Kuka on keksinyt rahan?

Omavarainen ihminen

Siis miksi maapallolla pelataan rahalla, kuka sitä painaa ja miksei voida painaa niin paljon et kaikille riittäis?? Kun rahahan on ihmisen tekemää eikä tipu taivaalta, niin kyllä sitä nyt vois herrajumala painattaa vähän enemmän. Vai meneekö peli pilalle sitten? Tuntuuko teistäkin tyhmältä että keksitään itse jotain sääntöjä joita lähdetään seuraa, vaikka ne tekeekin elämästä hankalaa??

1

150

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kvantiteettiteoria

      Painetaan vaan enemmän rahaa, mutta siitä seuraa hintojen nousu. Rahalla ostetaan sellaista mikä myös on ihmisen tekemää.

      Aku Ankkaa piirtänyt Carl Barks selitti asian lapsillekin ymmärrettävästi vuonna 1951:
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Kun_taivaalta_satoi_rahaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      2953
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      6
      1341
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      220
      1296
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1171
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1129
    6. 37
      1001
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      991
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      947
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      944
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      867
    Aihe