Vuosia sitten tehty kiinteistökauppa, lainhuuto haettu, verot maksettu ja kaikki asiat nykyisen omistajan kohdalla kunnossa.
Nyt myyjä hakee kaupan purkua vedoten luetteloimiinsa seikkoihin joita ei ole kirjattu kauppakirjaan.
Hakee kaupan purkua oikeudessa. Uskoakseni hänellä ei ole siihen mitään mahdollisuuksia.
Myyjä haluaa kaupan purkua
7
439
Vastaukset
- Luki.
Uskoppa Lukia,ei saa purettua,joutuu sinullekkin korvaamaan aiheuttamansa vaivan.
Näinhän monikin tekisi,jos asunnon arvo on nousut tuona aikana.
Mitähän seikkoja siihen kauppakirjaan ei merkitty.- Onneton ostaja
Kauppakirjaan ei merkitty mitään ehtoja.
Myyjä vain haluaa nyt ostaa kiinteistön takaisin halvalla hinnalla jolla hän aikanaan kiinteistön möi.
Tiedän, että mikäli olisi sovittu, tai edes ollut aikomus myydä kiinteistö takaisin, siitä olisi ollut tehtävä maininta kauppakirjaan, kuten maakaari vaatii.
Sellaisia pykäliä ei kauppakirjassa ole.
Eli myyjä haluaisi hyötyä nykyisen omistajan avulla, kun kiinteistö oli ulosotossa ja siitä nykyinen omistaja teki asianmukaisesti tarjouksen joka hyväksyttiin.
- Mikäli löytyy...
riittävästi vikoja, joista ostaja ei ollut tietoinen niin se voi olla peruste kauppahinnan alentamisella tai jopa kaupan purkamiselle.
- Ai jaa?
Meinaat että jos on vikoja, joista ostaja ei ole ollut tietoinen, niin MYYJÄ hyvän hyvyyttään hakee kaupan purkamista, kuten tässä aloittajan tapauksessa?????
- ...
Eiköhän tuossa myyjä kokeile kepillä jäätä jos vaikka ostaja hermostuisi ja purkaisi kaupan, lienee arvo noussun sen verran että pääisisi voitoille. Täytyy olla aika kovat perusteet myyjällä jos meinaa saada purkamisen läpi, ei muuta kun käräjille jos on tosissaan asian kanssa. En lähtisi edes neuvottelemaan.
- ostaja vaan
Kaupanpurku ei onnistu, koska kaupat on tehty eikä syytä purkamiseen ole. Ainoastaan jos teette uuden kaupan, niin sitten kiinteistön hallinnan voi siirtää.
- jlgryu
Aloittaja: älä ole huolissasi. Olet lainhuudon saanut eli kiinteistö on sinun. Jos myyjä vaatii kaupan purkua ja haastaa sinut käräjille niin mene ja vaadi täysi korvaus sinulle aiheutuneista kuluista.Ota asianajaja jonka kulut vaadit haastajan maksettaviksi. Jos myyjää kaduttaa tekemänsä kauppa niin ottakoon opiksi jos ymmärtää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1712133Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3121811- 931587
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois821258Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001230- 671170
- 251091
- 481027
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73986Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei24972