Poliisi mustalaisten leiritymisestä: "Kamala sotku jää".

.

Poliisi: Romaneilla uusi keino leiriytyä Helsingissä - "kamala sotku jää"

Helsingin kaduilla leiriytyvät Romanian ja Bulgarian romanit aiheuttavat päänvaivaa poliisille.

Poliisi on alkukesän aikana saanut runsaasti ilmoituksia luvattomasti leiriään pitävistä romaneista. Poliisin arvion mukaan romaneja on Helsingissä useita satoja.

Viime vuonna Kalasataman alueelle majoittuneiden romanien leiri tyhjennettiin poliisin toimesta kesän päätteeksi. Samalla leiriytyminen leirintäalueiden ulkopuolella kiellettiin.

Poliisin mukaan lähinnä Romaniasta ja Bulgariasta pääkaupunkiseudulle saapuvat tulijat ovat kiellon seurauksena muuttaneet toimintatapojaan.

- Helsingin kantakaupungissa he jäävät autoonsa nukkumaan, eivätkä varsinaisesti tee paikalle mitään rakennelmia, kertoo ylikomisario Jaakko Wallenius Helsingin poliisista.

Walleniuksen mukaan pelkkä autossa yöpyminen voidaan sekin tulkita leiriytymiseksi. Poliisi onkin ohjannut romaneja Rastilan leirintäalueelle.

- Poliisilla on viime vuodesta lähtien ollut kaupungin pysyvä valtuutus, että jos laitonta leiriytymistä havaitaan, voi poliisi pyytää leiriytyjiä poistumaan paikalta. Muuten kaupunki tulee seuraavana päivänä purkamaan heidän leirinsä. Poistumiskäskyn noudattamatta jättämisestä on jaettu sakkoja, Wallenius kertoo.

Hänen mukaansa kaduilla leiriytyvät romanit häiritsevät alueilla asuvia ja liikkuvia monin tavoin.

- Tällainen seurue herättää pelkoa ja hämmennystä ihmisten keskuudessa. Ja aina kun leiriydytään tai yövytään autossa, niin siitähän jää kamala sotku jälkeen, Wallenius selittää.

Hänen mukaansa poliisi puuttuu tilanteeseen mahdollisuuksiensa puitteissa.

- Paikat ovat kyllä poliisin tiedossa. Mutta kaiken aikaa emme pysty niissä olemaan vahdissa.

Romanien on myös havaittu yöpyvän autoissaan Sörnäisten rantatien varrella. Samalla alueella on huomattu rikollisuuden lisääntyneen. Autoista on viety jopa ovia. Poliisi kuitenkin huomauttaa, ettei ilmiöitä suoraan voi yhdistää toisiinsa.

3

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1967
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      959
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      866
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      260
      740
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      726
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      709
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      680
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      79
      665
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      659
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      205
      652
    Aihe