Käyttäkää kondomia!

Profeetta.

http://www.iltasanomat.fi/terveys/art-1288475289411.html

Maailman terveysjärjestö WHO varoittaa lääkkeille vastustuskykyisen tippurin leviämisestä, kertoo Lääkärilehti.

Viime aikoina monet maat ovat raportoineet tautitapauksista, joihin antibiootitkaan eivät tehoa.

Antibiootille vastustuskykyisiä tippurikantoja on havaittu ainakin Ruotsissa, Norjassa, Isossa-Britanniassa, Japanissa, Ranskassa ja Australiassa. Jo aiemmin bakteeri on kehittänyt vastustuskyvyn muun muassa penisiliiniä vastaan.

4

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Profeetta,

      http://yle.fi/uutiset/virossa_havaittu_tana_vuonna_jo_172_hiv-tartuntaa/6203498

      Virossa on havaittu tänä vuonna jo 172 uutta HIV-tartuntaa. Synkin kuukausi on toistaiseksi ollut tammikuu, jolloin todettiin 34 tapausta.

      Tammi-kesäkuussa havaituista tartunnoista 86 todettiin Tallinnassa.

      Suomessa on koko alkuvuoden aikana havaittu Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen mukaan 84 uutta tapausta.

      5,4 miljoonan asukkaan Suomessa todettiin koko viime vuonna 176 HIV-tartuntaa, eli lähes saman verran kuin 1,3 miljoonan asukkaan Virossa on todettu puolen vuoden aikana.

      Puolet Suomessa viime vuonna todetuista HIV-tartunnoista sai alkunsa heteroseksistä. Homoseksistä saatuja tartuntoja oli 36 ja suonensisäisten huumeiden käytöstä saatuja yhdeksän.

    • sdffgh

      Ilmapalloihin ja lähettäkää Raamattuja sinne, jossa niitä ei vielä ole!

    • sdffgh

      Joka 13. kondomi repeää. Thaimaan portot ovat aids tautisia! Seksimatkaislijat lienevät jo kuolleet aids:iin.

      • profeettaX

        ei läheskään joka 13 jos käyttää oikein ja pistää myös voiteluainetta

        sanoisin joka 1000's


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      123
      5173
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      30
      3688
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2460
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1578
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1564
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1560
    7. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      23
      1451
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1312
    9. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      30
      1299
    10. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      28
      1251
    Aihe