Epävarmuus

Itsetutkiskelija

Ihminen on pohtinut maailman rakennetta ja todellisuuden todellista olemusta kautta aikojen. Erinäisiin vastauksiin ollaan aina päädytty, mutta erittäin harvoin nämä vastaukset säilyvät. Vaikuttaa siltä, että pystymme määrittämään abosluuttisilta vaikuttavia kysymyksiä, mutta emme absoluuttisia vastauksia. Maapallon luultiin olevan kaiken keskipiste, auringon luultiin olevan ainoaa laatuaan (kuten aurinkokunnankin), galaksimme luultiin olevan ainoa galaksi, ja yhtäkkiä olemmekin tunnetussa universumissa lukuisten galaksien joukossa.

Pienimmätkin partikkelit voidaan aina vain jakaa pienempiin, ja näyttää siltä, että todellisuus koostuukin AINA jostakin rykelmästä, joka muodostaa aina oman kokonaisuuden, ja tämä kokonaisuus on taas yksi osa jotain isompaa kokonaisuutta. Voiko olla, että me ihmiset olemme harhaisia sen suhteen, että kaikella on loppu ja alku (maailmankaikkeuden alku/loppu, pienin/suurin partikkeli/kokonaisuus jne)? Voi olla, että kokonaiselta vaikuttava asia koostuukin lukuisista osista, emmekä todellisuudessa voi ikinä saavuttaa pienintä/suurinta mahdollista kokonaisuutta...aina löytyy jotain pienempää ja jotain suurempaa.

Jos tämä on totta, niin missä tässä voisi mahdollisesti olla tilaa Jumalalle? Ja mikäli kaikki olisi todellisuudessa koko-asteikolla loputtomasti jatkuvaa, niin eikö se tee fysiikasta jossain määrin turhaa (tiettyyn pisteeseen asti)? Emmehän me voi jatkaa partikkeleiden loputonta kahtia jakaamista ja purkamista, jotta voimme vain tietää, mitä muita pienempiä partikkeleita löydämme...ideoita?

(ps. Tiedän, että aihe ei suoraan liity ateismiin, mutta Jumalan olemassaolo on yleensä oleellinen aihe kun puhutaan todellisuuden luonteesta!)

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Stefu LOISTAVAA!

        Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
        Kotimaiset julkkisjuorut
        134
        1947
      2. Msisa on eronnut

        Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        28
        891
      3. Missä sinuun mies voisi

        näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
        Ikävä
        69
        855
      4. Venäläisiä keksintöjä?

        Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
        Maailman menoa
        259
        732
      5. Tiedän että on aika luovuttaa

        En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
        Ikävä
        64
        717
      6. Raviskalla tappo?

        Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
        Oulainen
        10
        696
      7. Katumuksesta

        Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
        Sinkut
        132
        673
      8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

        Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
        Ikävä
        26
        649
      9. Sun mies on mun

        Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
        Ikävä
        77
        648
      10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

        KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
        Maailman menoa
        201
        640
      Aihe