on tavallaan oikein, että pienet maat pitävät puoliaan sokerivilä. Tottakai edullista on isoille maille keskittää tuotanto omiin maihin jopa lain sallimin keinoin, mutta sitten tilanne vaikuttaa jo melkein Neuvostoliiton systeemiltä. On suosittuja alueita, joilla kauppa käy ja sitten niitä joilla ei ole mahdollisuutta omaan tuotantoon. Silti isot nettomaksajat kenties voisivat paikkailla viimeaikaisia budjettinsa ylityksiä tällaisin keinoin ja kenties tuotannon keskittäminen olis taloudellista koko EU:lle. Mutta miten esimerkiksi SUomi hyötyisi tilanteesta. Onko olemassa taloudellisesti kannattavampaa viljelyä?
kannattavaa myös Suomessa
sokerinviljely
1144
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Oikeastaan elintarvikkeita ei juuri kannattaisi kuljetella pitkin maailmaa. Niiden tuotanto pitäisi olla kansallisessa päätösvallassa.
Sokerijuurikas Suomessa viljeltynä ei ole ollenkaan huono kasvi. Sen sokeripitoisuus on suurempi Suomessa verrattuna keskieurooppaan.
Hyvää suomalaista aurinkoista sokeria!