Sähköankerias

Uskovainen Uskis

6

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 34

      Jos nyt kuitenkin ensin ottaisit selvää mitä kurrentti merkitsee.

      Mutta ihan kivaa että tunnustaudut trolliksi. Tästedes sinua saa solvata minkä ikinä ehtii.

      Helistys yrralle.

    • Krevolutionisti

      Evoluutio sen asähköakeriaa loi.

      Se katos hinkkasi nahkaansa veteen ja niin syntyi staattista sähköä ja sattui niin sopivasti että tuo sähkö synnytti kipinän sen nokan edessä juuri silloin kun vesikirppu oli kohdalla ja niinpä se sai makoisan aterian.

      Ja koska kirppu maistui hyvältä niin tuo ankerias uusi temppunsa yhä uudelleen ja uudelleen ja lopulta kävi niin että muutkin ankeriaat huomasivat saman jujun ja kohta kaikki kihnuttivat itseensä sähkölatauksen ja koska ne jotka onnistuivat saamaan suuremman sähkölatauksen, saivat eemmän ruokaa niin ne selviytyivät muita paremmin ja lisäätyivät eniten.

      Ja sukupolvi sukupolvelta ankeriaille kehittyi aina vain voimakkaampi sähkölataus koska luonnonvalinta suosi niitä jotka kipuoivat eniten.

      Ja niin meillä on nyt mojovia mällejä atava sähköankerias.

      Tulevaisuudessa voimme evoluutioeusteen mukaan odottaa näkevämme jättiläis-sähköankeriaita jotka mäiskivät jopa norsut hengiltä.

      Taidanpa ruveta evoluutiokirjailijaksi. Asiakaskunta olisi valmiina tämän palstan herkkäsuskoisissa evokeissa.

    • Uskovainen Uskis

      "Se katos hinkkasi nahkaansa veteen ja niin syntyi staattista sähköä ja sattui niin sopivasti että tuo sähkö synnytti kipinän sen nokan edessä juuri silloin kun vesikirppu oli kohdalla ja niinpä se sai makoisan aterian. "

      Öö, miten tämä liittyy palstan aiheeseen, joka on luominen?

      "Ja sukupolvi sukupolvelta ankeriaille kehittyi aina vain voimakkaampi sähkölataus koska luonnonvalinta suosi niitä jotka kipuoivat eniten. "

      Mahdotonta. Mistään tuohon viittaavista mekanismeista ei ole merkkiäkään luonnossa :)

    • Aivot narikasta

      Hassunkurinen Jumalan oikku sekin, että sähköankerias kuuluu veitsikaloihin (ei ankeriaisiin) ja useimmilla veitsikalojen 150 lajista on kyky tuottaa sähköä. Suurin osa veitsikaloista käyttävät sähköä "tutkana" saalista etsiessä ja viestinnässä lajitovereiden kanssa. Sähköankerias ei toki ole ainoa lahkon kaloista, joka käyttää sähköä myös saaliidensa tainnuttamiseen, mutta selvästi sähköntuotantokyvyltään tehokkain.

      Mitenkäs tämäkin ominaisuus (kyky tuottaa sähköä) sattuu keskittymään yhteen kalalahkoon (Gymnotiformes) ja sen 32 sukuun ja 150 lajiin? Hassunkurista on sekin, että ominaisuudesta löytyy eri tehokkuusasteita eli kyky tuottaa sähköä on hyödyllinen ominaisuus vaikka sillä ei saalista saisikaan hengiltä.

      Perimmäinen kysymys kuitenkin on, että todistaako yhden taksonomisen ryhmän monien lajien yhteiset ominaisuudet luomisesta vai evoluutiosta?

      Kretale iski taas kirveensä kiveen. Onneksi hän elää niin vahvasti omassa todellisuudessaan, että moinen harha-askel todistaa hänelle itselleen vain entistä selvemmin, että hän on vertaansa vailla oleva nero, jolle erehtyminen on mahdottomuus.

    • Uskovainen Uskis

      "Mitenkäs tämäkin ominaisuus (kyky tuottaa sähköä) sattuu keskittymään yhteen kalalahkoon (Gymnotiformes) ja sen 32 sukuun ja 150 lajiin?"

      Tuota voisi käyttää argumenttina evoluutioteoriaa vastaan :)

      "Hassunkurista on sekin, että ominaisuudesta löytyy eri tehokkuusasteita eli kyky tuottaa sähköä on hyödyllinen ominaisuus vaikka sillä ei saalista saisikaan hengiltä. "

      Niin, kenties evoluutikot ovat tässäkin löytäneet yhden nisunjyvän ja 650 voltin ankeriaat ovat oikeasti kehittyneet noista jotka käyttävät sähköä vain tutkana.

      "Perimmäinen kysymys kuitenkin on, että todistaako yhden taksonomisen ryhmän monien lajien yhteiset ominaisuudet luomisesta vai evoluutiosta? "

      Luomisesta tietty.

      • Aivot narikasta

        "Tuota voisi käyttää argumenttina evoluutioteoriaa vastaan :)"

        Vain siinä tapauksessa, etä ei ymmärrä evoluutioteoriasta yhtään mitään.

        "Niin, kenties evoluutikot ovat tässäkin löytäneet yhden nisunjyvän ja 650 voltin ankeriaat ovat oikeasti kehittyneet noista jotka käyttävät sähköä vain tutkana."

        Eri lajit käyttävät sähköä joko tutkana, uhitteluun tai sitten saaliin / vihollisen tainnuttamiseen. Pointti oli siinä, että tämä selittää, miten ominaisuus on kehittynyt asteittain.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      162
      12387
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      152
      5436
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4640
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      139
      3659
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2758
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1926
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      107
      1656
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      364
      1617
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      102
      1516
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1461
    Aihe