http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012060615675661_uu.shtml
Toivottavasti jäävät PIAN kiinni ja kansalaisoikeus toteutuu! Vähintään muutama hammas poissa per loinen ja prätkät poltettuna lienee relevantti kurinpalautustoimenpide vapaan kasvatuksen notkuville jätesaastehedelmille.
Toivottavasti jäävät PIAN kiinni ja kansalaisoikeus toteutuu! Vähintään muutama hammas poissa per loinen ja prätkät poltettuna lienee relevantti kurinpalautustoimenpide vapaan kasvatuksen notkuville jätesaastehedelmille.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Jaa, onkin ihan eka kerta kun kuulen että mopopojat olisivat yrittäneet ryöstää jonkun. Sen sijaan noin sekavia juttuja kirjoittava ihminen kuten tämä aloittaja on, voisi olla todennäköinen syypää moniin erilaisiin ryöstöihin.
Taitaa omat mukulat olla pahanteossa kun noin sympaattinen suhtautuminen mummonryöstäjiin!!!
..oli lehden mukaan nuori nainen. Anyway nimimerkki "get a life": ei ollenkaan sekava tuo aloitus. Itse asiassa sana oikein hyvin hallussa!
get a life tais viitata nimimerkin vapaus=ongelma aloitukseen viestissään...
Minäpä annan viesteistäsi vihjeen poliisille. Josko tällä kertaa saataisiin hullu hoitoon, ennen kuin saadaan taas lukea lehdestä hakkauksesta, puukotuksesta yms. Varkaus on saanut ihan liikaa huonoa mainetta viime aikona.
Vinkiksi muillekin palstaa lukeville: tämän tyyppisiä uhkauksia ei pidä katsoa läpi sormien, tänne vaan ilmoitusta:
https://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/feedbacktip?openform&l=1
Tästä ketjusta ei tarvitse enää ilmoittaa, se on tehty!
Toivottavasti saavat kirjoittajan tutkintaan ja sitä kautta asianmukaiseen hoitoon.
kyllä varmasti tutkitaan. kaikkien tähän ketjuun kirjoittajien kannattaa pitää silmät auki ja vilkuilla olan yli. mustat helikopterit pörrää kotinne lähellä.
Teetkö myös ilmoituksen kun naapurisi käy paskalla ja pierasee liian kovasti? Herää jo tähän päivään. Toivottavasti poliisi ei tuhlaa vähiä voimavarojaan tällaisten jonnin joutavien tutkintaan, vaan selvittäiSi oikeita rikoksia.
ps. Oli ensimmäinen viesti tähän ketjuun.
Vihapuheista:
http://irc-galleria.net/user/-fobba-/blog/52824937
Tässä ketjussa tietyt viestit voisivat täyttää ainakin kansan kiihottamisen tiettyä ryhmää (mopopojat) vastaan tai laittoman uhkauksen tunnusmerkit. Poliisi tutkikoon, onko huoli aiheellinen vai aiheeton...
Joka tapauksessa ihminen, joka kirjoittaa kuten ketjun aloittaja, on hoidon tarpeessa. Tällainen henkilö on vaaraksi ympäristölleen. Monta esimerkkiä on jo varkaudessa saatu siitä, mitä tapahtuu kun näihin tapauksiin ei puututa ajoissa!
Joten toivon todella että tällä kertaa nämä vihapuheet tutkitaan sen sijaan, että viemme taas ison kasan kynttilöitä jonnekin kadunkulmaan, missä joku viaton ohikulkeva, mopoileva nuorukainen on murhattu tämän viestiketjun aloittajan toimesta!
Kuka tässä on mummoista puhunut?
Uutisessa puhuttiin mutta jälkeenpäin korjasivat.
Nallikoille kunnon selkäsauna niin etteivät istu sen jälkeen pariin päivään. Ja mopoille lekahoitoa. Eiköhän opettaisi vähän paremmin kuin nykyajan typerä ymmärtäminen ja hyysääminen.
Entinen kurikasvatus kunniaan. Kepakko opettaa hyville tavoille.
Keski-Euroopassahan on ollut iät ja ajat ammattimaisia skootterilla liikkuvia käsilaukkuvarkaita ja sellaistahan nämäkin nallikat yrittivät. Milloinkahan iskevät uudelleen?
Olen ehdottomasti sitä mieltä että tälläisiltä tyypeiltä mopot pois, joko paaliin tai huutokauppaan. Ja vielä vanhanajan selkäsauna kaupanpäälle. Tai sitten vaihtoehtona muutama viikko jotain oikein v....maista pakkotyötä. Saisivat vaikka itse valita. Voisi jopa estää ajautumisen ammattirikolliseksi.
Suomen laki on muutenkin vähän outo. Ihmettelen sitäkin, jos nirhaisee jotakin vaikka puukolla käteen niin puukko menee valtiolle rikoksentekovälineenä mutta jos käyttää moottoriajoneuvoa rikokseen, esim törkeä rattijuopumus, niin ajoneuvoa ei menetä. Ihme juttu.
Etkö saanu mopoa 15 vuotiaana, vai mistä viha ko ryhmää kohtaa? Eräässä ketjussa olit hyvilläsi kun mopopoika kuoli. Tosin silloin kirjoitit toisella nimimerkillä.
En tosiaankaan ymmärrä mistä puhut. Itselläni oli useampikin mopo aikoinaan ja niillä tuli ajettua useampi kymmenen tuhatta kilometriä. Ja ostin ensimmäisen moponi 15-vuotiaana ihan omilla kesätyötienisteilläni. Eli en tosiaankaan saanut mopoa mutta ostin sen. Enkä ole hyvillään kenenkään kuolemasta, en todellakaan.
Varkauden nuoriso (etenkin mopoilijat) on niin kuritonta sakkia että poliisi olisi enemmän kuin mielissään jos joku antaisi näille pienen opetuksen, koska poliisille valtuuksia moiseen ei ole. En tietenkään tarkoita mitään murhaa yms. josta joku idiootti täällä puhuu vaan sellaisen pienen käsittelyn että mukulat oppivat tekonsa seuraamukset. Lässytyksen ja päänsilittelyn tulokset ollaan jo nähty!
Asiallista tekstiä!
Varkaudessa kun päivällä kävelee,nämä moponaskalit rääpii moponkyydissä leukaansa.Varkauden poliisi täysin nössö .ei tehdä mitään,entäs sitten ,jos joku polttaa päreensä totaalisesti