Todistajat halveksivat

köyhiä

Todistajat halveksivat esim. köyhiä ihmisiä ja jos tällainen köyhä ja heikossa taloudellisessa asemassa oleva on mukana niin sellainen saa olla seurakunnassa hyljeksittynä, halveksittuna ja kartettuna.

Tämä kokemus siis 25 vuoden ajalta.

5

75

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samaa nähty

      Tuo on totta ja todistajat halveksivat myös muunlaisia poikkeavuuksia joukossaan ja häpeävät heitä. Jos mahdollista he mieluiten piilottaisivat ulkopuolisilta silmiltä tällaiset tapaukset seurakunnastaan, mutta eivät voi koska se kumminki sotii heidän opetuksiaan vastaan joten on pakko niellä ja pitää myös tällaiset poikkeavat ihmiset seurakunnassaan, mutta nämä onnettomat saavatkin olla sitten lähes erotettujen asemassa eli heitä kartetaan eikä heidän kanssaan olla tekemisissä eikä edes jutella ja istutaan kaukana.

      Kaikkein tärkeintä heillä on antaa maailmallisille hyvä ja täydellinen kuva itsestään oli se sitten, vaikka vain pelkkää kulissia.

    • Rikas ev.lut.

      Köyhät haisee pahalle.

      • P*nnuoleskelija

        ...ja rikkaat haisee Rahalle :D


      • Sana voima.

        Kamelin on helpompaa päästä neulansilmän läpi kuin rikkaan päästä Jumalan Valtakuntaan.:) Raha rikkaat eivät pääse yleensä Jumalan suosioon.Mammona hallitsee heitä liikaa.


    • liik.rajoitteinenP.A

      Asenne ratkaisee....

      Elämässä on monenlaista rikkautta..

      minäkin nautin juuri linnunlaulusta ja auringosta kahvikupposen kera,
      ja olo on Ruhtinaallnien :D

      on kuulo ja näkö maku-ja hajuaistit tallella,
      saan nauttia Suomen luonnosta täysin siemauksin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1954
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      919
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      863
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      736
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      722
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      704
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      678
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      656
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      78
      656
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      204
      647
    Aihe