Suomi ei halua NATO:on

avarakatsanto

Näin on kansa päättänyt siitä asti kun vapaus valita tuli eli noin rapiat kaksikymmentä vuotta takaperin kun kommunistinen diktatuuri romahti sivistyneesä maailmassa.

Ktllä kapitalismille, ei kommunismille sanoi kansa kun minä olin nuori. Neukkujen pelko oli niin suuri ettei kukaan uskaltanut sanoa, että mennäään NATO:on. uskallettiin EU:hun ja meinattiin, että nyt ollaan intergoittu länteen lopullisesti. Eihän se näin ole vaan vielä NATO:on pitää mennä.

Tänään palattiin Kekkosen aikaan; neukkukenraali sanoo - uhkaa - Suomea valisemasta omaa tietänsä. No, Kekkosen aikana neukkumarsalkat uhkasi Kekkosta, ei Suomea julkisesti mediassa. Olen vanhoillä päivilläni - käyn jo pitkälti viidettäkymmenettä - alkanut vähän niinkuin alistumaan siihen, että ehkä meidän ei pitäisikään liittyä NATO:on vaan olla sellainen reliikki joka vielä ainakin itse kunnoittaa termiä puolueeton ja yrittää olla puolueeton vaikka tässä olllaankin unionin jäseniä. Että ollaan jäseniä talouskysymyksissä muttei sotilaskysymyksissä.

Tänään neukkukenraalin - puna-armeijan ylimmän johtajan - uhkailijen jälkeen olen muuttanut mielipdettäni:

SUOMEN PITÄÄ LIITTYÄ NATOON. SE ON SUOMEN KANSAN AINOA TURVA VENÄJÄÄ VASTAAN.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jb

      Natoon vain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1998
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1037
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      877
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      763
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      751
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      13
      725
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      685
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      669
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      210
      668
    Aihe