Elävä sielu

Raamatun tutkija

1 Moos 2: 7..." ja niin ihmisestä tuli elävä sielu" Huomaa: Koko ihmistä raamattu kutsuu eläväksi sieluksi!

Kokonaisuus jossa on elämän henki, ja joka tekee ihmisen lihakset yms. eläviksi, siitä kokonaisuudesta muodostuu " elävä sielu"

Kirjoitukset käyttävät siis sanaa " sielu" älyllisestä elävästä ihmisestä!!

Raamattu yksin kertoo miten sielu ja henki erotetaan tosistaan Heb 4: 12
Henki on Jumalan antama ja tekemä Ps 104: 29

Hän antaa ja ottaa sen jälleen.
Psalm. 1o4: 29..." Sinä otat pois niiden hengen ne, kuolevat ja palajavat tomuun JÄLLEEN.

Sinä päivänä kun ihmisestä lähtee se elämän henkäys, jonka Jumala on ihmiseen puhaltanut, hänestä tulee sinä päivänä kuollut sielu!

" Sinä lähetät henkesi, ja ne luodaan;...jae 30 ..Mitään elävää sielua ei jää ihmisistä vaeltelemaan minnekään!

Ajatelkaapa hetki! Entäpä jos Jumala olisi samanlainen kuin me, itsekäs. Mitäpä siitä seuraisi?

" Jos Hän ajattelisi vain itseänsä ja palauttaisi luokseen henkensä ja henkäyksensä, ..niin kaikki liha yhdessä menehtyisi, ja ihminen tulisi tomuksi jälleen" Job 34: 14, 15

Huomaatteko ihminen tulisi tomuksi jälleen,josta se on otettukin. Myönnättekö että ärsyttää, kun ette kristittyinä ole sen kummemmassa asemassa kuin jumalattomatkaan?..." Kaikki on tomusta tullut, ja kaikki palajaa tomuun"

Riitelemällä, ja uskomalla toisin kuin tässä, ihminen saa omatekoista helpotusta elämäänsä, mutta se on oman sydämen luulottelu helpotus.

Ihmisen henki menee

11

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • save soul

      Raamatussa ei kertaakaan kerrota,että sielu olisi kuolematon!

    • lappix

      Aloittaja on oikeassa, elävä ihminen tai eläin on eläessään elävä sielu. Kun ihminen tai eläin kuolee, hän ei ole elävä vaan kuollut sielu.

      • sielu on mortal

        NEHPHESH (soul) is mortal ( subject to death)...

        Nehphes on käännetty " henkilöksi" 30 krt Raamatussa, 16 kertaa " ajatus" mieli"

        sydämeksi 15 krt. ..." kuollut ruumis" " ja kuolema"13 kertaa 3 Moos. 21: 11, 4 Moos 6: 6 Haggai 2: 13

        Nehphesh on siis käännetty 43 lla eri tavalla..Sielua ei koskaan käännetä sanaksi " henki" ..eikä sitäkoskaan sanota, että se on kuolematon!...Ps 49: 14, 15..lue Jes 38: 17...katso myös Ps 89: 48, ja Job 33: 18, 20, 22

        Benkku


      • vonbulke

        Sinähän olet sitä jo nyt. Kaltaisesi jumalaton ja synteihisi kuollut sielu, menee kuoltuaan tuonelaan ja ajan täytyttyä tuonelasta helvettiin ikuisiksi ajoiksi. Siellä on ikuinen itku ja hammasten kiristys.

        Ehkäpä kohdallasi on vielä mahdollisuus parannuksen tekoon. Pelastus on ainoastaan Jeesuksessa Kristuksessa sinullekin tarjolla. Hän on totinen Jumala, jolle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä.


      • minäseolen
        vonbulke kirjoitti:

        Sinähän olet sitä jo nyt. Kaltaisesi jumalaton ja synteihisi kuollut sielu, menee kuoltuaan tuonelaan ja ajan täytyttyä tuonelasta helvettiin ikuisiksi ajoiksi. Siellä on ikuinen itku ja hammasten kiristys.

        Ehkäpä kohdallasi on vielä mahdollisuus parannuksen tekoon. Pelastus on ainoastaan Jeesuksessa Kristuksessa sinullekin tarjolla. Hän on totinen Jumala, jolle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä.

        Vonbulke! Itse opetat näin: " nykyiset taivaat ja nykuinen maa on talletettu tulelle
        jumalattomien kadotuksen päivää varten"

        Sitten opetat: Minä luon uuden taivaan ja uuden maan, eikä merta enää ole"...eli opetat että pelastetut asuvat tässä uudessa maassa, ..jossa vanhurskaus asuu.

        Kuinka olet mukamas itse helvetissä saman maan päällä, missä minä ja muut elämme, Jumalan paratiisissa, ja viljelemme puutarhoja, ja käymme joka viikko sapattina Uudessa Jerusalemissa kiittämässä Jumalaa.

        Tulinen järvi puhdistaa maan.. saasteista ja jumalattomista... mutta " tämä on toinen KUOLEMA tulinen järvi, ..eikä TOINEN ELÄMÄ tulisessa järvessä.

        Kuka muu ihmistä vie harhaan kuin lusifer, pettäjä...tee parannus. ja vastusta kelettä. niin se sinusta pakenee


      • lappix
        minäseolen kirjoitti:

        Vonbulke! Itse opetat näin: " nykyiset taivaat ja nykuinen maa on talletettu tulelle
        jumalattomien kadotuksen päivää varten"

        Sitten opetat: Minä luon uuden taivaan ja uuden maan, eikä merta enää ole"...eli opetat että pelastetut asuvat tässä uudessa maassa, ..jossa vanhurskaus asuu.

        Kuinka olet mukamas itse helvetissä saman maan päällä, missä minä ja muut elämme, Jumalan paratiisissa, ja viljelemme puutarhoja, ja käymme joka viikko sapattina Uudessa Jerusalemissa kiittämässä Jumalaa.

        Tulinen järvi puhdistaa maan.. saasteista ja jumalattomista... mutta " tämä on toinen KUOLEMA tulinen järvi, ..eikä TOINEN ELÄMÄ tulisessa järvessä.

        Kuka muu ihmistä vie harhaan kuin lusifer, pettäjä...tee parannus. ja vastusta kelettä. niin se sinusta pakenee

        Ilm.21.
        1 Ja minä näin UUDEN taivaan ja UUDEN MAAN; sillä ensimmäinen taivas ja ensimmäinen maa ovat kadonneet, eikä merta enää ole.
        2 Ja pyhän kaupungin, uuden Jerusalemin, minä näin laskeutuvan ALAS TAIVAASTA Jumalan tyköä, valmistettuna niinkuin morsian, miehellensä kaunistettu.
        3 Ja minä kuulin suuren äänen valtaistuimelta sanovan: "Katso, Jumalan maja ihmisten keskellä! Ja hän on asuva heidän keskellänsä, ja he ovat hänen kansansa, ja Jumala itse on oleva heidän kanssaan, heidän Jumalansa;
        4 ja hän on pyyhkivä pois kaikki kyyneleet heidän silmistänsä, eikä kuolemaa ole enää oleva, eikä murhetta eikä parkua eikä kipua ole enää oleva, sillä KAIKKI ENTINEN on mennyt."

        Kaikki on uutta, mitään entistä ei ole. Ei edes iankaikkista elämää kuvittelemassanne hel-vetissä.


    • sielunhenki

      Vanhassa Testamentissa sana " sielu" on käännetty Hebrealaisesta n e h p h e s h, paitsi 2 poikkeusta Job 30: 15, missä " soul" tulee n´deevah, ja Jes 57: 16, missä se on käännetty sanansta n´shahmah.

      Nehphesh esiintyy 745 krt alkuperäisessä hepreassa, ja käännetty sieluksi 473 krt Englantilaisessa Raamatussa...Se on käännetty " elävä" tai " elämät" 120 krt esim.1 Moos 1: 20, 30 2 Moos 4: 19 jne.jne.

      Missään kohdin ei raamatussa sanota, ettäsielu olisi kuolematon

    • suopursukka

      Pappi hautajaisissa: "Maasta sinä olet tullut ja maaksi sinun jälleen pitää tuleman."

      Määritelmä on täysin tieteellinen ja käsite sielunvaelluksesta joutavaa hindulaista höpötystä.

      • totuutta puhumme

        Aivan oikein supursukka! Niinpä ihminen, ei voi antaa mitään sielunsa lunnaiksi tulimeressä, helvetin tulessa...vaan elävä sielu muuttuu kuolleeksi sieluksi sekunneissa...ja tulee tuhkaksi.

        " Heidän matonsa ei kuole, eikä tuli sammu"..pitää oikein hyvin paikkansa...sillä uudessa maassa,missäpelastetut asuvat, sielläpuutarhassa on edelleen matoja, ne eivät ole kuolleet... ja tuli ei ole sammunut,koska kyllä sielläkin tulella ruokaa laitetaan...mutta jumalattomia ei enää ole!! ..matoja ja tulta on!..benedi


    • lappix

      1.Moos.3.
      17 Ja Aadamille hän sanoi: "Koska kuulit vaimoasi ja söit puusta, josta minä kielsin sinua sanoen: 'Älä syö siitä', niin kirottu olkoon maa sinun tähtesi. Vaivaa nähden sinun pitää elättämän itseäsi siitä koko elinaikasi;
      18 orjantappuroita ja ohdakkeita se on kasvava sinulle, ja kedon ruohoja sinun on syötävä.
      19 Otsasi hiessä sinun pitää syömän leipäsi, kunnes tulet maaksi jälleen, sillä siitä sinä olet otettu. Sillä maasta sinä olet, ja maaksi pitää sinun jälleen tuleman."

      Pappi todellakin sanoo kirkollisessa ruumiinsiunauksessa :

      "Maasta sinä olet tullut ja maaksi sinun jälleen pitää tuleman."

      Samoilla sanoilla Jumala "kirosi" Aatamin. Kiroaako pappi samoilla sanoilla vainajan?

    • Hades ja Sheol1

      Sheol ( Hebrealainen sana)- Vanhassa testamestissa käännetty helvetiksi 31 kertaa, kuoppa 3 kertaa "pit"..ja haudaksi 31 kertaa...se referoi kuoleman paikka.

      "helvetti" esim. 5 Moos 32: 22, 2 Sam 22: 6; Job 11: 8; 26: 6, Ps 9: 17, 16: 10
      jne. jne

      " hauta" 1 Moss 37: 35; 42:38; 44: 29,.. 1 Sam 2: 6 1 kuning. 2: 6, 9 jne

      "kuoppa" 4 Moos 16: 30, 33 Job 17: 16...Näitä tekstejä joita on paljon lisääkin ne kertovat, että helvetti eli sheol on paikka jossa kuolleet , niin hyvät ja pahat lepäävät, nukkuvat. " Tyttö nukkuu, mutta minä menen herättämään hänet unesta" Jeesus..sama Lasaruksen kohdalla. Lasaruksen tullessa ulos, monet kyselivät häneltä, millaista tuonelassa, eli helvetissä (haudassa) oli ollut, mutta Lasarus ei tiennyt mitään.

      " Elävät tietävät kuolevansa, mutta kuolleet eivät tiedä mitään, eikä heillä ole paikkaa,...tuonelassa eli Sheol-helvetissä jonne olet menevä.

      Sheol (helvetti) on siis levon paikka, hiljaisuus " Kukaan hiljaisuuteen vaipuneista, ei nouse" Job
      Sheol-helvetti, on hiljaisuus ja pimeys, siellä ihmisen ruumis turmeltuu ja mätänee...kohti tomua.

      Molemmat, niin vanhurskaat kuin pahat menevät Sheoliin- eli helvettiin ( hauta on kuolleitten lepopaikka)
      1 Moos 37: 35 - Jaakob, Jumalan mies meni sinne.

      4 Moos 16: 30, 33 -Kaikki pahat menevät Sheoliin..eli helvettiin sinne missä Jumalan lapsetkin odottavat Jeesuksen, eli vanhurskaitten ylösnousemusta!

      Sheol on siis sama kuin hauta- Kaikki menevät Sheoliin Ps 89: 48
      vertaa: Ps 16: 10 sekä Apost. 2: 27

      Hades on Kreikkalainen sana ja UT- se on käännetty helvetiksi. Sillä ei koskaan tarkoiteta mitään polttopaikkaa.

      Se merkitsee " tuntematon paikka" ( eihän kukaan tiedä mihin kaikki ovat haudatut, tai hautautuneet) se merkitsee, siis hautaa, kuoppaa, " seutua ja tienoota"

      Esim. Matt 11: 23. 16:: 18; Luuk 10: 15; 16: 23; Apost. 2: 27, 31; 1 Kor 15: 55, Ilm. 1: 18, 6: 8; 20: 13, 14

      Nämä tekstit sisältyvät jokaiseen, raamatun paikkaan joissa kerrotaan Hades, eli helvetistä Raamatussa.. Hades on kuolleitten lepopaikka, ja sieltä sitten toiset nousevat vanhurskasten ylösnousemukseen, ja toiset tuomion ylösnousemukseen, jotka ovat eri aikaan tietenkin!!

      Vasta tästä päivästä yli 1000 v päästä jumalattomat herätetään Hades-paikasta, eli haudasta, jossa he lepäävät ...he nousevat tuomiolle..ja vasta tuomion jälkeen tapahtuu iankaikkinen kuolema tulijärvessä, sammumattomalla tulella.

      Tulta ei saa kukaan sammumaan. Ja tuli on iankaikkinen, se kun on aina ollut..mutta nämä, jotka nousevat Sheol, Hades paikasta tuomiolle eivät ole iankaikkisia, koska kuluttava tuli tekee heistä lopun.

      kts. Malakia 4: 1, 3 terveisin raamatun tutkija ..joku benedi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1987
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1021
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      872
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      757
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      749
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      721
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      685
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      680
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      666
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      208
      663
    Aihe