Hei, olemme perustamassa avointa yhtiötä ystäväni kanssa. Hänellä on ulosotossa 6000e. Sitten kun alamme saamaan tuloja, voiko uloottomies periä meidän yhteisistä tuloista? Voimmeko sopia sopimusta tehdessämme että ystäväni saa tuntipalkkaa 10e tunnilta ja minä loput? Jos aluksi en tule tienaamaan mitään, mutta ystäväni tekee rahaa ja päätän turvautua vaikka sosiaalisiin etuuksiin, niin kuinka todistan etten ole itse tienannut mitään ja siksi rahani eivät kuulu minulle? Voiko avoimen yhtiö rekisteröidä sellaiseksi,että siinä on 2 .hlöä, yksi on johtaja, itse yrittäjä ja toisella ei ole yhtään mitään oikeuksia paitsi kun olla urotyksessä?
Avoin yhtiö + ulosoton perintä
3
450
Vastaukset
- näin tulee käymään
Perusta firma ihan yksin. Voin kokemuksesta kertoa, että luottotiedottoman kanssa firman pyöritys johtaa konkurssiin ja koko touhu menee aivan vtuiksi.
Vielä olette parhaat kaverit ja kaikki on mukavaa, mutta sano minun sanoneen: Jos kaverisi ei osaa omia raha-asioitaan pitää kunnossa, tulee se kostautumaan sinulle firman kautta.
Aloitin samantien konkan jälkeen yksin ja nyt onkin homma toiminut. - ipygtpt
Avoin yhtiö on ihan vihoviimeinen yhtiömuoto jos ette ole naimisissa tai jotenkin muuten taloutenne on yhteinen. Avointa yhtiötä ei voi mitenkään suositella kaverusten väliseksi yhtiömuodoksi. Ongelmia tulee satavarmasti.
Avoimessa yhtiössä vastaatte yhteisvastuullisesti yrityksen sitoumuksista, siis tarvittaessa toinen yhtiömies joutuu vastaamaan myös sen toisen osuudesta jos kaverilla ei ole mistä ottaa.
Perusta osakeyhtiö yksin ja ota se persaukinen kaverisi sinne normaalisti työsuhteeseen jos tyyppi on korvaamaton.
Persaukinen yhtiökumppani saattaa pilata koko firman toiminnan jo pelkästään sillä että jos heppu on firmassa päättävässä asemassa. Verottaja katsoo kieroon, eikä välttämättä päästä ennakkoperintärekisteriin. Luottoluokittajat saattaa alentaa luottoluokkaa siksi jos hallituksen jäsenenä on tunnetusti persaukinen. Pankki ei välttämättä anna edes avata tiliä samasta syystä. - Aaayyyäääyyy
Komppaan edellisiä. Ay on niin perse yhtiömuoto ertä ihmettelen miksi sellainen on olemassa. Oy maksaa muutaman satasen ja siitä voi myydä osuuksia jos haluaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341979Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.29989- 69868
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261747Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65740- 12718
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132683- 80674
- 26662
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.207655