Pelkään, että olen menettänyt elämänhallintani täysin, ja luisunut tilanteeseen, josta ei tunnu ulospääsyä olevan. Olen käyttänyt alkoholia vuosia, mutta kuitenkin se on pysynyt kontrollissa, se ei ole ollut jokapäiväistä, eikä edes jokaviikkoista.
Mutta kun hyvä ystäväni menehtyi kaksi kuukautta sitten juomiseni muuttui jokapäiväiseksi. En osaa, enkä edes uskalla lopettaa. Pohdiskelen elämää ja kuolemaa, ja kaikki tuntuu toivottomalta. Ahdistaa se, että kaikki on turhaa, kun elämä loppuu kuitenkin, mietiskelen kaiken tarkoitusta, tai tarkoituksettomuutta, ja koko ajan ahdistaa aina vain enemmän.
En käy ravintoloissa, ostan viiniä noin 2 pulloa päivässä, kuljeskelen ulkona ja naukkailen ne päivän mittaan. En edes tunne olevani humalassa, vain turtuneessa tilassa.
Tiedän varmasti, että pitemmän päälle tämä vie sekä fyysisen, että psyykkisen terveyden. Hoitoon en jaksaisi lähteä.
Työelämässä en ole tällä hetkellä, etä sekään ei katkaise tätä putkea.
En todellakaan tiedä, mitä tehdä.
Ehkä sekin auttaa, kun kirjoitin tämän, että myönnän itselleni olevani vaikeuksissa.
No, ehkä elämä vielä voittaa, kuitenkin.
Pelottaa elämä ja kuolema
tuulia
0
117
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h292390- 1282303
- 1582054
- 361716
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue201668- 271049
- 511037
- 86995
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To24932- 114904