Tälläiset päätökset vain murentaa ihmisten luottamusta oikeuslaitokseen!
"
Perussuomalaisten kansanedustajan Jussi Halla-ahon mielestä Korkeimman oikeuden (KKO) päätös on väärä ja epäoikeudenmukainen.
"Kko:n päätöstä ei kannata pitää minään taivaallisena totuutena. Se on muutaman ihmisen henkilökohtainen tulkinta", Halla-aho kirjoittaa lähettämässään tiedotteessa.
Viime viikolla KKO tuomitsi Halla-ahon sakkoihin uskonrauhan rikkomisesta ja kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Halla-aho määrättiin poistamaan osia blogikirjoituksestaan ja maksamaan 50 päiväsakkoa
"
Halla-aho totuus
8
73
Vastaukset
- maksa sakot
Joka tapauksessa lopullinen tuomio.....
- se,se
Vielä pahentaa asiaa..
- liikaa näitä,,
Tälläsiä tuomioita, missä nuoleskelaan joitakin tahoja...
- joku pelle vielä
Vatii, että ei saisi arvostella? Siis Stalinin tyyliin?
- kummaa..
joku pelle vielä kirjoitti:
Vatii, että ei saisi arvostella? Siis Stalinin tyyliin?
Pikkupiiri esittää "jumalaa"!
- Hallan jytky housuis
kummaa.. kirjoitti:
Pikkupiiri esittää "jumalaa"!
Taisipa Pauliine ja kumppanit mitata Halla-aholle juuri lain mukaan.
Ja lakia oppimattoman Halla-ahon olis vaan paras tyytyä osaansa. Ei kuitenkaan laillisesta elämän menosta näytä paljoa ymmärtävän, vaan sotkee vain lisää.
Ja kannattais tämän vääryyttä kärsineen vähän varoa ratikassakin, ettei joudu vaikeuksiin sielläkin lipun tarkastajien "väärämielisen" toiminnan takia. Sielläkin paha esivalta voi lätkäistä maksettavaa kouraan.
Halla-ahon juttuja kun seuraa niin kyllä tulee niin mieleen hyppelihiiren seikkailut Myökkipyökkimetsässä. Menis mamin kainaloon ja peukku suuhun.
- S:set säkeet
Todella ala-arvoinen tuomio. Esim Salman Rushdieta kohdellaan Suomessa sankarina, vaikka hänen kirjansa "Saatanalliset Säkeet" on kiihottanut islamilaisia aivan toiseen malliin kuin Halla-ahon pohdinnat. Halla-ahon kirjoituksista kiihoittuvat lähinnä toiset suomalaiset poliitikot eivät muut. Pitäisikö Rushdie tuomita saman kaavan mukaan ei toivotuksi henkilöksi Suomessa ja poltettava hänen kirjansa roviolla. Tuomio on selvästi poliittisesti motivoitu.
- fanaatikon säkeet
Älä sotke persukäsitteitä. Halla-ahon tuomitsi oikeusvaltion ylin tuomiovaltaa käyttävä viranomainen säädettyjen lakien pohjalta. Salman Rushdie sai tuomionsa jossain aivan muualla, jonka takia häneen kohdistunutta vainoa ei ole pidetty oikeudenmukaisena. Halla-aho on paljon lähempänä niitä islamilaisia fanaatikkoja, jotka mielivaltaisesti tuomitsivat Rushdien kuin Rushdieta.
"Myönnän olevani kiiluvasilmäinen asehullu siinä mielessä, että aseet ovat mielestäni mageita, ja tämä mageus on syy siihen, että harrastan niitä. Käymieni keskustelujen pohjalta uskaltaisin olettaa, että tämä on asianlaita useimpien kaupunkilaisharrastajien tapauksessa. Aseet näyttävät mageilta; niissä on erittäin hienoa, mieltä hivelevää mekaniikkaa; niistä kuuluu tyydyttäviä naksahduksia ja lonksahduksia; öljy, metalli ja öljytty metalli tuoksuvat hyvälle; palava ruuti tuoksuu hyvälle; aseen potkaisu tuntuu hyvältä." (Jussi Halla-aho)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1465621Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella314022Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan03500No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452500Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv442332Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv312198- 242043
- 431895
Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h231893- 111814