Olen opiskellut ruotsia kirjekursseilla, aikuislukiossa ja kesäyliopistossa. Kaikki pakkoruotsin vastustajat ovat yhtä mieltä pakkoruotsin poliittisista alkuperistä. Haluaisin kuitenkin mainita tiettyjä asioita eli kuinka pakkoruotsi nivoutuu muuhun poliittiseen maailmankuvaan ja asennoitumiseen.
-Lukion kirjasarjassa (Magnet) toitotetaan monikulttuuria ja puhutaan suomalaisten ja valkoihoisten ennakkoluuloista (siinä myös pakotetaan käsittelemään omia 'ennakkoluuloja' suomenruotsalaisia kohtaan). Siinä myös esitellään rotujen väliset liitot iloisena asiana.
-Kesäyliopistossa lähiopetusta saadessani (suurin osa oppilaista manipuloitavia teinejä, itse lähemmäs kolmekymppinen) opettaja pilkkasi epäsuorasti ihmisiä joiden mielestä Suomessa puhutaan suomea (ei aitoa kaksikielisyyttä) matkimalla tämän väestöryhmän ääntä ivallisesti. Opettaja myös puhui alentuvasti perussuomalaisista ja "rotuvihasta" (lähes aina ihmiset jotka käyttävät tällaisia termejä ovat itse tietyn aatteen kannattajia eivätkä objektiivisia) vaikka mitään sosiaalista tilausta tälle ei ollut ja jokainen tietää ettei opettajan kuulu kertoa oppilaille minkälaista politiikkaa tulee kannattaa.
Kerran kansalaisopiston saksan tunnilla vanha ukko alkoi myös ilkkumaan perussuomalaisia ja maahanmuuttokriitikkoja käyttämällä pateettisia olkinukkeargumentteja. Tällöin opettaja oli vain viisaasti hiljaa kunnes ukko sai mölyt mahasta ja piti omat näkemyksensä salaisuutena, mutta hän olikin saksan opettaja.
Ruotsi poliittisena oppiaineena
9
64
Vastaukset
- poliittinen aine
" jokainen tietää ettei opettajan kuulu kertoa oppilaille minkälaista politiikkaa tulee kannattaa."
Ruotsin kielen opetussuunnitelmassa määrätään, että oppilas tulee opettaa arvostaan maan kaksikielisyyttä. Eli kyllä, opettajan todellakin tulee kertoa oppilaille, minkälaista politiikkaa tulee kannattaa. Tämä on todellakin totta tämän päivän Suomessa. Uskomatonta.- Mies1985
Vaikka tietty 'vasemmistolainen' hapatus kuuluu jokaisen koulun opetukseen riippumatta aineesta niin en silti usko että matikan tai kemian tunnilla kerrotaan ihmisille minkälaiset poliittiset näkemykset ovat oikeita.
Tietty ryhmä jota kutsutaan Amerikassa liberaaleiksi alentuvat alentuvaan lällättämiseen toiveenaan häpäistä vastapuoli hiljaiseksi koska heillä ei ole mitään oikeita argumentteja. Toki myös kommunistien keksimät mörkösanat kuten 'rasismi' voidaan aina heittää hiekkana naamalle jotta ihmiset häpäistäisiin hiljaiseksi.
Ihmisten pitää ihailla keisarin uusia vaatteita tai he ovat junttipersuja. Jos kertoo keisarin olevan munasillaan/perse paljaana niin on juntti ja jos kertoo keisarin olevan alasti niin on vain astetta sofistikoituneempi juntti jonka oppiarvoihin ei voi vedota.
- tuikkula
Satoja miljoonia euroja meidän omia verorahojamme käytetään meidän itsemme sortamiseen, alistamiseen, nöyryyttämiseen. Koko 5-miljoonainen suomenkielinen väestö on valjastettu ruotsin kielen pönkittämiseen, siis itsensä alistamiseen. Sairasta ! Mielipuolista !
Ja meidän omat suomenkieliset vaaleilla valitut edustajamme ovat suorittamassa tätä alistamista. En ole koskaan kuullut yhdenkään (perussuomalaisia lukuunottamatta) poliitikon tai virkamiehen julkisesti puolustavan vapaata kielivalintaa tai virkaruotsin poistoa.
Ruotsinkielisillä on niin syvällä DNA:ssaan tuhatvuotinen alistajan geeni, etteivät he kykene minkäänlaiseen empatiaan. Siten heiltä ei voi odottaa minkäänlaista ymmärrystä eikä sydäntä meidän suomenkielisten hätään ja toiveisiin.
Kun meidän omat suomenkieliset edustajamme ovat meidät hyljänneet, niin meillä ei ole toivoakaan monipuolisesta kielten osaamisesta eikä kielivapaudesta, eikä ilmapiirin kohentumisesta. Ongelma on se, että ruotsinkielisillä on sekä raha että valta. Siinä ei kansan mielipide paljoa paina.
Ihmisoikeusaktivisti Karen Armstrong eräässä kirjassaan: Jos ihminen ei kykene empatiaan, hän on hamsterin tasolla !- up.
up.
- Totuus!
Pakkoruotsi on poliittinen kouiluaine NL:n marxismi-leninismin tapaan. Kaksikielisyys taas on valtionuskonto Etelä-Afrikan apartheidin tapaan. Molemmat perustuvat valheeseen ja vääryyteen.
- Avainammatit!
On olemassa kaksi avainammattia, jotka ovat tärkeitä valtiopropagandalle. Ne ovat opettaja ja toimittaja.
Suomessakin nuo kaksi ammattia manipuloidaan jo opiskeluvaiheessa pulustamaan keinotekoista kaksikielisyyttä.
On naiivia olettaa, että valtaklikki ei olisi ottanut tätä huomioon. - ylös.
ylös
- Oikeankorvanjuuri
Kannattaa laittaa mikki päälle kun on luennolla missä sinua mahdollisesti yritetään AIVOPESTÄ !
- thatsit
Kaikki RUSKEA on vedettävä PÖNTÖSTÄ ALAS !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341998Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291037- 69877
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261763Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65751- 13725
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686- 83685
- 26669
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.210668