Laajat veronkorotukset

Demarihallitus =

Nyt ollaan nostamassa varainsiirtoveroakin.

Verojenrakastaja-puolue SDP saa kokea ankaran koston kunnallisvaaleissa.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paska maa, huonot jo

      Kokoomus myötänuolijoineen kurjistaa pienituloisten aseman jatkuvasti lisääntyvillä välillisillä veroilla. Yhteishenkeä nyt vastustamaan aivopesu-pakko-yle-uutta kallista veroa, joka riistää pienituloisia suhteellisesti kaikkein eniten. Budjetista olisi ollut oikeudenmukaista, koska rikkailla on varaa maksaakin enempi, eikä tunnut jokapäiväisessä elämisessä. Todella törkeää sdp-naiselta uusi kallis pakkovälillinen vero, josta ei pääse eroon. Suomen laki on pelkkä huono, surkea vitsi, mitäään oikeidenmukaisuutta tässä maassa ei enää ole. "Suurkonnat-hyvä-veli" ei näytä ikunä olevan "syyllinen" mihinkään, mitään rikosta ei kuulemma ikinä ole tapahtunut....

    • Tehotonta piperrystä

      Aivan lohduton on tämä Suomen järkyttävän nopea velkaantumisasia kaiken kaikkiaan. Tämän kuluvan 2012 vuoden 7 miljardin lisävelkaantuminen, ja sitä seuraavan 4 vuoden aikana 18 miljardia lisää =25 miljardia lisää Suomen valtion velkaa.

      http://www.vm.fi/vm/fi/03_tiedotteet_ja_puheet/01_tiedotteet/20120322Hallit/name.jsp
      "Valtionvelan arvioidaan kehyskauden 2013 - 2016 aikana kasvavan noin 18 mrd. eurolla."

      Noissa 25 miljardin euronm lukemissa mukana ei ole vielä lainkaanEVM-vakuusrahastolle maksettavia rahoja. Mahdollisesti jo alkuvaiheessa 12.5 miljardiin euroon Suomelle nousevia maksuvelvoitteita, ja muista takauksista jopa 40 miljardia tämän päälle.

      Ei tänä vuonna eikä ensi vuonna 2013 eikä vielä seuraavanakaan vuonna saada juuri mitään VALTION MENOJEN leikkauksia aikaiseksi. Valtion kulujen leikkauksia aletaan tehdä vasta 2015.

      Valtionhallinnon ylimääräisen läskin, eli tarpeettomien virkojen, tarpeettomien ELY-keskusten, tarpeettomien Maakuntahallintoportaiden ym.- lopettaminen olisi se oikea kustannusten alentamisen keino. Ja leikkauksia pitää alkaa tehdä heti!

      Valtionhallinnossa oleva ylipalkattua ja hidastavaa läskikerrostumaa suojelemalla ei tätä maata auteta yhtään eteenpäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1998
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1037
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      877
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      763
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      751
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      13
      725
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      685
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      669
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      210
      668
    Aihe