Palokärjen poikanen

Kauhajoki -lehti 8.6.2012

Lintuasiantuntija oli antanut palokärjenpoikasen ihmisten käpälöitäväksi. Olen kuullut monesti, että yleensä emo kyllä hylkää poikasen, joka haisee aivan joltain muulta kuin pitäisi.

Onko nyt niin rohkea Palokärkiemo, että vielä pystyy hoitamaan pesäänsä ja myös tuota käpälöityä poikastakin?

Hyvä uutinen sinänsä tuo sivun kuusi juttu. Juuri tämä on parasta ympäristöoppia.
2142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Palokärjellä on pesä myös tässä lähellä, mutta en viitsi sanoa missä, koska turistien ryntäys olisi luultavasti mieletöntä.

Typeriä ovat noi Palokärjet päivästä toiseen.

Joka ainoa päivä ja kerta kun lähestyn niiden pesää, niin tulee varoitus ääni jommalta kummalta Palokärjeltä. Sitten kun lähestyn niiden pesää aikaisempaa lähemmäs, niin alkaa tulla hälytyksiä myös toiselta pariskunnan jäseneltä. Sitten kun lähestyy oikein lähelle niiden pesää, niin toi Palokärki-pariskunta on ihan ekstaasissa.

Olen vissiin sairas jotenkin, mutta saan tuosta touhusta tyydytystä.

Odotan vain päivää kun Palokärkipariskunta alkaa lähentelmään.

Äänestä

Sensaatiomaista suorastaan. Lehden luontotoimittaja kertoo linnun SYNNYTTÄNEEN poikasia! Ennen linnut munivat ja niistä kuoriutui poikasia? Nyt munija taitaa olla ollut Loviisa K !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hattutädittää paljon kirjoitti:

Kauhajoki -lehti 8.6.2012

Lintuasiantuntija oli antanut palokärjenpoikasen ihmisten käpälöitäväksi. Olen kuullut monesti, että yleensä emo kyllä hylkää poikasen, joka haisee aivan joltain muulta kuin pitäisi.

Onko nyt niin rohkea Palokärkiemo, että vielä pystyy hoitamaan pesäänsä ja myös tuota käpälöityä poikastakin?

Hyvä uutinen sinänsä tuo sivun kuusi juttu. Juuri tämä on parasta ympäristöoppia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu