LZ paskaa

dggfjhgjkdf

Ainoaa oikeaa musiikkia on klassinen säveltaide a´la esim. Mozart, Händel, Schubret ja Prokofjev.

Lopeta Led Zeppelin -pelleily mitä pikimmin ja siirry laatutavaran pariin. Vai etkö kaipaa harmoniaa tai rakenteita, fuugia tai sinfonioita?

Olet säälittävä täipesä, jonka olisi syytä saada oppia musiikissa.

7

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei Kai

      Harjoittelu riittää, siirry vaan reilusti peilin eteen, niin sanat osuvat maaliinsa.

    • 17 + 20

      Onko dhommi kyllästynyt pitkäveteiseen yksinpuheluunsa ja loputtomaan vastausten pilkintään Beatles-palstalla?

      Mutta jos niin on, niin miksi dhommi ei käytä omaa nimimerkkkiään alkaessaan nyt toivioretkensä seuraavaa kohdetta eli jytän kuninkaita Led Zeppeliiniä vastaan.

    • hra3

      "Ainoaa oikeaa musiikkia on klassinen säveltaide a´la esim. Mozart, Händel, Schubret ja Prokofjev." - Onko Seppo Heikinheimo- vainaa noussut sittenkin kuolleista?

    • NewGenerationOf80s
    • gayhjo

      Olet oikeassa, Bachiin ja Mozartiin verrattuna LZ on täyttä paskaa.

    • Tämä aloittajahan kuulostaa melkeen siltä miltä minä teini-ikäisenä, kun luukutin klassista ja erityisesti Mozartia ja ajattelin, että on hienon ihmisen merkki, jos kuuntelee vaan klassista =) Nyt on ajat muuttuneet ja ikää tullu lisää ja en tiedä olenko tullut sen hienommaksi, mutta ainakin musiikkimakuni on laajentunut ja nykyään kuuntelen kaikenlaista musiikkia. En nykyään oikein välitä musiikkigenreistä, mulle musiikki on musiikkia oli se sitten klassista, poppia, rockia, heavya, rappia, reggeitä, jazzia, bluessia, countrya, iskelmää jne. Kaikenlaisesta musiikista voi löytyä hyviä kappaleita ja sitten myös ei niin hyviä.

      Nykyään yksi mun suosikkirockbändi on juurikin tämä Led Zeppelin. Muita on mm. Judas Priest, Iron Maiden, Queen, AC/DC, Twisted sister, Slade. Olen huomannut, että rock-ja heavymusiikistakin voi löytyä yhtä hienoja kappaleita kuin klassisen musiikin puolelta. Viimeaikoina olen kuunnellut paljon Judas Priestiä ja olen vakuuttunut siitä, että Priestin jäsenet olivat ja ovat yhä parhaimmillaan yhtä hyviä kuin kuka tahansa klassinen säveltäjä, vaikka sitten se mun teinivuosien suursuosikki Mozart. Samaa olen aistinut kuunnellessani esim. Led Zeppeliniä.

      Arvostan suuresti kaikenlaisten musiikintekijöiden panosta musiikkimaailmassa ja heidän työtään muusikkoina.

      • Anonyymi

        Minusta kaikki pop musiikki on surkeaa paskaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      130
      2400
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      42
      1980
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      53
      1919
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      30
      1907
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      103
      1904
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      58
      1209
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      117
      1105
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      963
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      910
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      857
    Aihe