Laajat veronkorotukset

Nyt ollaan nostamassa varainsiirtoveroakin.

Verojenrakastaja-puolue SDP saa kokea ankaran koston kunnallisvaaleissa.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kokoomus myötänuolijoineen kurjistaa pienituloisten aseman jatkuvasti lisääntyvillä välillisillä veroilla. Yhteishenkeä nyt vastustamaan aivopesu-pakko-yle-uutta kallista veroa, joka riistää pienituloisia suhteellisesti kaikkein eniten. Budjetista olisi ollut oikeudenmukaista, koska rikkailla on varaa maksaakin enempi, eikä tunnut jokapäiväisessä elämisessä. Todella törkeää sdp-naiselta uusi kallis pakkovälillinen vero, josta ei pääse eroon. Suomen laki on pelkkä huono, surkea vitsi, mitäään oikeidenmukaisuutta tässä maassa ei enää ole. "Suurkonnat-hyvä-veli" ei näytä ikunä olevan "syyllinen" mihinkään, mitään rikosta ei kuulemma ikinä ole tapahtunut....

Äänestä

Aivan lohduton on tämä Suomen järkyttävän nopea velkaantumisasia kaiken kaikkiaan. Tämän kuluvan 2012 vuoden 7 miljardin lisävelkaantuminen, ja sitä seuraavan 4 vuoden aikana 18 miljardia lisää =25 miljardia lisää Suomen valtion velkaa.

http://www.vm.fi/vm/fi/03_tiedotteet_ja_puheet/01_tiedotteet/20120322Hallit/name.jsp
"Valtionvelan arvioidaan kehyskauden 2013 - 2016 aikana kasvavan noin 18 mrd. eurolla."

Noissa 25 miljardin euronm lukemissa mukana ei ole vielä lainkaanEVM-vakuusrahastolle maksettavia rahoja. Mahdollisesti jo alkuvaiheessa 12.5 miljardiin euroon Suomelle nousevia maksuvelvoitteita, ja muista takauksista jopa 40 miljardia tämän päälle.

Ei tänä vuonna eikä ensi vuonna 2013 eikä vielä seuraavanakaan vuonna saada juuri mitään VALTION MENOJEN leikkauksia aikaiseksi. Valtion kulujen leikkauksia aletaan tehdä vasta 2015.

Valtionhallinnon ylimääräisen läskin, eli tarpeettomien virkojen, tarpeettomien ELY-keskusten, tarpeettomien Maakuntahallintoportaiden ym.- lopettaminen olisi se oikea kustannusten alentamisen keino. Ja leikkauksia pitää alkaa tehdä heti!

Valtionhallinnossa oleva ylipalkattua ja hidastavaa läskikerrostumaa suojelemalla ei tätä maata auteta yhtään eteenpäin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Demarihallitus = kirjoitti:

Nyt ollaan nostamassa varainsiirtoveroakin.

Verojenrakastaja-puolue SDP saa kokea ankaran koston kunnallisvaaleissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu