KEPULAISTEN AHNEUS ISKEE JOKAPAIKKAAN

HANKMOOJA

Nyt puhuu ravintoloitsija: Ruokamoka oli nälkäisten keskustalaisten syytä!
Julkaistu: 10.6.2012 16:39


Keskustan puoluekokouksen illallista Rovaniemellä isännöineen ravintolan toimitusjohtaja selittää lauantai-illan ruokamokaa tiedotteessaan.


Lauantaina Santaparkin ravintolassa järjestetty iltajuhla päättyi nolosti, kun ruoka loppui kesken tilaisuuden.

Tapahtunut närkästytti kokousvieraita, jotka odottivat 30 euroa maksanutta illallista pitkän ja raskaan kokouspäivän päätteeksi.

Santaparkin yrittäjä ja toimitusjohtaja Ilkka Länkinen syyttää mokasta juhlan järjestäjiä.

- Saimme paikalliselta järjestelijältä tiedon illalla noin kello 18 aikaan, että lopullinen väkimäärän illan cocktail-tilaisuuteen on noin 800 asiakasta.

- Olimme varautuneet normaaliin kymmenen prosentin ylitykseen eli 880 asiakkaaseen. Järjestävä taho oli kuitenkin myynyt lippuja yli etukäteen varatun määrän ja vielä ovelta alkuillan aikana, Länkinen kertoo tiedotteessaan.


Vieraat santsasivat tuplasti
Länkisen mukaan nälkäiset vieraat saattoivat myös syödä oletettua isompia annoksia.

- Alkuperäinen järjestäjän ajatus oli, että kokousedustajat ehtivät syömään kokouksen sekä iltajuhlan välisenä aikana, mutta kokouksen venyessä osa edustajista tuli ilmeisesti suoraan kokouksesta iltajuhlaan ja luonnollisesti nälkäisenä eli annokset tekivät reilusti kauppansa, hän selittää.

Illan cocktail-tilaisuudessa ongelmaksi muodostuivat vieraat, jotka hakivat useampia ruoka-annoksia suunnitellun yhden sijaan. Länkisen mukaan ravintolan tarjoilijat onnistuvat illan aikana tuplaamaan ennakkoon tilattujen cocktail-palojen määrän.

- Lautasia oli varattu tuhannelle asiakkaalle, mutta varastosta piti kantaa toinen tuhat käyttöön eli karkeasti laskien useampi vieras haki kaksi annosta, Länkinen sanoo.

- Cocktail-paloja kuitenkin kehuttiin ja kaikissa oli aitoja, lappilaisia aineksia. Illasta tuli todella paljon myös positiivista palautetta ja Lapin piiri tarjosi myös ylimääräisen kierroksen boolia paikalla olleille vieraille.

3

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yööökq

      ketä kiinnostaa

      • hyväjuttu

        Hyvä juttu kun valitsivat puheenjohtajakseen uskovaisen tietänee jyrkkää kannatuksen laskua kepulaisille sitä saa mitä tilaa


    • olisihan sen voinut

      näkeehän sen, että kepuilla ei ole tapoja.
      ei coctail tilaisuus ole syömä tilaisuus. Se on hieno, seisaallaan nautittujen kokkispalojen ja tikkuherkkujen ja pieni viinin lolraus päälle.

      tyhmää sakkia koko väki.
      Pyhäjärveltäkin nälkäisimmät ja janoisimmat lähtivät mukaan!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      231
      2563
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      60
      1374
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1187
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1137
    5. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1088
    6. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      99
      1085
    7. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1059
    8. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1058
    9. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      992
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      985
    Aihe