*** Hallitus vaatii poliisihallinnolta mittavia kustannussäästöjä ja hallintorakenteen uudistusta.
Työryhmän esitys poliisin hallintorakenteen uudistamiseksi valmistuu elokuussa. ***
Täähän on taas melkein linjassa rikollisuuden ja etenkin vakavan rikollisuuden lisääntymisen kanssa. Tulee melkein mieleen, ketähän tuohon työryhmään kuuluu ja onko näkynyt lobbareita.
Entä mitä tarkoittaa mittavat kustannussäästöt ja hallintorakenteen uudustus (noin oikeesti)? Tuskin pahasti menee pieleen jos veikkaan, että säästöt revitään suorittavalta puolelta.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012060515670628_uu.shtml
Hallitus vaatii poliisihallinnolta mittavia kustannussäästöjä
7
58
Vastaukset
- rovopankki
Rikollinen hallitus haluaa poliisitkin "säästölistalle"!
- raakkuna1
Kustannussäästöt ovat yhteiskunnassamme välttämättömyys, ja sen mukaisesti tulemme karsimaan poliisien lukumäärää esitetyllä tavalla. Ja tulemme huomaamaan että esitetty toimenpide ei kuitenkaan heikennä turvallisuuden valvontaa, vaan se suoritetaan valikoiden ainoastaan parhaat poliisivoimien edustajat, ja tällöin 8-11 poliisikuntaa on entistä laadukkaampina hoitamassa virkatehtäviään yhteiskunnassamme.
Näin ollaan saavutettu toivottu kustannussäästö, ja samalla poliisivoimiemme kokonaislaatua ollaan parannettu huomattavasti. - tuupa-ukko
Minkähän Riadin kannattajia lienevät nämä poliisien määrärahojen leikkaajat. Vai onko tämä seurausta tämän progressivisen verokäyrän leikkauksesta jota kokoomus keskusta ja RKP ovat äänestäjiään palkitakseen kilpaa ajaneet yhä alemmaksi, jolloin valtion verotulot ovat koko ajan pinentyneet. Tällöinhän jaettavan hinkalon pinta on tainnut kohdata jo pohjan tuosta valtion velan kasvun nopeudesta.
- bbbhjkugnl
Kyllä tuo byroo on täynnä jonninjoutavia paperinpyörittäjiä. Ne pihalle ja kentälle lisää miehiä!
- Myös kapiaiset
ja sairaanhoitajat kuvittelivat olevansa kokoomuslaisia mutta nyt ovat kokkareiden politiikan ansiosta kortistossa.
- Tosi on
Mitähän porukkaa, nyt kokkarit hamuvat uunotettaviksi? Sairaanhoitajat, Kapiaiset ja Poliisit on käytetty.
- Ple!
Poliisi ei ehdi tutkimaan kuin 13% tehtävistään!
Tilanne on naurettavan huono!
Kansalaisten turvallisuus romahtaa!
Rajavartiostossa on kolmasosa siitä määrästä, joka tarvittaisiin edes rikosilmoitusten tarkistamiseksi(Helsinki-Tallinna-välillä!)!
Shengen tuo tänne sellaisen ongelman, että rajojamme ei enää kyetä valvomaan edes välttävästi!
Samaan aikaan poliisivoimia ollaan vähentämässä!
Ulkomaisten rikollisliigojen määrä on moninkertaistunut samoin kuin tavallisten kansalaisten turvattomuudentunnekin!
Mitä tekee hallitus?
Huonontaa kaikkea kansalaisten turvallisuuteen liittyvää toimintoa ja vähentää rahoitusta!
Talousrikollisuutta ei valvota, kuin minimaalisesti, kun siihen painostetaan!
Työnantaja romuttaa suomalaisen työmarkkinan ja se suorastaan palkitaan siitä!
Työnantajat vielä kehtaavat valittaa siitä, että valvonta aiheuttaa heille lisätöitä miettimättä sitä, että itse rikollisilla toimillaan aiheuttavat sen valvonnantarpeen!
Hallitus on täysin polvillaan aiheuttamansa tilanteen edessä!
Ei kaikesta voi säästää!
Lopetetaan reumasairaala ja sen ohella koko hyvinvointiyhteiskunta, ja ollaan koko ajan muuttamassa järjestelmää vain sekoittaen asioita korjaamatta ongelmia!
Jo EUlle menee rahaa enemmän, kuin onkaan(lainataan!)!
Kreikkaan kyllä rahat riittää, kun koko Suomi myydään!
Suomiparka!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341998Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291037- 69877
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261763Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65751- 13725
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686- 83685
- 26669
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.210668