Venäjän muistutus Suomen pikkuporvaristolle

kuksaa2

on se, ettei demokraattinen Venäjä ole kiinnostunut Nato-herrojen imperialistisesta arvovallasta eikä porvarillisesta rauhasta, köyhien riistosta.

http://www.hs.fi/politiikka/Katainen kenraali Makarovista Puhetta maailmaan mahtuu/a1305573076024

13

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voevoe

      Makarovin puheet on otettava vakavasti, sillä r. on r. vaikka voissa paistaisi edelleenkin....

    • kuksaa2

      Suomen herrakasti luuli kenraali Makarovia tyhmäksi ja kutsui hänet Suomeen. Nyt Suomen epädemokraattiset porvarispuntit saivat mitä tilasivatkin. Ha.

    • isänmaan ääni

      No, mitä te komukat sitten haluatte?
      Pitäiskö suomen avata rajat puna-armeijalle.
      Mistä on tullu suomeen edelliset 100v. viholliset?
      Ruotsi?, Tanska? Norja?....Saksa?
      ...
      Mitä merkitystä on täällä haukkua "porvariston punteista", koska teitä komukoita "korpeaa" Niinistön vaalivoitto?
      Olisko Haloska "ärjynyt" Makaroville?....tuskin... olisi hymyillyt ja sanonut DA Da DAA!

    • kuksaa2
    • Nato Otan

      Kaksi asiaa on varmaa.Venäjä ei ole demokraattinen ja sen päättäjät ovat vainoharhaisia.Onneksi meillä on ystäviä demokraattisista maista ja "pakkoystävä" ei kenenkään maalla.Kalustohankinnat saivat vaan uutta "potkua" ja suhtautuminen kyseisen maan kansalaisiin palasi sille kuuluvalle tasolle.Näille perkeleillekö pitäisi antaa vielä viisumivapaus kaiken kukkuraksi.Fy fan sanon minä.

      • kuksaa2

        Kreikassa on vaalit parin viikon kuluttua, jolloin köyhät ottaa ylivoimaisen voiton
        naurettavista EU-herroista. Sen jälkeen minä ennustan sodan syttyvän velkaisissa EU-valtioissa. Johan nuille sinun "kalustohankinnoille" nauraa Venäjän hevosetkin. Otahan porvarispelle hullunlääkkees.


    • makaronimuna

      Rys-sä on Rys-sä vaik´ vois paistais !

    • Nato Otan

      Onneksi sattui niin hyvä yhtymäkohta,sillä juuri pääministerimme on USA:ssa ja voi keskustella siellä tuoreeltaan miten siellä suhtaudutaan venäläisten uhoamiseen vanhalla mantereella.Kyllähän se sapettaa venäläisiä kun liittolaisia euroopassa ei ole juurikaan muita kuin valkovenäjän diktaattori.Vähiin menee ennenkuin loppuvat "ystävät".Tuolla politiikalla mitä siellä "uuden" nokan aikana tullaan harjoittamaan ei voikkaan tulla kummoisia tuloksia.Oppositio vaiennetaan vaikka hakkaamalla jos muuten siihen ei kyetä.Lännessä heidän "ystävä" Kreikkakin on konkurssissa,mikä kuvastaa hyvin muutakin toimintaa.Meillä muutama "JOHAN" on innoissaan korpraali makaroonin lausunnoista ja ylistävät sitä kuin papukaija juuri oppimaansa uutta sanaa.

    • kuksaa2

      Kaksijakoisen sielunlain perusteella herrojen arvovalta on demokratian vastakohta.
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/9896086

      Mutta onneksi Suomen itänaapurit opettaa demokratian alkeita myös Suomen
      pikkuporvaristolle.

    • j.a.mikkonen

      Se nyt vain on totuus, että vaikka lasku epäonnistuu, matematiikka ei ole väärässä, siis kyllä se Punainen Suomi tulee ja mitä pikimmin sen toteutus paikallistasolla aloitetaan sitä vähäisempiä "oheishaitat" tulevat olemaan, koska on aikaa hoitaa pakollinen muutos hallitusti. Venäjä on kai jonkinlainen hyperkapitalismi nykyään, mutta Venäjän intresseissä tuskni on edelleenkään Suomen poliittiseen järjestelmään puuttuminen kunhan Suomi on noin muutoin yhteistyökykyinen valtio. Ihmiset monesti ottavat tämän ulkopolitiikkaan kuuluvan "kukkoilun" ja erilaiset pikku ärähtelyt kuin kyse olisi tsetsenia 2 syttymisestä takapihalla. Ei, siellä sun takapihalla ei ole mitään, mitä suurvalloilta, saati niistä luonnonrikkaimmalta, Venäjältä puuttuisi. Varmaankaan - jos on, niin heitä nopsaa pois :)
      Mutta geopoliittiset motiivit ovat aina olemassa ja jonkinverran olen miettinyt sitä, ksoka edelleen se on Suomen rannikko mikä on saarten pirstomaa parimetristä vettä = helppoa puolustaa, joko itseään tai jotain muuta ja nythän tulee mieleen tuo kaasuputki. Että onko nämä miljardimiehet vaatimassa suunnilleen samaan tyyliin itselleen jopa sotilaallista jalansijaa jotta kaasukauppa turvataan (niin ja onhan se Pietari, mutta nykyaikana sillä tuskin on sellaista merkitystä tuolla merihuollolla, kun ei ole maailmansotaa näkyvissä). Mutta, toivotaan nyt, että kapitalistit luottaisivat alueen vakauteen ilman vaatimuksia, koska sen arvaan, että suomalaiset tämän hetken poliitikot ovat sen verta huonosti venäläisiä ja historiaa tuntevaa sakkia, että tappeluhan siitä tulisi. Ja sitten Suomelta kyllä otetaisiin se, mitä siltä halutatisiin, kuten viimeksikin, mutta vain vielä huonommalla hinnalla... Muuten en kovin armeijahenkinen ole, mutta sen vuoksi, että Venäjä voisi luottaa Suomalaisten kykyyn auttaa etuuksisa valvomisessa myös sotiaallisesti JOS sellainen tilanne realisoituisi, koska etuuksiahan heillä itämerellä riittää... niin toivotaan että luottavat meihin. Venäjän kapitalistit. Tai, hyvällä tuurilla vasemmisto-oppositio pistää siellä kampoihin. Tietysti sekin maa on täynnä jos minkälaista puoluetta, että tuo kapitalistien hankkeiden vastustus nyt ei takaa millään tavoin, että se uusi johto olisi Suomea kohtaan ymmärtäväinen. Sisäisesti meillä vo iolla vasen - oikea -kysymystä mukana, mutta Venäjän kohdalla ei taida olla jäljella juuri kuin raha joka määrää.

    • Norden

      Ennen n-liiton aikana eräs tuttava kävi onnelassa turistina.Rajalla ystävä kysyi tullimieheltä miksi kellon viisareita pitää siirtää 1 tunti eteenpäin kun kuitenkin ajassa mennään 40 vuotta takaisinpäin.Eipä tullut vastausta.Nyt meillä vierailulla oleva juippi on myös 40 vuotta ajassa mennyt taakseppäin juurikaan itse sitä huomaamatta,niin uskomatonta tuubaa tuo juippi suustään päästää.

    • opettelehan sinä

      ku sipääporvari suomen kielioppia lisää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1947
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      891
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      855
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      732
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      717
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      696
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      673
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      649
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      648
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      201
      640
    Aihe