Avioliittoon liittyviä ajatuksia.

Raamatussa avioliitolla tarkoitetaan miehen ja naisenvälistä liittoa. Voidaan myös
puhua avioliitosta vertauskuvallisesti. Ne eivät nyt liity tähän keskusteluun.
Otetaan yksi esimerkki: Matteus 19:3 :" Ja fariseuksia tuli hänen (Jeesuksen)
luokseen kiusatakseen häntä, ja he sanoivat: "Onko miehen lupa erota vaimostaan
millä perusteella tahansa ?" 4 Vastaukseksi hän sanoi:"Ettekö ole lukeneet, että
hän, joka loi heidät, teki heidät alusta pitäen mieheksi ja naiseksi 5 ja sanoi: "
Tästä syystä mies jättää isänsä ja äitinsä ja liittyy vaimoonsa, ja ne kaksi tulevat
olemaan yhtä lihaa ?" 6 He eivät siis enää ole kaksi, vaan he ovat yhtä lihaa. Sen
tähden, minkä Jumala on sitonut yhteen, sitä älköön ihminen erottako."
Vaikka tämä nyt liittyy ikävään asiaan elikkä eroamiseen, siihenkin
liitto joskus ajautuu. Se on tätä päivää. Ajatuksia löytynee ?

12

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • veli ponteva

      juu! Avioliitto on 3 säikeinen. Mies ,nainen ja jehova.
      Ellet ole jehovantodistaja,jehova ei ole kolmantena säikeenä eikä tuo liitto kaksisäikeisenä tule kestämään vai mitä veli hytre?

      • huoh!

        siis esittävätkö todistajat että jumala on kolmantena säikeenä vain heidän avioliitoissa ja muiden avioliitot ovat ns. Jumalattomia?

        Ei hyvää päivää.


    • Oikein terävä huomio. Huomasitko fariseusten asenteen, kun he menivät
      Jeesukselta kysymään neuvoja erilaisiin asioihin ? Mikä oli vaikuttimensa ?

      • i9i9i9

        Siis mikä oli terävä huomio? Tuossahan joku esitti sellaista höpöhöpöä että oksat pois. ihan kuin avioliitto olisi tuhoon tuomittu elle pari ole todistajia. miten tuollainen typeryys uppoaa joihinkin?

        pitääkö tämäkin asia vääntää rautalangasta. tottakai jehovan todistajat eroavat harvoin koska nainen on liitossa alistetussa asemassa. sen lisäksi todistajat uskovat että jehova suuttuu jos eroaa. samalla tulisi eronneena seurassa kieroon katsotuksi. ja sitä pitäisi sietää koska eroaminen uskonnosta aiheuttaisi karttamisen.

        näiden seikkojen takia todistajapariskunta sinnittelee huonossakin liitossa hyvin usein. sitten pitää muistaa sekin että on myös monia muita uskontoja ja muita ryhmiä missä eroaminen on hyvin harvinaista. ei todistajat ole tässä asiassa poikkeus.


    • Oli tullut viesti tuohon "terävä huomio " kommentini jälkeen. Kommentti ei ollut siihen tarkoitettu. Ei tällä palstalla ole nyt tarkoitus kenenkään avioliittoja
      mustamaalata. Kyllä nuo avioliitto asiat niin monesta ovat kiinni.
      Siihen vaikuttaa moni asia ja ajattelin, että joku haluaa aiheesta keskustella.

    • Pii on 3.0

      Vielä Jeshuan aikana nojauduttiin Mooseksen Lain nimellä tunnettuihin Midianin , - eli asiarabialaisten aavikkoheimojen Heimo - ja sukusääntöjen mukaan .
      Kymmenen käskyn Lain väsäsi Juutalainen oppinut, Jeshuan aikana elänyt Filon Aleksandrialainen, Laistahan on olemassa Mooseksen kirjoissa 3 eri versiota, joten ne ovat kulkeneet monen myllyn kautta.
      Se ajatus että meidän aikanamme ptäisi ottaa jotain oppia ,tai opetusta 3000 vuotta vanhasta hiekka-aavikon heimolaeista, jonka jeshuakin totesi jo aikansa eläneeksi,
      sanomalla,
      "...Te olette kuulleet sanotuksi, että ..; Mutta minä sanon teille..."- on väärä, Siilä ei ole mitään tekemistä vapaan yhteiskunnan kanssa.
      Avioliitto oli siihenkin aikaan sukujen välinen sopimus, se ei ollut mikään nykyaikainen avioliitto . Siihen pyrkivät tytöt ovat islamin maissa ja euroopassakin joutuneet uskomattoman väkivallan ja jopa murhaamisen kohteeksi .
      Ja ajatus siitä, että annettaisi avioliitto-, ja muut henkilökohtaiset asiansa jonkin " Portissa " istuvan toriukko-komitean käsiin , on vähintään kummallinen. meillä on tässä useampikin ostoskeskus , jossa istuu aina joukkokunta näitä toriukkoja kaljapullo edessään .
      olisi kiva nähdä , kuka näistäkään saarnaväestä veisi liittonsa , tai asuinasiansa näitten ratkottavaksi. . Tietty jokainenhan antaa rahansa ja pankikorttinsa kenelle tahansa kadunkulmissa seisokseville .

    • jaakobista

      Filon Alexsandrialainen ei kirjoita Tanakhia uudestaan.
      - hän käyttää tuolloin Kreikaksi käännettyä Raamattua eli Septuagindaa.

      Filon on Platonilainen ja Hellenistinen Juutalainen, joka selittää juutalaista uskoa filosofialla.

      Hän kirjoittaa "kommentaareja" tuolloisesta Raamatusta eli "Vanhasta-testamentista"
      ja noissa kommentaareissa hän kyllä tekee tulkintoja ja painotuksia Raamatun teksteihin.

      - myöhemmin kirkkoisät arvostavat Filonia hänen oppineisuudestaan filosofina joka uskoo Jumalaan...

      Lähde: Wikipedia; Filon Alexsandrialainen

      • Pii on 3.0

        ..." Filon on Platonilainen ja hellenistinen juutalainen , " -
        Oliko se nyt Kirkkoisi Hieronymus, joka julisti Filonin kristityksi. Hieronymus käänsi myös pentateukin hepreasta, mutta esim , kohdan .." - He kaksi tulevat yhdeksi lihaksi .." hän kääsi Latinan kielestä .
        hieronymuksen kautta kreeikkalainen filosofia tunki nousevaan Kaoliseen kirkkoon , tosin jo oliko se nyt Ireneaus keksi kulkea filosofin viitta harteillaan , ja siitä kehittyi Papin viitta. .


    • Täsmennän tässä ajatuksiani joita kirjoitin. Kyllä avioliittoon muutkin menevät
      kuin Jehovan todistajat. Ja kyllähän se nyt toki onnistuukin monilta pariskunnilta. Mutta nykyään eroamisia ja vaikeuksia on avioliitossa. Elikkä
      sellaiset ongelmat ovat lisääntyneet. "On myös monia muita uskontoja ja
      yhteisöjä joissa eroaminen on harvinaista". Tuotakaan ei nyt pidä kiistää. Ei
      myöskään sitä tosiasiaa, että avioliitoissa on nykyään ongelmia. Ehkä kaikki
      eivät halua nähdä tosiasioita.

      • Pii on 3.0

        ... " Että avioliitoissa on nykyään ongelmia ,... "-
        Olen ehkä vähän jäävi puhumaan avioliitoista , kun olen itse ollut vasta niin vähän aikaa, 56 vuotta aviossa , mutta taisi niitä olla jo Jobista lähtien , Daavidista nyt puhumattakaan ,-
        Taisi niitä olla jo useita vaimoja tällä Aburahmumillakin ,joka saapasteli lähi-idän historiaan jostain ,kirjoituksiin on mainittu Kaldean Urista, mutta tutkimuksen mukaan Abu ..- olikin kotoisin Pohjois-Syyriasta , jossa oli myöskin -Ur niminen kaupunki -
        Abulla oli tilaisuus tavata kaikenlaisia vieraita; ja tilaisuus sanoa kuin tuntemattoman sotilaan Määttä ;
        " Vaan on se korkia tuo pilvi , jonka pommi tekkee , " -
        Sillä kertaa Jordanin alagolla , Sodoman ja Gomorran yllä . . Sienipilvi ,


    • PeiteKuppa

      Voiko tehdä hurin ihan vain vertauskuvallisesti ja väittää muijjalle klamydian tulleen vertauskuvallisesta huorissa käynnistä?

    • Tarkastellaan nyt tätä palstaa positiivisesti. Elikkä miten olette saaneet
      avioliiton pysymään onnellisena kymmeniä vuosia. Se on arvostettava asia.
      Ajattelen nyt tässä raamatun paikkoja jotka kannustavat avioliiton "vahvistamiseen". Efesolaisille 5:25:" Miehet, rakastakaa jatkuvasti
      vaimoanne, niin kuin Kristuskin rakasti seurakuntaa ja luovutti itsensä sen
      puolesta."

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      190
      2708
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2417
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1132
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      101
      1007
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      834
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      820
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      288
      791
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      91
      786
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      718
    Aihe