Lähiomaiseni on haudattu Tampereelle ev.lut. seurakuntien hautausmaalle. Tein sopimuksen ainaishoidosta ja maksoin sopimuksen mukaan.
Nyt sain kirjeen, jonka mukaan kirkkovaltuusto lopettaa ainaishoidon vuonna 2019. Syyksi ilmoitetaan ainaishoitosopimusten maksuista muodostetun pääoman ja korkotuottojen riittämättömyys.
Asiasta voi kirjeen mukaan valittaa Hämeenlinnan hallinto-oikeuteen.
Mihin kirkko laittaa yhteisöveronsa?
Kiinnostaako tämän asian tuominen julkisuuteen Tampereen vapaa-ajattelijoita? Eroaisin tästä syytä kirkosta, jos kuuluisin siihen.
Seurakuntayhtymä petti
8
123
Vastaukset
- Kimmo Koo
Kannattaa katsoa mitä sopimuksessa sanotaan sen purkamisesta. Kirkon lakimiehet osaavat lukea sopimusta kuin Piru Raamattua.
- Hmmmmmmmm
Ehkei tuo ihan vapaa-ajattelijoille kuulu. Onhan kirkko tuossa toiminut todella härskisti, mutta onko tuossa kyse uskonnottoman oikeuksien loukkaamisesta? Vai toimiko seurakuntayhtymä näin myös kirkkoon kuuluvien kanssa?
Ainakin mediaan voisi joka tapauksessa ottaa yhteyttä, vaikka Aamulehteen tai YLEn paikallistoimitukseen.- Maksanut omainen
Vainaja, jonka haudasta on kysymys, kuului kirkkoon koko ikänsä ja maksoi kirkollisveroa.
Kirkko saa yhteisöveroa muun muassa hautaustoimen hoidosta.
Asun niin kaukana, etten voi itse hoitaa säännöllisesti hautaa. Seurakunta saattaa ottaa uusiokäyttöön ja uudelleen myytäväksi haudan, jos se jää hoitamatta, ensin itse rikottuaan hoitosopimuksen. Hautakin oli aikoinaan ostettu pysyväksi perhehaudaksi.
- lakiluke12
Jos sopimuksessa lukee "ainaishoito", niin on se minusta ainakin harhaanjohtavaa markkinointia.
- aika erota
Minulla on tallessa kaksikin sopimusta, joissa on "ainaishoito". Molempien hautojen hoidon seurakunta lopetti ihan vaan ilmoittamalla, että haudalle voi tehdä uuden hoitosopimuksen tai jos hauta jää hoitamatta, niin se otetaan seurakunnan hallintaan.
Ihmettelen vaan, että mitä varten ihmiset maksavat kirkolle jopa kymmeniä tuhansia euroja elinaikanaan ja omaiset kuitenkin maksavat hautauksesta ja haudan hoidosta aiheutuvat kulut.
Kirkon kaikki ainais- ja ikuisuuslupaukset ovat täyttä paskaa!!
- hölmöjä kusetetaan
Haluatko tietää, minne ne hautainhoitorahat menevät?
http://www.joensuunevl.fi/main.site?action=siteupdate/view&id=102
Tämän seurakunnan hautainhoitorahasto omistaa vasta kaksi kerrostaloa, mutta lisää olisi saatava! - SK
Onko sopimuksessa maininta ainaishoidon kestosta mitään? Ainakin näin maalaisjärjellä aika olisi ainaki sata vuotta. Kirkolle näköjään merkitsee raha nykyään enemmän, kuin mikään muu asia. Osittain siksi itsekkin erosin kirkosta. Hautojen hoidon voi ulkoistaa muiden yritysten kuin kirkon hoidettavaksi :)
- ei mitään uutta
Rahat kirkolle kyllä aina kelpaavat, mutta vastine on vähän sitä sun tätä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341998Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291037- 69877
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261763Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65751- 13725
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686- 83685
- 26669
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.210668