Helsingin Sanomat jatkaa tutulla tyylillään käsitelleessään tänään pääkirjoituksessa RKP:n puoluekokousta ja johtajavalintaa. Kirjoitus oli svekomedialle tosin maltillinen, mutta tulihan se valhe sieltä esiin.
Tekstissä sanotaan, että "nykyiset puolueiden johtajat suhtautuvat pääosin myönteisesti ruotsinkielisiin, mutta ei löydy samalla tavalla ymmärrystä kaksikielisyydelle kuin aiemmilla johtajilla"!!!!
Huomatkaa. kuinka kirjoittaja vihjaa pakkoruotsin vastustamisen olevan "kielteistä suhtautumista" ruotsinkielisiin. Tyypillinen svekovalhe.
Mitä taas tarkoittaa kaksikielisyyden "ymmärtäminen"? Etuoikeuksien ymmärtämistä!
Muutenkin tekstissä loistaa poissaolollaan itse pääongelma eli pakkoruotsitus.
Hesarin pääkirjoitus RKP:stä!
5
132
Vastaukset
- RKP hyökkää?
Pääkirjoituksen mukaan uusi pj. Haglund pyrkisi keräämään kaksikielisiä puolueen kannattajiksi.
Sillä tavalla kuulemma RKP "käy hyökkäykseen, puolustamisen sijasta".
Hohhoijaa.... - uudet tuulet ,,
Mutta huomatkaa että HS sentään kirjoittaa RKP ongelmasta , eli pakkoruotsista, muutamia vuosia sitten se ei tullut kysymykseenkään...
- Tiku vai Taku
Lati lallati-lallati laa,
hauska metsässä on vaeltaa. - rautaako?
"Mitä taas tarkoittaa kaksikielisyyden "ymmärtäminen"? Etuoikeuksien ymmärtämistä!"
Onko kielitaito etuoikeus? Kyllä se on mutta se on taitoon liittyvä etuoikeus, samalla tavalla kuin nuoret ovat urheilussa etuoikeutettuja, ja lukutaitoiset työmarkkinoilla.
"Huomatkaa. kuinka kirjoittaja vihjaa pakkoruotsin vastustamisen olevan "kielteistä suhtautumista" ruotsinkielisiin. "
Kyllä se ainakin tämän paltan keskustelun pohjalta on nimenomaan niin. Millä perusteella muten hesari luokitellaan svekomediaksi, ja mikäköh'n media Suomessa ei tuom perusteella olisi svekomedia? Miten on valtiollisen Ylen laita nettifennoaatteen valossa? - allekirjoita!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse854640Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1773646Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.672083Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1301152
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1471084- 49989
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30904