Kreikassa ja Ranskassa pidetään vaalit tulevana sunnuntaina eli 17.6 Varsinkin Kreikan vaalien tulosta koko eurooppa ja muu maailma odottaa kauhulla sillä on erittäin todennäköistä että Kreikassa valtaan nousee EU/EURO kriittiset puolueet. Mikäli näin kävisi niin mitä siitä seuraisi ??
A) Eroaako Kreikka eurosta vaalien jälkeen mikäli valtaan nousee EU/EURO kriittiset puolueet ?
B) Jos Kreikka eroaa eurosta niin kuinka pian vaalien jälkeen eroilmoitus tulisi ?
C) Onko Espanjan saama jopa 100 mrd hätälaina riittävän suuri pitämään Espanjan pystyssä vai kaatuuko Espanjakin Kreikan mukana ?
D) Mikä on Italian ja Portugalin tilanne ?
E) Minkälainen euro alue on esim vuonna 2017 ?
Mikä on €uron tilanne
7
53
Vastaukset
- .........
En usko että Kreikassa valtaan nousee eurokriittiset puolueet, mutta kun EU:ssa huomataan Kreikan kyvyttömyys hoitaa asioita ja nähdään että se maa on pelkkä taakka unionille niin varmasti hommaavat muut maat Kreikalle potkut
Veikkaan että euroalueesta on 2017 mennessä erotettu tai eronnut kaikki etelän maat ja mahdollisesti Irlanti. - Euroalue hajoaa
Se on ihan sama mikä puolue Kreikassa voittaa 17.6 vaalit.
Armoton markkinatalouden matematiikka vaan sanoo, että Kreikalla ei ole *mitään mahdollisuutta* pystyä lyhentämään nykyisen 350-380 miljardin euron velkataakkaansa.
EU:n suunnitelma on että Kreikka muka pystyisi tarkalla taloudenpidolla 8 vuodessa, vuoteen 2020 mennessä lyhentelemään velkaansa, niin että se silloin olisi enää vain 120% BKT:stä. Aivan bullshittiä EU-haihattelua laskeskella tuollaiseen kykenemiseen.
Ja siltikin jo 100% kohdalla menee raja, että velan ylittäessä sen tason, mikään maa ei kykene enää velastaan ja sen koroista selviytymään. Kreikka ei pysty nykyisellään maksamaan edes velkansa vuosikorkoja, saati mitään velkoja lyhennellä.
Siksi Kreikka on pakko auttaa ulos EU:sta, oman valuuttansa pariin. Tämä EU:n ja Kreikan yhteistyö irtautumiseksi ja siirtymiseksi käynnistyy pian vaalien jälkeen.
Mutta samalla se laukaisee myös Espanjassa olevan samanlaisen paineen ja tarpeen ja pakon siirtyä omaan valuuttaansa.
Euro tulee tuhoutumaan 100% varmuudella, oli Kreikan vaalin tulos mikä tahansa.
Kyse ei ole edes vaikea matematiikka, vaan aivan yksinkertaisia yhteen ja vähennyslaskuja käyttäen. Tämä Euroalueen hajoamisen lopputulema on väistämätön. - tuntuu.
Euro hajoaa ja sen mukana tulee paljon erilaisia haittailmiöitä sekä kurjuuden lisääntymistä. Tältä tuntuu.
- nnnhhgtknn
Mitä jos vain nollattaisiin tilanne ja aloitettaisiin talous puhtaalta pöydältä? Rikkaiden lihavien pankkiirien mielestä se ei ole mahdollista. Mutta jospa emme tällä kertaa kysyisikään heiltä..
- Kansan pelottelua
Ruotsin ja Tanskan kannattaisi kipin kapin lähettää tukimiljardinsa EU:n käytettäväksi ja jaettavaksi eteenpäin, että tulossa olevat kesäpakkaset voidaan torjua. Jos eivät niin tee, niin nuo Kataisen lupaamat hirmupakkaset voivat iskeä myös muihinkin Pohjoismaihin.
Vähän pahaa luulen että Ruotsi ja ruotsalaiset eivät ole kuulleet halaistua sanaa Kataisen pöpinöistä. Eivätkä siksi osaa mitään peloteltuja pakkasia edes pelätäkään.
Kataisen puheiden Kansallinen Pelottelutarve on *suunnattu vain suomalaisille*, vain Suomen kansalaisten pelotteluun.
Vain siis suomalaisten pitää pelätä noita elokuun pakkasia. Jos eivät kiltisti nyt allekirjoita EVM-sopimusta. Ja jos eivät heti paikalla rahoita Espanjan pankkeja.
Pakkaset tulevat, jos suomalaiset eivät nyt heti paikalla luota koko elämäänsä ja Suomen Valtion tulevaisuutta vakaan Kataisen sedän käsiin ja ohjattavaksi.- RIP EURO
Vaikuttaa siltä että koko euro alue tulee romahtamaan erittäin pian. Kaikki merkit ja enteet viittaavat täydelliseen kaaokseen ja paniikkiin.
- Samat tunnot myös
Saksalaiset veronmaksajat ovat aivan yhtä kyllästyneitä lypsylehmän rooliinsa kuin ovat suomalaisetkin.
Normaali saksalainen kadunmies ei voi millään ymmärtää että miksi tuollaiset määrät heidän verorahojansa kuskataan muihin maihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341967Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.29959- 69866
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?260740Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65726- 10709
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132680- 79665
- 26659
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.205652