tarkistan aina renkaiden paineet. Kaikkien valojen toiminnan. Öljymäärän. Tarkistan että kaikki polkimet liikkuvat oikein ja vaihteet menevät normaalisti sisään. Jarrunesteen ja jäähdytysnesteen sekä tarkistan vararenkaan kunnon ja että työkalut ovat mukana.
Viikottain soitan trafin autoveropalveluun ja tarkistan että verot ovat kunnossa ja samalla katson papereista ettei katsastusajankohta ole mennyt umpeen.
Kyllähän se välillä harmittaa aamulla kun pitää varata 10min ylimääräistä aikaa kun lähtee töihin, mutta ikinä ei voi olla liian varovainen
Kysyispä inssi moista. Tekis sitten perusteellisen tarkastuksen ja toteais sen jälkeen että tämä nyt oli tässä. Aika meni eikä ehditä liikenteeseen mokaamaan.
Nesteet!!! öljyt, jäähdytys, pesu, jarru, valot yms. Tietysti kerta päivässä riittää.