Kova peli jatkuu, nyt rkp näyttää todellisen luontonsa taas, yrittää tukkia suut, mutta se ei enää onnistu , kun on netti !
Vastakkain on SDP ja RKP ( toki juoksupoikana joku vihreä pikkusintti) ,HIENOA !
http://parviainen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/108512-sananvapaus-ja-luottamuksellinen-keskustelu
Vastakkain on SDP ja RKP ( toki juoksupoikana joku vihreä pikkusintti) ,HIENOA !
http://parviainen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/108512-sananvapaus-ja-luottamuksellinen-keskustelu
Vastaukset 14
Vanhimmat
Löytyykö Suomesta isänmaallinen SDP:läinen..? Jolle pakkoruotsi on kirosana, Norden kusetusta (ei mitään hyötyä Suomelle, päinvastoin kuin Nato)..!
Ei siinä kielestä ole kyse, vaan siitä että SDP on Lohjalla niin vahva. Jos Siuntio liittyy Lohjaan, siuntiolaisdemarit pääsevät osallisiksi poliittisesta kuviosta, joka on demareille edullisempi kuin muut vaihtoehdot.
On muistettava, että sekä Lohja, Siuntion että Kirkkonummi ovat kaikki virallisesti kaksikielisiä kuntia joissa Suomi on enemmistökieli. Mikään ei tässä suhteessa muutu vaikka valittaisiin mikä vaihtoehto tahansa.
SDP on korostetun Pohjola- ja ruotsinkielimyönteinen puolue, kuten äskeisessä puoluekokouksessa kävi ilmi. Liittyminen Lohjaan ei ole Siuntion demareille mikään kielikysymys vaan siinä on kysymys puoluepoliittisen vallan maksimoinnista kuntatasolla. RKP:n motiivi on muuten ihan sama. RKP:läisetkin tietävät, että ruotsin kielen asema ei muutu Lohjaan liittymisen myötä, mutta Kirkkonummeen liittyyminen houkuttaa heitä enemmän siksi että RKP on vahvempi Kirkkonummella kuin Lohjalla.
Koko kuviossa ei siis todellisuudessa ole kyse kielipolitiikasta vaan ainoastaan kuntatason puoluepoliittisesta valtapelistä.
eikös sdp ole siuntiossa aina ollut rkp:n apupuolue ???
JEP LIITYTÄÄN VIHTIIN
Väärin; Nyt kun Siuntio ei ole menossa Lohjan kanssa kimppaan, Lohja voi lopettaa tämän ns kaksikielisyyspelleilyn.
Lohjalla ei ole ns suomen ruotsalaisia lain edellyttämää määrää kaksikielisyyteen.
Kyllä tämä tapaus Siuntio on suoranaista herkkua, rkp:n poliittisen ytimen mädännäisyys paljastuu taas kerran.
ja vastakkain on SDP ja RKP... hyvä hyvä, jatkoa ajatellen !
Respektit Siuntion SDP:lle :))
Feld-ranta paljastui rkp kätyriksi..
Johan sieltä rkp:nkin matoset ilmestyivät inisemään, kun alkaa ulla tiukat paikat..
Ongelman pääpukarit ilmeisesti tämä Stefan ja yllätys yllätys. Nordström..
niin tämä SDP:hän valitsi unohtaa täysin kansanäänestyksen jossa liitosta vastustettiin! jos jokin puolue on naurettava on se juuri Siuntion SDP!
Heh heh, RKP joutuu selkä seinää vasten , kiitos netin, nämä käsittämättömät mädännäisyydet eivät enää jää piiloon !
Eikös tämä Norström ole sitä samaa rantahurri -sukua joka yritti estää mm valtakunnallisen kalastusluvan suomalaisille ?
Taustalla suvussa on muutakin suomalaisuuden vihaamista , varsinaisia maanpettureita ... hävetkööt !
Häpeä rkp... leikitte ihmisten terveydelläkin jo naurettavan kielennen takia.
Kova paikka RKP:lle kun totuus paljastui..
eipäs unohdeta.. rkp on helisemäss :))