http://yle.fi/uutiset/haglund_puolustusministeriksi_mahdollisimman_pian/6175025
Tämähän pelottaa jo olemuksltaan neuvotteliat pyytämään armoa
Tämähän pelottaa jo olemuksltaan neuvotteliat pyytämään armoa
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Kyllä siinä kuulkaas Makarohvilta pärähtää jännäkakat pussihousun punttiin kun länsirannikon Carl-anka jyrähtää Suomen etujen puolesta.
Vaihtasia ministerien salkkuja virkkusen kanssa se on vittum-maisen olonen ämmä, se pärjäisi varmaan puolustusmini.
Kuulemma jäi jo eläkkeelle.
Jos Carl Haglund valitaan RKP:n puheenjohtajaksi, siirtyy hän todennäköisesti Stefan Wallinin tilalle puolustusministeriksi.
Europarlamentaarikko Carl Haglund (r.) lähtee tavoittelemaan RKP:n puheenjohtajuutta kesäkuussa Kokkolan puoluekokouksessa.
Haglund kertoi tiedotustilaisuudessaan, että hän siirtyisi puheenjohtajana todennäköisesti puolustusministeri Stefan Wallinin (r.) tilalle kunnallisvaalien jälkeen. Siihen asti hän toimisi europarlamentaarikkona.
- Mielestäni Anna-Maja Henriksson on erittäin pätevä oikeusministeri, joten en näe mitään syytä vaihtaa oikeusministeriä, Haglund sanoi.
Myös Henriksson pyrkii RKP:n puheenjohtajaksi.
33-vuotias Haglund olisi puolustusministeri, joka ei ole suorittanut varusmiespalvelusta. Hän sanoo saaneensa vapautuksen rauhanajan palveluksessa terveydellisillä perusteilla.
Haglund uskoo, että Wallin suostuisi jatkamaan ministerinä syksyyn saakka. Hän ei ole kuitenkaan keskustellut asiasta Wallinin kanssa.
Haglund kertoi päättäneensä jo syksyllä, ettei asetu enää ehdolle vuoden 2014 EU-vaaleissa. Jos hänet valitaan RKP:n puheenjohtajaksi ja ministeriksi, europarlamenttiin nousee varapaikalta RKP:n entinen varapuheenjohtaja Nils Torvalds.
Liikenneministerixx oli ilman ajokorttia ja tälläinen on sitten sotaministeri
Nii-i, mutta vanha sanontahan on, että kun sutta (Seta-ylipäällikkömme Tawja) karkuun pääsee niin karhu (asepalveluksen keskeyttänyt Carl-Göran) tulee puolustusministeriksi.
Ja pääministerilläkö ei analogian mukaan ole.....EI EI SENTÄÄN.
Tuloo vaan mieleen Pohjois-Korean johtaja sotaherra Pong Jing Zung, vai mikä se nyt olikaan !
Mikä sotilasarvo Carlilla?
tampuuri majuri
Varokaa ylioppilas Larvantoa.
Soini sotkee nulikan suohon!
Mikähän sairaus oli vaivannut
-suomenruotsalaisuus.
Ei kai heillä tarvi muuta olla?
Nyt ei kun Ruotsin kanssa 'puolustusyhteistyöhön' , kun heillä on asevelvollisuus lakkautettu. Saadaan taas kunnon kusetusta ruotsalaisisttain
keskuudessa.
NEITIÄ vaivasi testofobia.
Onko Haaklund sivari????????????
Ei voi toimia puolustusministerinä tuollainen neiti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
teitä persuja vituttaa ku omat pakeni vastuusta ja nyt itkette täällä
Eihän tuossa tenavatähtihallituksessa ole asetettu muillekaan ministereille muita pätevyysvaatimuksia kuin puoluekirja.
Vaikka on vakava asia, mutta pitää huumoriakin olla "Uusi puolustusministerimme RKP Carl Haglund".
Toivottavasti naapurimaiden puolustusministerit eivät pyrskähtele nauruun palavereissa kun esitellään tämä meidän oma.
Toivottavasti Soini kertoo tästäkin ministeristä mielipiteensä.
"Terveydellisistä" syistä.
Niin että MINKÄ-terveydellisistä syistä?
Muutama tietää. Fiksu arvaa. Mutta ääneenhän sitä ei sanota.
en ole fiksu, kerro
MIKSI SUOMEN puolustusministerit ovat kaikki HURREJA? Todella outoa mielestäni. Miksi 300 000 päisen vähemmistön edustaja on taas suomen PUOLUSTUSMINISTERI?
suomi on ruotsin puolustusvyöhyke. On kivaa leikkiä pasifistista ja fiksua, kun ei ole vihamielisiä maita rajanaapurina.
Nykyinen hallitus on keikkein pas-ka itä koskaan, kale vielä pökäle kasan päälle.
mikä hallitus, ei suomella ole hallitusta, on kasa hölmöläisiä, sokeita mykkiä toisiaan mollaavia teinejä ja ikivanhoja ukkoja rikastaen muutamalla kriisissä olevalla keski ikäisellä tantalla..
Gustav Hägglund puolustusministeriksi?