Kielletyt puheet

The New York City Department of Education järjestö on laatinut aloituksen poistaa yli 50 sanaa pois opiskelijoiden testeistä. Kysesitä asiaa perustellaan sillä. Että tietyt nimet ja lauseet voivat loukata osaa opiskelijoista. Kiellettyjen sanojen listaan kuuluu mm "evoluutio" ja "Dinosaurukset" koska näiden pelätään herättävän vihan tunteita osassa opiskelijoissa ja näin häiritsevän testejä.

Muita bannaan laitettuja sanoja ovat mm "Halloween" - koska se viittaa pakanuuteen sekä "joulu".

http://newyork.cbslocal.com/2012/03/26/war-on-words-nyc-dept-of-education-wants-50-forbidden-words-removed-from-standardized-tests/

5

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Only in America

      Pistäisivät saman tien kaikki ne lapset pumpulilla täytettyihin tynnyreihin.

    • O'ou

      Joo-o. Hieno juttu. Kyllä tällä ateismipalstallakin pitäisi ehdottomasti bannata sellaiset sanat kuin: Jumala, Jeesus, Kadotus, usko, evankeliumi, taivas, iankaikkisuus, jne. jne.
      ;D

      • Muistan Penn & Tellerin jakson missä käsiteltiin näiden loukkaavien tai provoavien sanojen käyttöä. Paha vain mennä rajoittamaan jotain sellaista mikä kuuluu yleisiin sananvapauksiin. Ja osaksi jopa jokapäivästä elämää. Kuten tuossa lehtijutussakin yksi valitteli.

        Penn & Teller "Bullshit!": Profanity (1/2)
        http://www.youtube.com/watch?v=ncbnAY9vbKw


    • Tynnyrissä hyvä olla

      Tuo jos mikä on kyllä järkyttävää idiotismia. Kyseinen kiellettyjen sanojen lista kattaa lähestulkoon kaikki mahdolliset asiat ja elämän osa-alueet, joiden kanssa ihmiset yleensä elämänsä aikana joutuvat tekemisiin.

      Kiellettyjä sanoja ovat esimerkiksi: alkoholi, syntymäpäivä, ruumiintoiminnot, tanssiminen, rikkaus, köyhyys, sairaus, katastrofit, onnettomuus, rikos, kuolema, avioero, uhkapeli, kodittomuus, metsästys, roskaruoka, työttömyys, ydinaseet, politiikka, porno, rap- ja rock-musiikki, julkkikset, orjuus, terrorismi, uskonto ja uskonnolliset juhlapyhät, seksi, sota, televisio ja tietokone kotona.

      Kuten tuolla tuli jo todettua, niin saman tien voisi lukita lapset pumpulilla täytettyihin tynnyreihin ja estää heitä ikinä saamasta mitään tietoa maailmasta, koska tuo lista, joka ei siis vielä ollut tuossa edes kokonaan, kattaa lähes kaiken mihin ihminen maailmassa väkisinkin törmää.

    • Tämä on sitä "pahat asiat maton alle lakaisua".
      Sitten ihmetellään miksi ihmiset ahdistuvat.

      Opetetaan lapset jo ajoissa "Loukkaantuminen kielletty" ja "Ei pahoiteta mieltä mistään" opetuksen piiriin. Sitten voi terapiassa surra, miten taas maailma on sekaisin kun joku irvisti kaupassa ja kynsikin katkesi.

      Huhhuh.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      112
      7441
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      38
      4318
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      37
      3802
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      401
      2004
    5. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      72
      1519
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1477
    7. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1468
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      180
      1146
    9. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1128
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      12
      1043
    Aihe