Rahastusta hammashoitolassa

Törkeää touhua

Kun Vantaan talous on kuralla, niin ovat keksineet hyvän tavan rahastaa kuntalaisia. Tilaat ajan hammashygienistille. Kesken hoidon hygienisti ilmoittaa että nyt hänellä on kiire omille asioilleen ja hoitoa jatketaan seuraavalla vastaanotolla. Tästä laskutetaan koko hela hoito,vaikka varatulla yhdellä hoitokerralla olisi ollut aikaa hoitaa koko homma, käyntimaksu 7,50 tarkistus 6,20 ja 27 euron laajaputsausmaksu. Seuraavalla kerralla tehdään taas muka jotain ja maksat taas samat maksut. Terveyskeskuksessa saa laskuttaa ihan miten halutaan ja mistä vain kun voivat väittää, että tarpeelliset hoidot on tehty...kuka takaa sen. On se kumma kun yksityinen kuitenkin voi hoitaa yhdellä hoitokerralla kaikki hommat ja Kelan vähennysten kanssa maksukin on vähempi kuin kunnalla. Kannattaa siis etukäteen varmistaa, että hoitaako hammashygienisti puhdistuksen yms. yhdellä hoitokerralla (ettei siis tule kesken hoidon kiire, kun juuri alkoi kahvitauko) vai tuleeko sittenkin halvemmaksi mennä yksityiselle.

1

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olet oikeassa

      Hammaslääkärille paikkojen korjaukseen ei edes pääse menemättä ensin suuhygienistille. Ja tietty näin duunarina annetaan päiväaikoja tai pelkkään hammastarkastukseenkin on puolen vuoden jonot. Näin Vantaalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1979
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      989
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      868
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      747
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      740
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      718
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      683
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      80
      674
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      662
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      207
      655
    Aihe